Episodes
Aké je miesto katolíckeho intelektuála na súčasnej univerzite? Ako môžu katolícki intelektuáli pomôcť riešiť krízu v Cirkvi? Aká je zodpovednosť katolíckych intelektuálov za verejný život a politiku? Aj na tieto otázky odpovedá svetoznámy, dnes už emeritný oxfordský profesor John Finnis.
Published 07/31/21
Published 07/31/21
Máloktorému autorovi vyjadrí uznanie a poďakovanie za jeho knihu sám pápež. Takúto poctu vyjadril Vladimírovi Palkovi dnes už emeritný pápež Benedikt XVI. Palkova kniha je unikátna v tom, že mapuje kapituláciu kresťanskej politiky v USA, Európe i na Slovensku a zároveň dáva odpoveď ako proti-kresťanským politikám čeliť. Vypočujte si diskusiu, ktorú moderuje Jaroslav Daniška.
Published 07/17/21
Ako predchádzať vyhoreniu? Aké sú jeho prvotné symptómy? Hrozí nám niečo takéto aj v období homeofficov? Autorka úspešnej knihy Nevyhorení - Zuzana Matuščáková vyspovedá svojich hostí o ich vlastnej skúsenosti s vyhorením. Diskusia bude obohatená o odborný aj praktický pohľad psychológa Matúša Bakytu na syndróm vyhorenia.
Published 07/03/21
Svätý otec František je nielen najznámejšia katolícka osobnosť, ale aj najznámejšia svetová osobnosť vôbec. Mnohí vnímajú jeho pôsobenie ako závan čerstvého vzduchu, iní viaceré jeho kroky či výroky vnímajú kriticky. Je viac reformátor alebo revolucionár? Mení učenie alebo len spôsoby? Ako sa mu darí riešiť sexuálne a finančné škandály v Cirkvi? O pohľade pápeža Františka na cirkev, politiku i na jeho vzťah k médiám diskutujú tri generácie intelektuálov.
Published 06/19/21
Oplatí sa kvôli pravde prísť o lukratívne zamestnanie, pokaziť si vzťahy s priateľmi a prísť o dobré meno? Kardinál John Henry Newman. Newman, pôvodne anglikánsky profesor na Oxforde, neskôr po konverzii zakladateľ katolíckej univerzity v Dubline. O tom čím sa dnes môžeme inšpirovať jeho príbehom nám bude v interaktívnej prednáške rozprávať známy košický kňaz, akademik z teologickej fakulty Katolíckej univerzity Pavol Hrabovecký.
Published 06/05/21
Je dnes v Cirkvi kríza viery, mravov alebo rozumu? Aký má byť postoj kresťana k post-modernej spoločnosti? Aký postoj majú kresťania zaujať voči liberalizmu? Pozývame vás do diskusie troch výnimočných intelektuálov Z USA, Veľkej Británie a Poľska o výzvach pre kresťanov v Cirkvi, v kultúre a v politike. Diskusiu moderuje Jakub Betinský.
Published 05/22/21
Prečo predstavujú displeje pre deti nebezpečenstvo? Ako správne nastaviť hranice pri používaní digitálnych zariadení? Ako odučiť závislé dieťa (či rodiča) od digitálnych technológií? Naše deti sú prvou generáciou vyrastajúcou v obklopení displejov. Je to nová situácia, ktorú dennodenne rieši každý rodič. Autorka knihy Krotitelia displejov vysvetľuje, ako používať technológie, aby nám nebrali viac, ako nám dávajú
Published 05/08/21
Čo znamená, že žijeme v post-kresťanskej dobe? Sú kresťania ešte na Západe vítaní alebo sme odkázaní na exil z verejného života? Vypočujte si prednášku a následnú diskusiu s Rodom Dreherom, autorom knihy Benediktova voľba, ktorú vychýrený komentátor New York Times David Brooks označil za najdôležitejšiu knihu o náboženstve tejto dekády.
Published 04/24/21
Je viera súkromná vec, alebo patrí aj do verejného života? Ako je možné mať plné kostoly a zároveň veľkú mieru korupcie a rozvodov?  Ako sa má kresťanstvo prejavovať vo verejnom živote a v súčasnej kultúre? Vypočujte si pohľad českého kňaza a biológa Marka Orku Váchy na odlišné žitie viery v súkromí a na verejnosti a ďalšie paradoxy súčasného kresťanstva. Diskusia vznikla pri príležitosti vydania knihy Nevyžádané rady mládeži.
Published 04/10/21
Predstavujú zavreté kostoly duchovnú drámu dnešnej doby? Existuje rozpor medzi 3. a 5. prikázaním v čase Korony? Aké svedectvo vydáva katolícka Cirkev v tomto čase? Kardinál Duka je známy tým že vstupuje do kultúrnych polemík na rôzne témy českej histórie. Ako hodnotí súčasnú krízu?
