Episodes
„Biodiverzita přírody klesá. Milion druhů rostlin a živočichů je ohroženo vyhynutím.“ To je téma osmé epizody Podcastu z CzechGlobe, tentokrát s profesorem Pavlem Kindlmannem. Jaké jsou hlavní příčiny vymírání? Poslechněte si náš podcast…
Published 10/27/22
Published 10/27/22
"Systém včasné výstrahy pomáhá zemědělcům efektivně plánovat práci. Svojí přesností nemá v Evropě konkurenci", to  je titulek sedmé epizody Podcastu z CzechGlobe, tentokrát s profesorem Zdeňkem Žaludem. V podcastu se věnujeme programu TransAdapt  a především části, která zajišťuje posilování systémů včasné výstrahy. O jaké systémy se jedná? Co sledují a jaká praktická data a informace poskytuji, Více v našem podcastu…
Published 05/25/22
„České stromy  jsou v ohrožení. Ze třetiny území může v horizontu desítek let zmizet les,“ upozorňuje profesor Petr Horáček v šesté epizodě  Podcastu z CzechGlobe.  Jaký je význam lesů pro společnost?  Co znamenají lesy pro každého z nás? 
Published 04/28/22
„V zemědělství je potřeba změnit technologie. Kvalita některých potravin je ohrožena,“ také to zmiňuje Dr. Karel Klem v páté epizodě Podcastu z CzechGlobe , který se věnuje dopadu klimatické změny na zemědělství. Je změna klimatu pro zemědělství hrozbou nebo příležitostí? Co dělat aby úspěšně proběhla ekologizace zemědělské produkce a současně  tím nebyla ohrožena produkce potravin a klíčové ekosystémové funkce?
Published 04/07/22
„Poslední šance začít jednat. Máme to ve svých rukou,“ říká dr. Alexander Ač ve čtvrté epizodě Podcastu z CzechGlobe, který se věnuje klimatickým konferencím a závazkům z nich vyplývajících.
Published 04/07/22
„Za změnu klimatu může člověk. Intenzita oteplování se zdvojnásobila,“  říká Dr. Pavel Zahradníček v další epizodě Podcastu z CzechGlobe, ve kterém se tentokrát věnujeme dopadu klimatické změny na Českou republiku. Poslechněte si povídání o nárůstu teploty vzduchu, srážkách, suchu, tepelných ostrovech…
Published 02/15/22
„Klimatická prognóza nepředpovídá budoucí počasí, ale jeho charakter“, říká Dr. Aleš Farda v druhé epizodě Podcastu z CzechGlobe - tentokrát o počasí, extrémních projevech počasí, klimatických modelech, datech a jejich využití…
Published 01/21/22
„Do portfolia naší základní morálky by měla patřit i odpovědnost za prostředí kolem nás“, říká profesor Michal V. Marek, ředitel Ústavu výzkumu globální změny AV ČR v první epizodě Podcastu z CzechGlobe. Hovoří o historii vzniku CzechGlobe, základních směrech výzkumu, výsledcích, úspěších, ale také o plánech do budoucna…
Published 01/06/22