Episodes
Published 03/20/23
„Preferuji, aby každá žena nosila to, v čem se cítí dobře. Neměla by kopírovat módní trendy za každou cenu,“ říká v pořadu Alex a host módní návrhářka Martina Pipková Loudová.
Published 03/20/23
Výletním místem pro rodiny s dětmi a zároveň i pro milovníky krásných výhledů je Pohádkový les v Teplicích v Čechách v Ústeckém kraji. Nachází se na návrší jménem Janáčkovy sady, jen malý kousek od centra města.
Published 03/20/23
Radioporadna o přípravě k přijímacím zkouškám na střední školy. Letos se bude o maturitní obory ucházet 114 000 žáků, tedy o 10 000 víc než vloni. Na střední školy a víceletá gymnázia míří populačně silný ročník. Jak překonat stres a jak udělat maximum pro to, abychom uspěli?
Published 03/20/23
Po třech letech se ve čtvrtek 23. března uskuteční třikrát odložený, jubilejní 25. ročník soutěže Gastro Hradec. Bude to tradičně v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové. Zvou vás ředitelka tohoto krásného kuchařského svátku Helena Urbanová a člen představenstva Asociace kuchařů a cukrářů východních Čech, šéfkuchař Lukáš Ende.
Published 03/20/23
Přehled cest královehradeckého divadla Drak do zahraničí je za jeho existenci úctyhodný - diváci viděli umění členů této přední scény v 38 zemích pěti kontinentů světa. Myslím dostatečný důvod k tomu, abych pozval do talk show “Na cestách s Petrem Voldánem” alespoň dva zástupce dnes už legendárního loutkového divadla Drak.
Published 03/20/23
Architekt, herec a zakladatel divadla Sklep David Vávra přijel do Hradce Králové besedovat o krásách krajského města. Říká, že město které nemá řeku, nic neznamená. A to se o krásně dvěma řekami vytvarovaném Hradci Králové říct opravdu nedá.
Published 03/20/23
Královéhradecký kraj chystá na letošní rok opravy silnic II. a III. tříd za miliardu a 700 miliónů korun. Další dvě miliardy investic má připravených Ředitelství silnic a dálnic. Kraj chce opravit sto kilometrů rozbitých silnic nebo třináct mostů. Právě na jednom z míst, kde by se zanedlouho mělo začít pracovat, zjišťoval informace reportér Tomáš Lörincz.
Published 03/20/23
Každé jaro se nejen v Krkonoších objevují podél silnic nízké plastové plůtky, které hlásí: nastal čas žabího tahu! Nebýt zábran, které instaluje i Správa Krkonošského národního parku, tisíce obojživelníků by zcela jistě skončily pod koly aut. Ohroženým a chráněným druhům můžete pomoci i vy.
Published 03/20/23
První porodnice na našem území vznikla v polovině 18. století v Praze. Hlavní zásluhu na jejím založení měla tehdejší panovnice Marie Terezie, která tehdy iniciovala vybudování ústavu pro svobodné matky a sirotky.
Published 03/20/23
Zámecká fara Vidžín stojí na malém vršku v obci Vidžín nedaleko města Úterý v Plzeňském kraji. Do jejího areálu se vchází vysokými vraty a za nimi je možné obdivovat několik staveb a upravenou zahradu. Počátek tohoto místa spadá do roku 1233. A byl to i rok, kdy toto místo i s přilehlými obcemi prodala královna Konstancie klášteru Teplá. Tehdy šlo ještě o opevněnou tvrz německých rytířů.
Published 03/19/23
Tyhle hovězí ptáčky jsou trochu jiné než ty španělské, které známe. Uvnitř je ukrytá nakládaná okurka, cibule a špek s hořčicí. Všechny tyto přísady dodají ptáčkům ten správný říz. Podávají se s domácími haluškami a smetanovou omáčkou. Mnoho lidí je na začátku překvapeno, ale pak si neváhá požádat o přidání.
Published 03/19/23
Soutěžní recept: Ptáčci s haluškami a smetanovou omáčkou. Rady z etikety Ladislava Špačka: Co můžete jíst vidličkou? Udělejte si domácí ořechovku.
