Episodes
William Shakespeare, největší dramatik všech dob napsal 38 her. Narodil se 26. dubna 1564. Byl skvělým hercem, divadelním podnikatelem a velmi zdatným hospodářem. Méně již zvládal být otcem od rodiny. O tu se však na dálku dokázal velmi dobře postarat alespoň hmotně. Nás však více zajímá jeho dílo a jeho život. Právě ten vám v Příbězích z kalendáře představíme a to především jako příběh jednoho hereckého života.
Published 04/26/24
Host: ing. Hana Ondrušková, Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Dotazy posílejte na adresu: [email protected]. Moderuje Patricie Strouhalová.
Published 04/26/24
Published 04/26/24
Zpěvák a hudebník Petr Janda je protagonistou jejího nového filmu Django, který přichází do kin. „Teď tím hodně hořím a žila jsem jím tři roky. Petr byl báječný, protože mě nikdy neodmítl,“ chválí. Existují podle ní v životě náhody? Za co děkuje zpěvačce Radúze? Nechává si při práci radit od maminky? Co všechno jde ve střižně do koše? Co prozradila o natáčení s choreografem Jiřím Kyliánem?
Published 04/26/24
Kterým surovinám se vyhnout, když se snažíme zhubnout? Jak je nahradit? Stačí se inspirovat středomořskou kuchyní? Pomůže, když nahradíme cukr medem? Je vhodné vynechávat maso? Co když rádi pečeme? Je potřeba jídelníček odlehčovat, i když nepotřebujeme hubnout? Tereza Bebarová se ptá nutriční terapeutky Veroniky Pourové.
Published 04/26/24
Rozhodnutí pořídit si zahradní pomocníky, ať již k sečení či k údržbě zahrádky, a obhospodařování záhonů, patří mezi ta, která nás mohou stát nemalé prostředky. Proto stojí zato se zamyslet, na jaké prostory chceme pořizovanou techniku používat, co by ji mělo pohánět, a také, jak chceme naše zahrady či pozemky obhospodařovat.
Published 04/26/24
Americký prezident Joe Biden podepsal objemný balík vojenské a finanční pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 95 miliard dolarů. Na schválení se i přes pokračující ruskou agresi nicméně čekalo od konce loňského roku. Proč takové prodlevy? Amerikanista Jiří Pondělíček ještě přiblíží, s jakými problémy se Amerika aktuálně potýká, co nejvíce zaměstnává Donalda Trumpa, a vrátí se i k návštěvě Petra Fialy v Bílém domě.
Published 04/26/24
Zatajte dech a začněte mluvit. Zní to nenápadně, ale schopnost záměrně zastavit dýchání stála u zrodu řeči. Co mezi sebou začali lidé artikulovaně hovořit, vytvořili okolo šesti až sedmi tisíců různých jazyků. Martin Rychlík a Martin Soukup mluví o tom, proč si někteří vesničané spolu nepopovídají, i když spolu sousedí. Dozvíte se, jak Bedřich Hrozný rozluštil prastaré chetitské písmo, uslyšíte úryvek z Bible v papuánském jazyce tok pisin a dojde i na mluvu v českých zemích.
Published 04/25/24
K zápisu do historie mu stačilo 15 hodin a 26 minut. Stal se prvním Čechem, který přeplaval kanál La Manche. Původně přitom nebylo vůbec jisté, jestli se po vážném úrazu někdy postaví na nohy. Když 30. července 1971 vylezl z moře nedaleko anglického Doveru, nepadl vysílením jako jiní vytrvalci. Po 56 kilometrech ve studené vodě nadšeně běhal po břehu a také vyhrkl větu, která se stala okřídleným citátem: Já su tak šťastné!
Published 04/25/24
Host: dopravní expert Roman Budský, Platforma VIZE 0. Dotazy posílejte na adresu: [email protected]. Moderuje Patricie Strouhalová.
Published 04/25/24
Připravili a provázejí Iva Bendová a Mirek Vaňura.
Published 04/25/24
„Zpracovat soudní příběh není úplně jednoduché. Musí to mít humor a právní kauza je málokdy veselá. Humorný střípek se tam přesto musí vyšťourat,“ vysvětluje tvůrčí postup. Odkud pochází a kde studoval? Zapomněl někdy při vystoupení text? Kde a jak dostal nápad zhudebňovat soudní kauzy? Co plánuje ke svým 70. narozeninám?
Published 04/25/24
Nejpřirozenější plot kolem zahrady je ten živý. Jaké keře ale vybrat a jak plot udržovat, aby zelená stěna pořád dobře vypadala a plnila svoji funkci? Pro každého začátečníka je základem rada odborníka.
