Episodes
27 подкастів Суспільного стали номінантами у п’яти різних категоріях аудіопремії «Слушно» від Megogo Audio. До 15 вересня триває голосування, під час якого слухачі мають змогу вибрати найкращі українськомовні подкасти. Будемо вдячні за підтримку проєктів Суспільного. Голосування за посиланням: megogo.net/ua/megogo_audio_awards
Published 09/05/23
Поговоримо про безкраї терени Північного Причорномор’я. Який античний слід є на території сучасної України? І розберемо збережені свідчення тих часів авторства Геродота, якого Цицерон назвав «батьком історії».
Published 09/04/23
Як в 2011 Себастьєн Ґобер молодий французький випускник SainsPo приїжджає в Україну. І як він не виїжджаючи з України зміг опинитися в Нью-Йорку. 
Published 08/28/23
Як мандрують Україною ХІХ століття росіяни? Дізнаємось, що не тільки українські пісні, лани і кручі, а і українське небо говорить їм, що вони тут чужі. 
Published 08/21/23
Як в лютневий день 1977 року молодий московський кореспондент газети Financial Times Девід Саттер сідає в потяг. Хто їхатиме з ним в купе і чи будуть серед попутників агенти КГБ? І чому саме Девід Саттер став автором хроніки безумного розпаду радянської системи.
Published 08/16/23
Як у травні 2014 року німецький історик Карл Шльоґель відмовляється від медалі Пушкіна? Чому він написав «Український виклик», в якому наголосив, що новітня історія України та розпочата Росією непроголошена війна вчить Європу, що «насильство» — це не абстракція.
Published 08/10/23
Валлійський журналіст, який в 1933 році знехтував попередженням першого секретаря британського посольства в Москві і рушив потягом з Москви у Харків. Дізнаємось, що в наплічнику він віз хліб, масло, сир, м’ясо і шоколад, які придбав у валютному магазині. Ми почуємо як на до валлійця звернеться випадковий чоловік і промовить йому німецькою: «Скажи їм в Англії, що нам немає чого їсти і ми починаємо пухнути з голоду». Цей журналіст Ґарет Джонс. Той, хто розповів про Голодомор в Україні всьому...
Published 07/19/23
Згадуємо, як в 1892 році на Донеччині лютує холера. Як лякаються епідемії місцеві робітники і 2 серпня бунтують проти лікарів. Як юрба обʼєднується у спільному пориві зруйнувати холерні бараки. Що про це писав Гіроакі Куромії в роботі «Свобода і терор у Донбасі: Українсько-російське прикордоння, тисяча вісімсот сімдесяті — тисяча дев’ятсот дев’яності роки». І чому з початком російської агресії проти України, книжка цього американського історика набула нового звучання й зазнала переосмислення.
Published 07/10/23
Епізод, в якому ми почуємо про сімейні та політичні хитросплетіння князів Київської Русі, дізнаємось, що хитросплетіння ці не поступаються «Грі престолів», а також чому «дівчина із золотим перснем, яка живе на Русі» не кохала Гаральда Сіґурдарсона, майбутнього короля Норвегії.
Published 06/12/23
Як у 1663 році на нічній дорозі слуги ясновельможного пана Фальбовського роздягають догола, обмащують дьогтем, обсипають пір’ям, прив’язують коню до спи́ни майбутнього гетьмана Мазепу? А ще у цьому епізоді дізнаємось, що цього ніколи не було.
Published 06/08/23
Епізод, в якому ми перевіримо, що стоїть за міфом про козаків у Дюнке́рку і який стосунок до цього міфу має дипломат, мандрівник, сюзере́н графа де Брежі - П’єр Шевальє.
Published 06/05/23
Як 28 лютого 1832 року Оноре де Бальзак отримує таємничий лист із поштовим штемпелем «Одеса» і загадковим підписом «Чужинка». Що робив Бальзак в Україні і чи справді ця «маловідомв країна» виявилась для нього «в тисячу разів краща Швейцарії та Італії».
Published 06/01/23
Як в 1814 році одинадцятирічний хлопчик Проспер бачить справжніх козаків в Парижі на Єлисейських полях. Цим хлопцем був Меріме і вже дорослим письменником він шукав в історичних джерелах згадки про запорожців-флібустьєрів, які жили десь там, у просторі прикордоння.
Published 05/29/23
Як австрійський статистик, краєзнавць і мандрівника Йозефа Рорера куштує загуслий, розмішаний із цукром малиновий або смородиновий сік, лікер і каву одразу з гущею на прийомі у молдовських господарів в 1802 році у, Суча́ві, на Букови́ні. Він обрав для себе півжиття прожити в Україні і весь цей час писав листи про те, що все в цих краях «було надто чу́дно» для нього.
Published 05/22/23
Сарана налетіла на Україну у 1645 році і хма́рища комах розтягуються на кілометри, заступають сонце, кружляють завірюхою. Як в цих умовах нашими землями мандрував і працював французький інженер, архітектор, картограф Гійома де Боплана. Той самий, що подарував нам не тільки мапи наших земель, але і свідчення, що найдужче тут любили свободу, без якої не уявляли життя.
Published 05/17/23
Як гетьман Богдан Хмельницький зустрічається з Патріархом Макарієм Третім в 1654. Побачимо як іноземні гості вносять на тацях дари: уламок каменя з кров’ю Ісуса Христа зі святої Голгофи, дзбан зі свяче́ним миром, скриньку з му́скусним милом, халебське мило, цукерки, ладан, фініки, абрикоси, рис, горнятко з кавовими зернами (відомо, що Гетьман полюбляє каву), китайську корицю та коштовні килими. І запримітимо, у кутку сина патріарха, якого далі  зватимемо  – Павло Халебський. Це саме він...
Published 05/07/23
Епізод, в якому ми побачимо як Мені Мюріел Дові шукає найкращий готель у Коломиї в 1890 році. Ми дізнаємось, що наші Карпати - це незбагненні краї, якими  Дові мандрувала  “озброївшись допитливістю, почуттям гумору і револьвером”. І помислимо, що би знадобилось сьогодні сучасній емансипований шотландці в карпатських мандрах.
Published 05/01/23
Епізод, в якому Роберт Капа і Джон Стейнбек виходять з літака в Москві 1947 року і вирушають до Києва. У цьому епізоді ми втішимось, що Стейнбек зауважив, що українська мова аж ніяк не ідентична російській. А ще побачимо  поля України після Другої світової. Вони здадуться американським мандрівникам такими ж родючими й рівнинними, як землі американського Середнього Заходу.
Published 04/24/23
Епізод, в якому постають причини і наслідки заземленої мандрівки авторів подкасту архівами та іноземними виданнями в 2021 році. У цьому епізоді ми звичайно побачимо Україну розмаїтою й екзотичною “Країною схожою на гранат", втім почуємо, як українці власними голосами відповідають та й ставлять незручні питання світу про себе сьогодні.
Published 04/15/23