Published 03/19/23
Příbor používáme obvykle tak, že nůž držíme v pravé ruce, vidličku v levé ruce. Nicméně jsou i pokrmy, které můžeme jíst jenom vidličkou.
Published 03/19/23
Domácí ořechovka patřila mezi oblíbené pití našich předků. A pije se dodnes. Abyste si na ní mohli v zimě pochutnávat, je potřeba sklidit nezralé vlašské ořechy na samém začátku léta.
Published 03/19/23
V úterý 21. března si připomínáme Mezinárodní den lesů, a proto jsme zase vyrazili mimo studio Českého rozhlasu, a to do krkonošského lesa. Dnešní host Miloš Pochobradský je ředitelem České lesnické akademie v Trutnově. Licenci lesního pedagoga má od roku 1998, patřil mezi prvních deset v Česku.
Published 03/19/23
Světlana Musilová z Nové Paky sbírá kočárky a panenky od roku 2012. A sběratelství se stalo její vášní. S chutí se ujímá i těch nejvíc poškozených trofejí a většinou je sama opravuje. Její sbírka čítá přibližně 100 kočárků a 150 panenek, k tomu nepočítaně dalších sběratelských předmětů. Jsou to pro ni poklady, které renovuje i obdivuje.
Published 03/19/23
Zástupci Národního památkového ústavu představili letošní novinky na památkách v jeho správě na území Královéhradeckého kraje. Jde o pět památek - hospital Kuks a zámky v Hrádku u Nechanic, Náchodě, Opočně a Ratibořicích. Chystají se drobné změny prohlídkových okruhů, někde se symbolicky zdražuje vstupné pro dospělé, naopak děti budou mít vstup levnější než dřív.
Published 03/19/23
Provozovatelé Vodárenské soustavy východní Čechy představili nový společný dispečink v Hradci Králové. Jeho úkolem je zjednodušit vzájemnou komunikaci v regionu včetně společného řízení v případných krizových situacích. Do konce roku 2030 chtějí provozovatelé s pomocí dotací investovat do obnovy zastaralých technologií skoro 5 miliard korun.
Published 03/19/23
V Moravských Beskydech se můžete vydat na hřeben jménem Gruň. Jeho název pochází z řeči horských pastevců z Rumunska, kteří se usadili v části Beskyd. Označoval odlesněný horský hřeben, přeměněný na rozsáhlé pastviny. A přesně tak vypadá beskydský Gruň dodnes. Kdysi býval hojně obydlený, dnes se po něm vydávají hlavně turisté, kteří tam najdou řadu zajímavostí. Například Švarnou Hanku.
Published 03/19/23
Sedám do auta a provádím obvyklé startovací úkony. Najednou se zarazím - proč vlastně nehraje hudba? Kouknu na informační panel a je to jasné - zařízení nenalezeno! Zašmátrám v kapse kde by měl být, a nic. Vypínám motor a vracím se domů. Bez mobilu do města jet nechci. Nebo nemůžu?
Published 03/19/23
Úpice je malé městečko v okrese Trutnov v Královéhradeckém kraji. Své dětství a mládí tam od roku 1890 prožívaly děti Antonína a Boženy Čapkových: Helena, Josef a Karel. Místní si toho velmi považují a slavnou rodinu tu na řadě míst připomínají. Městečko se totiž díky Karlu Čapkovi stalo i pohádkovým.
Published 03/18/23
Každý týden pro vás v Českém rozhlase Hradec Králové připravujeme aktuality a zajímavosti ze společenského i kulturního života v Královéhradeckém kraji. Které reportáže vzbudily na sociálních sítích za posledních sedm dní největší pozornost? Tady jsou pěkně pohromadě. To nejlepší na našem webu.
Published 03/18/23
Mnoho let ničí spoustu včelstev choroba zvaná varroáza. Před ní varuje i Jaroslav Sedláček, letitý včelař z Příchovic u Přeštic v západních Čechách a učitel včelařství.
Published 03/18/23
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení. Sledujeme vesmírné projekty, lékařské výzkumy nebo archeologické objevy.
Published 03/18/23