Episodes
Celá epizoda na webu INFO.CZ Pokud se pro lidi nic nezmění, proč je tedy nutné legislativně vyhlásit Chráněnou krajinnou oblast Krušné hory? „Protože jde především o konsolidaci. Nová CHKO se bude rozkládat na území dvou krajů (Karlovarský a Ústecký) a spadá pod celkem deset obcí s rozšířenou působností. Ochrana je tak zatím roztříštěná a nepružná,“ vysvětluje Ing. Petr Krása z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky, který je v procesu vyhlášení garantem poloviny území nové CHKO.
Published 04/24/24
Published 04/24/24
Když jsem se o víkendu toulal v trojúhelníku mezi Litoměřicemi, Louny a Mostem, těšil jsem se na rozkvetlé sady švestek a mirabelek, které na jaře jako první prozáří krajinu, již od 17. století nazývanou Zahrada Čech. Byl jsem ale zklamán, protože sady zmizely. Už nejsou. Byl to šok. Kam zmizely ty krásné stromy?
Published 04/02/24
Z Prahy do obce Kruh u Jilemnice je cesta středně rychlá, ale když vyrazíte v pátek odpoledne, může se změnit v cestu úmorně dlouhou. To se mi také stalo, a tak jsem do hostince Na Rychtě dorazil s hodinovým zpožděním a ve zcela zaplněném sále získal poslední místo u dveří. Za nimi postávali místní štamgasti a trpělivě čekali, až skončí Typltova vynikající přednáška o spiritismu v jejich podkrkonošském kraji, kterou uspořádal známý kružský buditel Leoš Zikeš.
Published 04/02/24
Když je někdo kuchař, snažíme se s ním rozmlouvat o jídle, s historikem o dějinách, s horolezcem o horách. Člověk je ale mnohovrstevnatá osobnost, která nechodí a ani neuvažuje rovně – přirozeně se myšlenkově i fyzicky rozbíhá a při tom hledí nejen před sebe, ale i nad sebe a vedle sebe. Bylo proto logické, že při rozhovoru s meteoroložkou Mgr. Alenou Zárybnickou jsme se k tématu počasí dostali až v druhé polovině více než hodinového podcastu.
Published 03/18/24
Marek Douša je ročník šedesát dva a shodou náhod mu tento rok bude také šedesát dva. Protože třicet let ilustroval časopis Reflex, je tedy pravda, že to byla polovina jeho života. Marek Douša z Reflexu odešel, ale kreslit nepřestal. Je na volné noze. Na svém profilu na Facebooku k tomu napsal: „Dlouho jsem si myslel, že jsem na volné noze, ale byl to omyl. Na volné noze jsem až teď a můžu si dělat, úplně co chci, jenom není jistý, že za to dostanu zaplaceno.“
Published 03/05/24
Když Leoš Kyša alias František Kotleta vstoupil do dveří redakce INFO.cz a slušně pozdravil, vždy roztěkaný kolega Jan Strmiska zpozorněl a vykřikl: „Jé, ráno jsem poslouchal váš podcast Jadrná věda.“ Editorka Lucie Štěchová vzápětí požádala o společnou fotku, protože její přítel čte román Sudetenland a reportér Adam Maršál, poté co obdržel knihu Černá smečka (vydanou pod Leošovým pseudonymem František Kotleta), zmizel na toaletě, odkud dlouho nevycházel. Leoš Kyša prostě rezonuje napříč...
Published 02/15/24
„Je to tragický příběh, který musíme ještě zpracovat, protože na malé bílé pamětní desce umístěné u Karlova mostu je pouze napsáno, že mladý nadšenec zemřel devátého května při vítání Rudé armády,“ vysvětluje Jiří Porteš. Pamětní desky, pomníky, tabule nebo hroby jsou téměř všude. Na návsích českých, moravských a slezských měst, na fasádách domů, ve vestibulech domů, na hřbitovech nebo třeba v krajině u cest nebo zapadlé kdesi pod stromy. Jsou to hmatatelné vzpomínky na válečné konflikty, na...