Published 04/25/24
Extrémní počasí si loni v Evropě vyžádalo více než 150 životů a způsobilo škody v přepočtu za nejméně 330 miliard korun. Jak se adaptovat na změnu klimatu? A mohou se stát klimatické žaloby běžnou praxí? Meteorolog Michal Žák ještě vysvětlí, proč je aprílové počasí aprílové, a připomeneme i jadernou katastrofu z dubna 1986.
Published 04/25/24
Ohaři, jezevčíci, teriéři, ale i další plemena loveckých psů teď na jaře mohou absolvovat takzvaný jarní svod. Rozhodčí posoudí, zda je pes vhodný pro chov a účast na výstavách. Kontroluje zuby, výšku, oko a u psů varlata.
Published 04/25/24
Zastřelený muž uprostřed noční křižovatky. Ještě při ohledání místa dostává police zprávu o dalším zastřeleném. Tentokrát jde o obsluhu čerpací stanice o pár desítek metrů dál. Obava kriminalistů, že se po městě pohybuje šílený střelec, který vraždí náhodně, se za pár hodin potvrdila. Po dopadení Martina Vlasáka ale policisty čekalo překvapení... Varování: V pořadu se vyskytují násilné motivy a scény a svým charakterem a zpracováním není vhodný pro děti nebo citlivé osoby.
Published 04/24/24
Anna Náprstková zažila období chudoby, dvakrát ovdověla, přesto se stala úspěšnou podnikatelkou a mecenáškou. Své jmění využívala na podporu vlastenců a chudině pomáhala stravou i penězi. Svého syna Vojtu, zastánce pokroku i emancipace žen, podporovala např. při založení Amerického klubu dam, či Českého průmyslového muzea v rodinném domě U Halánků na pražském Betlémském náměstí. Zemřela 24. dubna 1788. Pohřeb této všeobecně vážené dámy byl velkolepou společenskou událostí.
Published 04/24/24
Host: psycholog Dalibor Špok. Dotazy posílejte na adresu: [email protected]. Moderuje Patricie Strouhalová.
Published 04/24/24
Připravili a provázejí Iva Bendová a Mirek Vaňura.
Published 04/24/24
„Užila jsem si to. Tyhle velké koncerty jsou pro mě svátkem. Zpívat s filharmonií je pro mě výjimečné a mám to ráda. Těšila jsem se na to,“ ohlíží se zpěvačka za projektem k nedožitým narozeninám známého hudebníka a skladatele. Kdy a jak začala její spolupráce s Michalem Horáčkem? Kdo navrhl titul alba Čtyřicítka? Jak se jí zpívají písně po Haně Hegerové? Považuje se za šansoniérku? A je doma i v divadle?
Published 04/24/24
Konečně je teplo a možná už začínáte stavět nadzemní bazény, případně je kupovat a přemýšlet nad tím, jakou vodou je napustíte. Ze studny? Vrtu? Vodovodního řadu? Nebo si necháte vodu přivézt přímo v cisterně z vodárny? Jaká voda je pro bazény nejvhodnější?
Published 04/24/24
Světově známý architekt Jan Kaplický by se letos v dubnu dožil 87 let. Svým přístupem k architektuře a odvážnými projekty se nesmazatelně zapsal do dějin architektury jako neofuturistický tvůrce. Proč ho Češi nepřijali? Hudebník Jiří Hlaváč se zamyslí i nad tím, co dělá z veřejného prostoru kvalitní místo pro život, a prozradí, proč v umění není klid zbraní žádoucí.
Published 04/24/24
Hokejová rozhodčí, hasička, kominice, pilotka a taxikářka. Jakým výzvám čelí ženy, které vstoupily do tradičně mužských profesí? Získají respekt a uznání snáz, nebo musejí čelit náročnější přípravě a tréninku než jejich mužští kolegové? Jak jejich práce ovlivňuje jejich rodiny? A jak se vyrovnávají se zažitými stereotypy? Respondentky dokuseriálu Jany Borškové svým příkladem ukazují, že talent a dovednosti nepodléhají pohlaví a že každý by měl sledovat své profesní cíle.
Published 04/23/24
Dnes si připomínáme událost, která měla zcela zásadní vliv na českou literaturu. Když byl poprvé vydán Máj, způsobilo to poprask. Ovšem ne takový poprask, jak by si každý autor přál. Místo nadšeného přijetí se jeho autor Karel Hynek Mácha dočkal od české kritiky odsudku. Ve skutečnosti jenom nebyli schopni rozpoznat genialitu díla, které předběhlo svoji dobu o několik generací.
Published 04/23/24
Host: ing. Zdeněk Lyčka, prezident Asociace podniků topenářské techniky. Dotazy posílejte na adresu: [email protected]. Moderuje Tereza Stýblová.
Published 04/23/24