Published 03/28/21
Ako vnímajú reakcie Cirkvi na krízu? Čo sú najväčšie nebezpečenstvá a prekvapujúce príležitosti v čase sociálne izolácie pre jednotlivcov, rodiny a spoločenský život? Ako súčasná kríza zmení politické usporiadania sveta? Diskusia svetových kresťanských intelektuálov Roda Drehera, Gabriele Kuby a Marka Regnerusa o kríze a jej dopadoch na cirkev, politiku a spoločnosť.
Published 03/07/21
Potrebujeme návrat tridentskej omše? Ohrozuje rôzny pohľad na Tradíciu jednotu Cirkvi? Ako môže liturgia napomôcť k duchovnej obnove kresťanov? Na tieto ale aj mnohé iné otázky týkajúce sa tridentskej liturgie diskutovali Stanislav Přibyl, Juraj Vittek, Magdaléna Mačutková a Juraj Valúšek. Moderoval Boris Bartho.
Published 02/28/21
Príbeh Antona Tunegu, je rozhodne príbeh hodný počutia. Je to príbeh mladého človeka, ktorý za svoj boj proti komunizmu, musel zaplatiť životom.
Published 02/21/21
Nabádajú knihy "Láske sa treba učiť" k predčasnej sexualizácii detí? Ako a kedy rozprávať s deťmi o sexualite? Ako integrovať sexualitu do výchovy k manželstvu a rodičovstvu? O týchto a mnohých iných otázkach diskutovali Anton Chromík, Tomáš Lencz, Andrea Mikolášiková a Lívia Halmkan. Diskusiu moderovala Monika Klobušická.
Published 02/14/21
Vypočujte si prednášku renomovaného poľského publicistu Grzegorza Gornyho o najväčšom katolíckom zjavení 20. storočia a jeho dopadoch na súčasnosť. Diskusiu po prednáške moderuje Jaroslav Daniška.
Published 02/07/21
Príbeh Ernesta Macáka, je rozhodne príbeh hodný počutia. Je to ťažký život “legendy” saleziánov, ale aj katolíckej cirkvi na Slovensku, Ernesta Macáka v ktorom však nikdy nechýbala nádej a láska.
Published 01/31/21
O príbehu slovenských dejín sa rozprávali prof. Ivan Kamenec, prof. Martin Homza a František Mikloško. Moderoval Samuel Trizuljak.
Published 01/24/21
Pohľad na príbeh slovenských dejín z českej republiky vám priblíži novinár Matyáš Zrno. Príspevok Pawela Ukielskiho aj diskusiu s obidvoma pánmi, ktorú moderuje Jaroslav Daniška si môžete pozrieť na youtubovom kanály Hanusove dni.
Published 01/17/21
Budú sa postoje historikov prof. Romana Holeca a prof. Róberta Letza na tohto štvrtého najväčšieho Slováka viac zhodovať alebo odlišovať? Moderoval Samuel Trizuljak.
Published 01/10/21
Odpovede na to ako dokáže koronakríza zasiahnuť ale aj nezasiahnuť do života ponúkla odpovede šestica týchto hostí: Väznený humanitárny pracovník Petr Jašek, rehoľník pôsobiaci v Taliansku Juraj Pigula, básnik Daniel Hevier, psychiater Max Kašparů, podnikateľ roka Juraj Habovštiak a líder kapely Julo Slovák.
Published 01/03/21
O tom či sa aj potrat môže stať dogmov budú diskutovať slovenský biskup vladyka Cyril Vasiľ, lekárka Lucia Labašová a pro-life aktivisti Anton Chromík, Patrik Daniška, Tomáš Kováčik, Martina Bednáriková a Juraj Šúst.
Published 12/27/20
Je kresťanstvo viac ako iba historický mýtus? Zadúša kresťanstvo slobodu a životný elán? Je to iba spiatočnícka ideológia, ktorá potláča sexualitu? Odpovede na tieto otázky z pohľadu Sophie Kuby sa dozviete v prednáške a následnej diskusii. Diskusiu moderuje Ján Tomaštík.
Published 12/25/20
Porazil Ján Pavol II. komunizmus? Ako pomáhal poľský pápež Slovákom v dobe neslobody? Aký bol názor Jána Pavla II. na význam národa? Týmto otázkam ale aj mnohým iným sa bude venovať prednáška významnej slovenskej historičky, prof. Emílie Hrabovec.
Published 12/20/20
Americký katolícky teológ, konvertita, autor mnohých bestsellerov a otec šiestich detí Scott Hahn na BHD online hovorí o kresťanskom zmysle smrti, vzkriesení a nádeji v ťažkých časoch. Na túto tému na Veľkú noc vydal aj svoju novú knihu Hope to Die.
Published 12/13/20