Published 02/15/24
Každý jsme měli svého estébáka. Ten můj se jmenuje Miloš Zeman, říká badatel Radek Schovánek. Rozhovor s videem naleznete na INFO.CZ
Published 02/06/24
„Ticho je zázrak, bez ticha by nevznikla hudba. Ticho totiž není jen mezera mezi tóny, ale je základem, konstrukcí hudby,“ říká v podcastu Zdenka Tichotová, zpěvačka Spiritual Kvintetu svému sousedovi u mikrofonu, Juraji Lukáčovi. Tento vánoční podcast je bez stresu, bez konfliktu, bez sporů. Z obou hostů sálá příjemná a pozitivní energie. Zdenka Tichotová je stálicí legendárních folkových skupin Spiritual Kvintet a Brountousauři, Juraj Lukáč je náčelník slovenského Lesoochranárského...
Published 12/21/23
„Psychoaktivní látky jako kratom a HHC jsou všude kolem nás, neměli bychom se tvářit, že je nevidíme, naopak bychom je měli regulovat. Přinese nám to nejen kontrolu, ale také finance, které pak můžeme použít na prevenci drog,“ říká MUDr. Pavel Bém v novém dílu podcastu Maxim Pavla Vondráčka. Pavel Bém byl osm let primátorem Prahy a čtyři roky také místopředsedou ODS. Po odchodu z politiky se jeho jméno v médiích promrskávalo hlavně v souvislosti s jeho horolezeckými výkony, protože postupně...
Published 11/30/23
„Člověk je trochu arogantní tvor a někdy si nechce připustit, že příroda se obejde bez něho,“ říkají Juraj Lukáč a Ladislav Miko v nové epizodě podcastu Maxim Pavla Vondráčka. Oba jsou z východu Slovenska, jeden z obce Osadné, ale původem z Prešova, druhý žije za Prahou, ale je rodák z Košic. Oba jsou ekologové neideologického obrazu, oba se na ochranu přírody dívají pragmaticky, oba jsou sarkastickými glosátory současné emočně excitované ekoscény a oba dobře vědí, že v mnoha případech chyby...
Published 11/26/23
„Musel jsem tu manufakturu koupit, i když jsem věděl, že si vytvářím svět starostí. Jinak by smaltovaná litina v Česku skončila a s ní jedna dlouhá tradice,“ říká Jan Novák, majitel poslední české továrny na smaltované litinové nádobí.
Published 10/22/23
„Kino na venkově je důležitější než kino ve městě. Musíme venkovská kina chránit a udržovat je za každou cenu, protože jejich vliv je jednoznačně kladný a nelze jej měřit penězi. Kina jsou zkratkou do světa a bez nich by bylo na vsi smutno,“ říká vedoucí dvou venkovských kin a naprostý nadšenec Ondřej Šír v novém dílu podcastu Maxim Pavla Vondráčka.
Published 10/11/23
Ondřej Aust řadu let vede oborový web Médiář a v posledním roce se z něj stal (opět) také podcaster. V pořadu AUST! zpovídá přední tváře tuzemské mediální scény. Dnes je ale Ondřej v roli dotazovaného.
Published 09/21/23
Roman Šmucler je ideálním partnerem v rozhovoru pro moderátora, který má podobnou povahu jako on. Větví v myšlenkách, uskakuje od tématu, rozvíjí co již bylo řečeno a nepravidelně spouští stav své výjimečné výmluvnosti. Naopak pro moderátora, který sleduje jednu myšlenku a snaží se dojít k cíli, je rozhovor s Romanem Šmuclerem hororem. A protože patřím k první skupině novinářů, Roman Šmucler mne nesmírně bavil. Je jen na posluchači, aby si udělal z podcastu „akustický obraz“ a sám...
