Episodes
Published 04/26/24
Gościem "Jazzowej rozmowy" był Zbigniew "Levandek" Lewandowski - perkusista, a także kompozytor, aranżer, pedagog.
Published 04/26/24
Studiował klasyczny fortepian w Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie. Nie poszedł jednak typową dla pianistów drogą. Zamiast wykonywać koncerty Brahmsa czy Mozarta, sam pisze na własny instrument. Choć nie ogranicza się tylko do fortepianu.
Published 04/21/24
W "Jazzowej Rozmowie" - Dionizy Piątkowski - pomysłodawca i szef Ery Jazzu - jednego z najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce - o końcu ery tego wydarzenia.
Published 04/12/24
Miłość do jazzu została mu przekazana w kodzie D.N.A. Jego ojcem był Andrzej Schmidt autor pozycji obowiązkowej dla każdego miłośnika gatunki - "Historii jazzu". Gościem "Jazzowej rozmowy" był trębacz, a także wykładowca i producent Piotr Schmidt.
Published 04/05/24
Czy na warszawskim Powiślu może mieć siedzibę centrum polskiego jazzu? Ta idea rozpaliła kreatywność studentów architektury. Choć nie ma jeszcze budżetu na realizacje tego pomysłu, ba, nie wiedzą o nim nawet włodarze miasta, to jednak projekty już są. A nawet 11.
Published 03/29/24
W naszym cyklu rozmów bardzo często gościmy gwiazdy. Zależy nam jednak również na pokazywaniu młodych talentów. Tym razem Andrzej Zieliński zaprasza na pierwszą rozmowę w Dwójce z dwoma ekstremalnie zdolnymi debiutantami.
Published 03/22/24
Gościem Andrzeja Zielińskiego był Jacek Mielcarek.
Published 03/15/24
W jazzowych porankach często gościmy gwiazdy, znanych jazzmanów. Jednak najbardziej zależy nam na pokazywaniu państwu najlepszych młodych muzyków. Do tego grona z pewnością należy dzisiejsza rozmówczyni Andrzeja Zielińskiego.
Published 03/08/24
Ogłoszone zostały nominacje do nagród Fryderyk. Wspominaliśmy już o albumie zespołu EABS i JAUBI "In Search of a Better Tomorrow", który nominowany został do nagrody "najlepszy album roku Muzyka Korzeni". Czas teraz na kategorie jazzowe. 
Published 02/23/24
Wracamy do cyklu "nasi za granicą". Tym razem połączyliśmy się z polską jazzmanką mieszkającą w Niemczech.
Published 02/16/24
Klasycznie wykształceni muzycy - jeden występuje w najważniejszych filharmoniach świata, drugi - oprócz występów na klasycznej estradzie - znajduje również czas na koncerty w klubach jazzowych.
Published 02/09/24
Andrzej Jagodziński pochodzi z Garbatki Letniska. Jego dziadek był znanym organmistrzem. Zbudował około 100 instrumentów. Gdy był dzieckiem, przez wzgląd na przodka, organista w pobliskim kościele pozwalał mu grać na własnym fortepianie. Na nim po raz pierwszy improwizował.
Published 02/02/24
Trio indywidualności. Perkusista, który przez lata współtworzył polski kwartet Tomasza Stańki. Saksofonista, który równie dobrze czuje się w zespole Urszuli Dudziak, zespole Sistars, co w sekstecie Ptaszyna Wróblewskiego. I najbardziej wzięty polski producent muzyczny, genialny pianista.
Published 01/26/24
Artysta bezkompromisowy jeżeli chodzi o własną technikę i warsztat, potrafiący jednak grać z każdym. Zachwyca się nim cała Europa. Jak nikt potrafi łączyć jazzową wolność z klasycznymi zasadami. Gościem "Jazzowej rozmowy" był wybitny pianista Dominik Wania.
Published 01/19/24
Gościem Andrzeja Zielińskiego jest dziś debiutant. To pierwszy dwójkowy wywiad przedstawiciela zespołu Know Material. 
Published 01/12/24
Pierwszym gościem jazzowej rozmowy w 2024 roku będzie artysta, który potrafi łączyć wodę z ogniem. Bez problemu znajduje elementy styku między muzyką poważną a jazzem. Improwizuje z równą swobodą na skrzypcach elektrycznych, klasycznych i renesansowych. 
Published 01/05/24
Był taki piękny czas, w którym w Polsce większość muzyków rockowych, popowych, zaczynało od jazzu. Później gdy już zakładali zespoły takie jak SBB czy Voo Voo – łączyli gatunki i tworzyli pomost pomiędzy stylami.
Published 12/29/23
Jest ich blisko dwadzieścioro. To najliczniejsza muzyczna rodzina w Polsce. Nie idą jednak tylko w ilość, ale tez i w jakość. Dziś to czołowi muzycy w jazzie, popie, rocku, folku czy muzyce poważnej. 
Published 12/22/23
Posiada jedno z najbardziej popularnych nazwisk w polskim jazzie. Mimo, że z legendarnym trębaczem nie jest spokrewniona, to jednak sama również przyczyniła się do promocji tego nazwiska.
Published 12/15/23
W czwartek (7.12) swoje okrągłe urodziny świętował wielki polski pianista. Artysta, który studiował w jednej z najważniejszych jazzowych akademii świata – w Berklee College of Music w Bostonie.
Published 12/08/23
Lora Szafran i Henryk Miśkiewicz o albumie wydanym przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia - "Lora Szafran. Ewa Demarczyk. Inspiracje".
Published 12/01/23
W Kaliszu urodził się Adam Asnyk. W tym mieście przyszła na świat również Natalia Gałczyńska czy Władysław Rymkiewicz. A z jazzmanów – Jan Ptaszyn Wróblewski, Jan Zylber i Mietek Szcześniak.
Published 11/24/23
Miejsce, do którego uwielbia wracać Shabaka Hutchings. Festiwal, który zamawia kompozycje u najważniejszych jazzmanów świata – Charlesa Lloyda, Wayne'a Shortera, Craiga Taborna, Vijaya Iyera czy Andersa Jormina. Grał tu i Herbie Hancock, i William Parker, i Chick Corea.
Published 11/10/23
Jako, że w sekstecie Komedy pianistów było przynajmniej dwóch, a fortepian mógł być jeden, trzeba było dokonać podziału. Tak w polskim jazzie pojawił się wibrafon.
Published 11/10/23