Episodes
Gdy dojeżdżamy do Krzeszowa, już z daleka przyciągają wzrok kościelne wieże. To barokowy zespół opactwa Cystersów, który tworzą dwa kościoły.  Zdobią je cykle wspaniałych malowideł ściennych, do większej świątyni zaś przylega mauzoleum. Piastów świdnicko-jaworskich, fundatorów i dobrodziejów opactwa.
Published 02/19/21
Published 02/19/21
Na Wzgórzu św. Wojciecha w Strzelnie znajdują się dwie romańskie świątynie. Kościół Świętej Trójcy kryje w swym wnętrzu rzeźbione kolumny - to jedyna z tego okresu rzeźbiarstwa personifikacja cnót i przywar w całej Europie. Kościół św. Prokopa natomiast to jedna z najbardziej tajemniczych budowli powstałych w XII-wiecznej Polsce: nieznana jest data budowy i przeznaczenie. Tu kobiety modlą się takimi słowami: "Święty Prokopie, daj nam po chłopie, choćby o jednym oku, ale za to co roku".
Published 02/03/21
Miasto bankierów i zegarmistrzów. Spokojne, stateczne i zrównoważone. Ale to właśnie tu Lenin snuł plany rewolucji. Tu narodził się dadaizm. Spokój Zurychu jest spokojem pozornym.
Published 02/03/21
Najbardziej azjatyckie miasto Europy i najbardziej europejska metropolia Azji. Stambuł - stolica cesarzy i sułtanów - to miejsce, gdzie Wschód z Zachodem spotykają się nie tylko w wymiarze symbolicznym, ale i jak najbardziej rzeczywistym. Spotykają się i mówią sobie "merhaba"!
Published 01/28/21
Jeżeli chcesz zobaczyć oryginalny rękopis, który wyszedł spod ręki Napoleona nie musisz się wybierać aż do Francji. Wystarczy przyjechać do Kórnika. Tutejsza biblioteka liczy sobie ponad 150 tysięcy cennych woluminów!
Published 01/22/21
Najlepiej zachowana w Polsce budowla rezydencjalna z pierwszej połowy XVII wieku. Obecnie mieści się tu Muzeum Narodowe. Czy wiesz, że w pałacu znajduje się "Sanktuarium Józefa Piłsudskiego" na pamiątkę pobytu marszałka na zamku kieleckim w 1914 roku? Posłuchaj i udostępnij.
Published 01/20/21
Ze współczesnej perspektywy estetycznej gust bogatych kazimierzowskich kupców ociera się o kicz. Tym niemniej ta niezwykła fantazja w doborze motywów zdobniczych kamienic przydaje architekturze Kazimierza Dolnego swoistego wdzięku. A co wspólnego ma Kazimierz z romansem króla Kazimierza Wielkiego z piękną Esterką? Posłuchaj podcastu!
Published 01/17/21
Kamień Pomorski przez długi czas zachował harmonijne współistnienie władzy świeckiej i religijnej. Składał się z dzielnicy książęcej i dzielnicy biskupiej. Tutejsi sędziowie przeprowadzali bardzo transparentne rozprawy. Jaki był ich patent? Posłuchaj podcastu a jeżeli Ci się spodobał - udostępnij na swoim Facebooku!
Published 01/15/21
Zamek w Gołuchowie, obok Kórnika i Łańcuta, to jedna z ważniejszych polskich siedzib możnowładczych, które najpierw pełniły funkcję zamku, potem pałacu, aby w końcu stać się pięknym muzeum.
Published 01/13/21
Gdańsk od zawsze cenił sobie wolność. Należał do Rzeczypospolitej, ale niejednokrotnie popadał w konflikty z polskimi królami. Dochodziło nawet do wojen. Kiedy władcy Polski przybywali do Gdańska byli tu przyjmowani w odmienny sposób niż w pozostałych miastach Korony. Ten specyficzny "rytuał gościnności" zachował się w zabytkach Starego Miasta. Jakich? Posłuchaj!
Published 01/12/21
Najlepiej zachowany w Małopolsce zamek gotycki! Tu były kręcone sceny do takich filmów jak: "Królowa Bona", "Janosik", "Korona królów". Tragiczna historia nieszczęśliwie zakochanej Anny Tarłówny, którą ojciec kazał żywcem zamurować w zamkowej wieży.
Published 01/11/21
Ostatnia stolica śląskiej gałęzi rodu Piastów.
Published 01/09/21
Do kogo należały słynne kamieniołomy w Pińczowie? Czemu manierystyczna konwencja architektoniczna chce zaskakiwać zwiedzającego? Dlaczego tutejsze wieże narożne nie są przeznaczone do celów obronnych? Kogo, po renowacji zamku, witała gromada baranów?
Published 01/02/21
Weihnachtenmakt, Weihnachtsgans, Christstollen, Marzipankartoffeln, Vanillekipferl, Zimtsterne - jakie mają miejsce w bożonarodzeniowych tradycjach niemieckich? Dowiesz się słuchając tego podcastu!
Published 12/19/20
U nas "Pasterka" a w Portugalii "Msza koguta". Posłuchaj podcastu, aby dowiedzieć się więcej o ciekawych bożonarodzeniowych tradycjach Portugalczyków.
Published 12/16/20
Praktycznie każdy włoski region ma swoje specyficzne zwyczaje bożonarodzeniowe. Niektóre są bardzo odmienne od naszych. Warto, przynajmniej raz w życiu, w tym okresie pojechać do Włoch!
Published 12/11/20
Najważniejsze porady jak dbać o zdrowie podczas podróżowania. Wszystko po to, aby wspomnienia były sympatyczne. Jak uniknąć najczęstszych dolegliwości?
Published 12/02/20
Bułgaria jest niesamowita! Swoje piętno odcisnęły tu: tradycja starożytna, kultura słowiańska i wpływy tureckie. Nie wspominając o malowniczej przyrodzie i czarnomorskich plażach. Zapraszam do posłuchania podcastu o ciekawostkach dotyczących tego kraju!
Published 12/02/20
Hiszpania jest jednym z bardziej polularnych kierunków wakacyjnych wyjazdów. Lubimy ją zwiedzać! Zapraszam do posłuchania podcastu o ciekawostkach, których nie znajdziesz w w klasycznych przewodnikach turystycznych.
Published 12/01/20
Na peryferiach Kościoła, w Japonii, gdzie chrześcijanie stanowią niewielki procent całego społeczeństwa, Maryja przekazała orędzie na najbliższą przyszłość Kościoła. Przypatrując się współczesnym wydarzeniom można odnieść wrażenie, że proroctwa z Akita zaczynają się wypełniać.
Published 11/27/20
Podróżowanie z dziećmi jest zawsze nie lada wyzwaniem. Chciałbym przedstawić kilkanaście wskazówek co zrobić, aby wspomnienia z rodzinnego wyjazdu były zawsze pozytywne i sympatyczne. Zapraszam do słuchania!
Published 11/17/20
Wiem co powinno znajdować się apteczce podróżnej. W tym podcaście prezentuję najnowsze podpowiedzi medyczne. Czym są probiotyki? Jakie są zalety aloesu? Czym podczas podróży mogą nam pomoc algi?
Published 10/24/20
Najważniejsze porady jak dbać o zdrowie podczas podróżowania. Wszystko po to, aby wspomnienia były sympatyczne. Jak uniknąć najczęstszych dolegliwości?
Published 10/22/20
#Polska #ciekawostki
Published 10/09/20