Episodes
Restaurování památek je boj s časem. S tím, který už uplynul a tím, co teprve přijde. Je to krásná, ale přitom náročná profese. Vyžaduje výtvarné nadání, znalosti v oboru umění i chemie a samozřejmě také dobrou fyzickou kondici.
Published 03/27/24
Published 03/27/24
Alena a Oldřich Zapletalovi jsou dva lidé s velkým srdcem. Život zasvětili pomoci zvířatům, a to je původně také svedlo dohromady. Manželé teď přetváří svůj domov tak, aby v něm byl prostor i pro opuštěné psy a kočky. Většinu svého času i financí vkládají právě do tohoto plánu.
Published 03/21/24
Dívejte se, přemýšlejte a buďte kreativní. Design je všude okolo nás. Přesně to, a nejen svým studentům, zdůrazňuje přední český designér Bohuslav Horák.
Published 02/12/24
Málokdo se rozhodne opustit skvělou práci a vydá se sám na cestu kolem světa na motorce. Radim Cejnar přesně tohle udělal. Sám o sobě říká, že je dobrodruh, který dává v životě přednost svobodě a volnosti. Momentálně žije v Texasu. Využili jsme jeho krátké návštěvy k pozvání do Českého rozhlasu Pardubice.
Published 02/01/24
Příběh Aleše Bárty by vydal na několik životů, pracoval jako medik, zemědělec a kavárník. Pomáhal na Srí Lance po tsunami, v západokeňském Itibu založil nemocnici a na pardubické Karlovině otevřel kavárnu.
Published 01/03/24
Nalbinding je velmi stará technika pletení jehlou. První nálezy takto vyrobených textilií jsou tisíce let staré. Dodnes ale existují nadšenci, kteří se tomu věnují. Jedním z nich je Nikola Ženatá, která vyrábí ponožky, rukavice a další kusy oblečení hlavně kvůli rekonstrukcím historických událostí. Na nich se schází dobově oblečení lidé a připomínají si život ve středověku.
Published 12/21/23
Jedinečné skleněné lustry vyrobené technikou glass fusing vznikají na samotě u lesa v Orlických horách nedaleko Deštného. Metoda spékání skla je u nás známá, ale lustry podle ní vyrábí v České republice jen sklář Stanislav Novák.
Published 12/14/23
Do Klicperova divadla v Hradci Králové přišel Pavel Khek jako režisér a umělecký šéf souboru před čtyřmi lety. Pro východ Čech se rozhodl na základě nabídky, ale také jisté přesycenosti Prahou.
Published 12/07/23
Jeho rodina pochází z Libchav u Ústí nad Orlicí. Legenda českého undergroundu, disident, publicista a historický badatel František Stárek Čuňas, se tam před pár lety vrátil. Jeho životní cesta byla velmi pestrá.
Published 11/23/23
Národopisný soubor Formani funguje ve Slatiňanech od roku 2004. Tvoří ho nadšenci do folklorních tanců, písní a zvyků. Podle historických záznamů skládají hudbu, vymýšlí choreografie a šijí kroje. Jejich vystoupení tak pomáhají zachovávat lidové tradice z Chrudimska, Hlinecka a Nasavrcka.
Published 11/16/23
Jan Hocek procestoval skoro celý svět. Během covidu začal objevovat i krásu českých stezek a jeho okouzlení naší krajinou stále trvá. I Pardubice mají tomuto zkušenému cestovateli co nabídnout. S chutí se nechal provést po valech pardubického zámku.
Published 11/09/23
Šimon Cipro začal kariéru jako lékař. Jeho velkým koníčkem byl ale canicross, tedy běh se psem. Dostal se k němu v podstatě náhodou. První závody běžel v Beskydech s bostonským teriérem, což je malé společenské plemeno.
Published 11/02/23
Celý svůj život bydlí v České Třebové a pracuje v Litomyšli. Historik a archivář Stanislav Vosyka je českotřebovský patriot a přední odborník na dějiny kultury Litomyšle. Na svém kontě má i několik významných objevů.
Published 10/26/23
Manželé Kamenčákovi žijí v Austrálii už 40 let. Začátky pro ně byly velmi těžké. Emigrovali tam, ale neuměli anglicky. Přesto si oba našli práci a na místní život si zvykli. Dnes mají dům v Sydney a rádi jezdí do divoké buše, kde Mirek objevil svou lásku k aboriginskému umění.
Published 10/19/23
Kosmetička Šárka Štefančíková z Hlinska provozuje svou profesi už třicet let. Několikrát získala ocenění za nejlepší kosmetický salón v České republice od renomovaných italských firem. Rozjezd budoucí kosmetičky na začátku devadesátých let nebyl ale vůbec jednoduchý.
Published 10/12/23
Hana Dolečková je původní profesí datová analytička, genealogii se začala věnovat na mateřské dovolené a dnes je její hlavní profesí. Práce genealoga obnáší značnou časovou flexibilitu, trpělivost a znalost zdrojů, ze kterých se dá čerpat.
Published 10/05/23
Napsal řadu studií a knihy o vědě a technice, historii cukrovarnictví nebo ČKD. Působil na vedoucí pozici Národního technického muzea v Praze. A už tři roky je Hynek Stříteský ředitelem Muzea a galerie ve Svitavách.
Published 09/28/23
Elisabeth Kapitánova se věnuje pěstování tropického ovoce tři roky. S manželem se přestěhovala na Kanárské ostrovy, kde teď oba tráví čas na plantáži. Do Česka podle sezony dováží dračí ovoce, maracuju, mango, ananas, avokádo, karambolu, papáju a další plodiny.
Published 09/21/23
Věra Mohylová je uznávanou pardubickou šperkařkou. Své autorské výrobky ráda zdobí přírodními materiály, ale nejvíc jí učarovalo obyčejné sklo v podobě rokajlových korálků.
Published 09/14/23
Dagmar Pecková vyrostla v Medlešicích, absolvovala jeden ročník chrudimského gymnázia v matematicko-fyzikální třídě a dnes ráda háčkuje a vaří. To jsou samozřejmě ty méně podstatné informace z jejího života. Její hlavní náplní stále zůstává hudba. Stále koncertuje, začala hrát ale i činohru a už sedmým rokem pořádá v Chrudimi festival Zlatá Pecka.
Published 09/07/23
Kdysi to byl zájezdní hostinec U Zlatého řetězu a později Na Babce. Stál na kraji Litomyšle a kromě výčepu a tanečního sálu nabízel pokoje na přespání a maštale pro šedesát koní.
Published 07/09/23
O Ranč Bělečko se manželé Holmanovi starají už přes 20 let. Chovají hlavně krávy a kozy, díky kterým ve své minimlékárně vyrábí mléčné produkty. Na farmě žijí také koně, poníci, prasata, slepice, psi a kočky. O každého z nich je přitom postaráno s láskou.
Published 06/22/23
David Sochacký je taktický pilot Armády České republiky. Momentálně létá na českém bitevníku L-159. Jako pilot musí mít všeobecný technický přehled, na druhou stranu ale podle svých slov není konstruktér letadla. Musí mít povědomí o fyzice, aerodynamice, základy eletra nebo třeba meteorologie. „Úkolem taktického pilota je spíš syntéza a praktické použití těch věcí a vědomostí zároveň,” vysvětluje David Sochacký.
Published 06/15/23
S výrobou cideru začínal Daniel Erben doma v kuchyni a využíval také jablka z vlastního sadu. Teď jeho jablečný nápoj z Dašic znají po celé zemi.
Published 06/13/23