Episodes
W Ewangelii często widzimy Pana Jezusa przy jedzeniu. Również po zmartwychwstaniu Chrystus parokrotnie spotyka się z uczniami przy posiłku. Ewangeliści to podkreślają. I mają powód. (ks. Michał Kwitliński)
Published 04/17/24
Spotkanie w Emaus ożywia w uczniach wiarę w Zmartwychwstanie i pozwala im pozostawić trwały dobry ślad ewangelicznej radości, zamiast zgorzknienia i odrażającego "śladu ślimaka". (ks. Wojciech Woźny
Published 04/03/24
W czytaniach drugiego dnia Oktawy Wielkiejnocy widzimy ludzi wiary - Piotra, głoszącego orędzie o zmartwychwstaniu, kobiety, które biegną podzielić się radosną nowiną i spotykają żywego Jezusa. Widzimy też ludzi, którzy w jakiś sposób byli świadkami zmartwychwstania Jezusa i za pieniądze kłamią. Można powiedzieć, że zrobili ze swego życia gorzki "prima aprilis". (ks. Michał Kwitliński)
Published 04/01/24
Pan Jezus nazwał Eucharystię "pamiątką", bo w języku Biblii oznacza pamiątka oznacza uczynić w jakiś sposób obecne konkretne wydarzenie, w którym Bóg wchodzi w naszą historię. Triduum Paschalne i każda Msza czynią obecną pośród nas ofiarę Chrystusa. (ks. Michał Kwitliński)
Published 03/27/24
Pan Jezus idzie na krzyż bo tego chce, czyni to w sposób wolny, rozumiejąc, że prowadzi to do odkupienia nas. My także możemy działać w ten sposób, skupiając się na celach do których dążymy, a nie na trudnościach, które zwykle związane są z drogą do celu. (ks. Stanisław Urmański)
Published 03/20/24
Na pytanie Piotra ile razy należy przebaczać, Jezus odpowiada, że w nieskończoność (por. Mt 18, 21-35). Opowieść o nielitościwym dłużniku podpowiada nam, że wybaczanie rodzi się z uświadomienia sobie, że zawdzięczamy Bogu i innym tyle, że bledną przy tym urazy, których mogliśmy doznać ze strony kogokolwiek. Przebaczyć, to w gruncie rzeczy, dzielić się wdzięcznością. (ks. Wojciech Woźny)
Published 03/06/24
Choć Pan Jezus nie potrzebuje nawrócenia, bo to my nawracamy się ku Niemu, to historia jego pobytu na pustyni i przemienienie na Górze Tabor mówią nam dużo na czym polega nasza wewnętrzna przemiana, która jest celem pokuty. (ks. Michał Kwitliński)
Published 02/24/24
Postanowienia wielkopostne nie powinny być na marginesie naszego życia, naszej codzienności. I nie są tylko wysiłkiem naszej woli, ale usłyszeniem głosu Pana Jezusa i pójściem za Nim. (ks. Stanisław Urmański)
Published 02/17/24
Jezus wyrzuca faryzeuszom, że skupiają się na czysto zewnętrznym wypełnianiu Prawa. Zwraca ich i naszą uwagę, że nasze dobre czyny powinny wypływać z dobrego i kochającego serca, a nie ze sztywnego schematu. (ks. Wojciech Woźny)
Published 02/07/24
Często kojarzymy modlitwę z proszeniem, ale modlitwa to przede wszystkim - być z Bogiem. Prośba, dziękczynienie, żal za grzechy to elementy modlitwy, które jednak prowadzą do tego co najważniejszej - bycia z Bogiem, bo Go kocham. (ks. Michał Kwitliński)
Published 02/05/24
Walka Dawida z Goliatem to przykład zaufania do Boga. W codziennym życiu mierzymy się z wieloma Goliatami walk duchowych. Możemy naśladować Dawida, który nie walczy sam i nie walczy dla siebie. (ks. Wojciech Woźny)
Published 01/17/24
Osiem dni po narodzinach Syna Bożego otrzymał On imię Jezus - Bóg jest zbawieniem. To nas zachęca, do zacieśniania relacji z Nim oraz by nie szukać zbawienia tam, gdzie go nie znajdziemy. (ks. Wojciech Woźny)
Published 01/03/24
ks. Wojciech Woźny
Published 12/06/23
Ludwik XIV, zapatrzony w swoją pozorną potęgę, powiedział "Państwo to ja". Jednak w odniesieniu do Królestwa Bożego można powiedzieć: Królestwo to Chrystus. Bo Jego królowanie opiera się na osobistej relacji z każdym z nas. (ks. Michał Kwitliński)
Published 11/25/23
Św. Seweryn jako męczennik, idzie zdecydowanie za Jezusem. Tego możemy się od niego uczyć w męczństwie na raty w codziennym życiu. (ks. Wojciech Woźny)
Published 11/08/23
Czy da się pogodzić zajmowanie ostatniego miejsca (por. Łk 14, 1.7-11) z poczuciem własnej wartości? Jezus uczy nas, że tak, ale tylko przez miłość. (ks. Wojciech Woźny)
Published 11/04/23
Przykazanie miłości jest nazywane podwójnym, bo miłość bliźniego jest konsekwencją miłości Boga. Gdy będę miłował Boga z całej duszy, będę umiał kochać bliźniego Jego miłością. (ks. Michał Kwitliński)
Published 10/28/23
Jezus mówi: Przyszedłem ogień rzucić na ziemię i jakże pragnę, ażeby już zapłonął... (Łk 12, 49-53). Jezus nie jest rewolucjonistą, bo nie stosuje przemocy. Z miłością nawołuje do tego, by jednak coś zmienić. (ks. Wojciech Woźny)
Published 10/25/23
Św. Paweł mówi: "wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia" (Flp 4, 12-14. 19-20). Bóg pomaga nam przezwyciężyć bezsilność i słabości za pomocą natchnień, dobrych ludzi obok nas oraz swoją obecnością w Eucharystii. (ks. Wojciech Woźny)
Published 10/18/23
Wezwanie św. Pawła "Nieustannie się módlcie" wydaje się pozornie niewykonalne. Gdy zrozumiemy lepiej, czym jest modlitwa i podejmiemy pewien wysiłek, jest to możliwe i kompatybilne z innym wezwaniem Apostoła: "Zawsze się radujcie". (ks. Michał Kwitliński)
Published 10/18/23
Gdy wydaje nam się, że Bóg wymaga od nas zbyt wiele, przypomnijmy sobie, że uczynił nas swymi ukochanymi dziećmi. Z Nim wszystko, czego od nas wymaga jest możliwe. (ks. Michał Kwitliński)
Published 10/08/23
Co ma wspólnego św. Franciszek i kobieta, która przez tłum przeciska się do Jezusa? Uczą nas jak być "ubogimi w duchu", którym Jezus obiecuje Królestwo Niebieskie. (ks. Wojciech Woźny)
Published 10/04/23
W przypowieści o robotnikach w winnicy Pan Jezus mówi nam, abyśmy umieli znaleźć radość w budowaniu Królestwa Bożego tu i teraz, a nie byli skupieni wyłącznie na nagrodzie wiecznej za nasz trud. Nie tylko denar, ale już samo zaproszenie do pracy w winnicy jest łaską. (ks. Michał Kwitliński)
Published 09/20/23