Published 09/14/23
Dan Polman je šílenec. Skutečný fyzický šílenec a to, co v horách předvádí, je mimořádné. Normálně fyzicky zdatný člověk by před jeho výkonem pokorně klekl, smekl klobouk a políbil ráfky jeho kola. Zkuste se tedy vžít do kůže Daniela Polmana z „Biercity“, jak přezdívá své rodné Nové Pace: jsou to stovky kilometrů za den s extrémním převýšením. A mnohem víc!
Published 08/25/23
„Ruce na volantu mají být v pozici třičtvrtě na tři a ne za deset dvě,“ říká Jan Červenka, automobilový novinář, závodník a především učitel jízdy. „Třičtvrtě na tři? Vždyť nás tehdy učili, že ruce mají být na volantu, jako když ručičky na ciferníku ukazují za deset dvě,“ pomyslel jsem si. Honza Červenka mi ale logicky vysvětlil, že to, co se v autoškolách učilo kdysi, mělo ve své době význam a smysl, ale v roce 2023 mnohé z toho neplatí.
Published 08/13/23
Juraj Lukáč je charismatický slovenský ochránce přírody, znalec vlků a medvědů, který si vysloužil a zasloužil přezdívku „pravicový ekolog.“
Published 08/08/23
„Když před třiceti lety fotbalista zahříval lavičku, bylo to čisté utrpení. Lavička byla tvrdá a studená. Dnes už jsou lavičky náhradníků luxusní, polstrované a často i vyhřívané,“ odpovídá ironicky vicemistr Evropy z roku 1996 Radek Bejbl na otázku, jak prožíval své angažmá v Racingu Lens, kde v sezónách 2000–2002 zahříval podle české wikipedie často lavičku.
Published 08/07/23
Tomáš Nushart je psí psycholog a autor knihy Neštěkej na svého psa. Stojí také za webem psichologie.cz, který se zaměřuje na trénink a výchovu psů. V nové epizodě Maximu jsme mluvili nejen o tom, v čem lidé při výchově psů chybují.
Published 07/31/23
„Točenou zmrzlinu nepovažuji za skutečnou zmrzlinu,“ říká Jan Hochsteiger z Crème de la Crème. Jan se k zmrzlině dostal velkým obloukem, protože je vystudovaný geodet a vášnivý sběratel a muzejník, který pracoval třeba v Národním technickém muzeu. Tam si přičichl k rekonstrukcím starých strojů, a proto ve zmrzlinárně na pražské Národní třídě můžete při lízání zmrzliny navštívit i jeho miniaturní muzeum zmrzlinářských strojů.
Published 07/13/23
„Na vrcholu Mount Everestu se mi nechtělo jít na záchod. Vlastně ani na žádném jiném vrcholu. Tělo v extrémních situacích tyhle potřeby vytěsňuje,“ říká Klára Kolouchová, která zdolala nejen čtyři osmitisícovky. Viděla svět i z nejvyšších bodů severní a jižní Ameriky a také z kavkazského Elbrusu – a samozřejmě i ze Sněžky.
Published 07/11/23
"Musíme se ze všeho nejdříve naučit používat vlastní oči a až potom zvednout mobil nebo foťák. Většina lidí to ale má obráceně, nejdříve fotí a pak se teprve dívá," říká Jan Rybář, vynikající novinář, pozorovatel nejen všedního života a také učitel fotografování.
Published 07/08/23
V podcastu Maxim Pavla Vondráčka padla otázka, zda za dynamickým ekonomickým rozvojem Polska a Rumunska v posledních letech nestojí i fakt, že se jedná o země, v nichž jsou americká vojenská zařízení. „Samozřejmě, že je to důležitý signál pro americké investory, že se jedná o bezpečné země, ale také to zvyšuje vyjednávací pozice těchto zemí v Bruselu, když mají USA za zády. To se týká především Polska a v menší míře i Rumunska,“ odpověděl ekonom Lukáš Kovanda.
Published 06/30/23