Episodes
Dlaczego Włosi nie akceptują pizzy z ananasem, picia cappucciono po 11 i śniadań na słono? Matteo Brunetti, polsko-włoski kucharz podkreśla ważną rolę włoskich babć we włoskiej kuchni oraz błonnika w ich diecie. O włoskie menu wypytywał Kamil Jasieński.
Published 03/18/24
Japońska kuchnia to nie tylko sztuka kulinarna, ale też sztuka miłości."Wystarczy spojrzeć na sushi. To drobne i sensualne formy, które rozpalają zmysły i można się nimi nawzajem karmić" - mówi szef kuchni Bartek Leszczyński, z którym rozmawia Weronika Puszkar.
Published 02/14/24
Published 02/14/24
Ania Pastuszka to dziennikarka, blogerka i scenarzystka, która o gotowaniu opowiada w prosty sposób. Prowadzi kanał o nazwie „Do SchrupAnia”. Na swoim kanale pokazuje ciekawe przepisy na łatwe i szybkie dania, które może przygotować dosłownie każdy. A wszystko zaczęło się od sosów, o czym opowiedziała Marcie Hoppe.
Published 02/05/24
Przed nami niezwykła podróż po Warmii i Mazurach – przez wszystkie pory roku, wśród dzikich terenów, łąk, rzek, jezior i lasów, tropem kuchni i tradycji regionu. Naszą przewodniczką jest Ewa Michalska szefowa kuchni, autorka książki „Dzikie historie. Kuchnia”.
Published 01/07/24
Kuchnia dworska, sarmacka, regionalna – jakie są korzenie tradycji kulinarnych w naszym kraju, jakie znaczenie w niej miały domowe obrzędy wokół świątecznego jedzenia? Jaką kulturę kulinarną przekazywały sobie rodziny z pokolenia na pokolenie?  Kuchnia Polski od czasów dawnych Słowian po współczesność - Piotr Firan rozmawia o niej z Magdaleną Tomaszewską – Bolałek. 
Published 12/31/23
Czy wiesz, co łączy miód, alkohol, sól i ocet oraz świeże owoce?-nie mają terminu ważności. Co możemy jeść po terminie? Czym jest bombaż? Czy konserwy są wieczne? Która pleśń jest dobra? Jak poznać podrabiany miód? Spożyć do, spożyć przed- jak czytać etykiety? Z Joanną Sękul i Małgorzatą Latoszewską z Koła Naukowego Technologów Żywności SGGW rozmawia Kamil Jasieński
Published 12/11/23
Falafel, burka, pita, precel, chałka, Sabih, hummus, szakszuka - to dania, które są coraz bardziej znane w Polsce, a pochodzą z Bliskiego Wschodu i można je zjeść w Jerozolimie. O przenikaniu się kuchni i religii w Izraelu opowiada Marcie Hoppe Bartek Kieżun, autor książki "Jerozolima do zjedzenia".
Published 11/28/23
W październiku 2023 roku odbyły się w Mediolanie Mistrzostwa Świata FIPGC w dekorowaniu tortów. Pierwsze miejsce wywalczyły Angelika Chwyć i Renata Martyna. Tematem tegorocznych zmagań cukierników była „muzyka narodu”. Jacy artyści pojawili się na zwycięskim wypieku Polek  i jak się robi taki najlepszy tort na świecie pytała Marta Hoppe.
Published 11/23/23
Można podróżować kulinarnym szlakiem. Ale nie trasą restauracji, ale na przykład miejsc, gdzie dane smaki powstają. Czy jedzenie może nas przenieść tam, skąd ono pochodzi? Kulinarne podróże to nie tylko wyprawa do dalekiego kraju, ale też egzotyczne smaki w moim domu. O wytwarzaniu i konsumowaniu produktów w całego świata opowiada Marcie Hoppe Jakub Juszyński podróżnik, bloger, fan odkrywania ciekawych smaków.
Published 11/14/23
Jak przyrządzić orientalne manouche, mkhabasę, batata harra, foul, harirę, makloubeh? Jak nie zepsuć hummusu, co zrobić, żeby falafel nie rozpłynął się na patelni i jaki problem możemy mieć z chlebkiem pita? Zaglądamy do kulinarnego przewodnika po Bliskim Wschodzie - „Dukkah, kumin i włoszczyzna. Wegetariańska kuchnia bliskowschodnia” a naszym przewodnikiem jest Samar Khanafer.
Published 10/15/23
Flavia Borawska-Bromska i Małgorzata Minta wybrały pięć włoskich miast: Wenecję, Bolonię, Rzym, Mediolan i Florencję i w książce  "Ciao! Włoskie opowieści, miejsca i smaki" zdradziły ich kulinarne, i nie tylko, tajemnice. Kamil Jasieński spotkał się z Małgorzatą Mintą, która opowiedziała mu m.in. dlaczego Bolonia jest miastem postępowym, Wenecja-jakby miało nie być jutra, a karczochy warto przyrządzić na popisową kolację ze znajomymi. Dowiemy się też, czym są cicchetti, tramezzini i dlaczego...
Published 09/26/23
Z czego słynie kuchnia duńska? Z co najmniej 200 rodzajów kanapek, śledzi i wieprzowiny. Niektóre potrawy są serwowane w postaci niezmienionej od setek lat. Jest smacznie i kalorycznie - w związku z niesprzyjającymi warunkami klimatycznymi. O historii i tajnikach dań na duńskich stołach opowiada Magdalena Tomaszewska – Bolałek autorka książki „Tradycje kulinarne Danii”.
Published 09/24/23
Nie lubi gotować według przepisów, skrupulatnie odważać, mierzyć i porcjować. W kuchni ceni fristajl i spontaniczne podejście do gotowania. Czasem odtwarza przepisy sentymentalne –kiełbaskę z grubo krojonymi frytkami, albo makaron z truskawkami. Czasem wymyśla coś z tego, co znajdzie w lodówce. To dania jednorazowe – nigdy więcej nie udadzą się tak samo. Swoimi kulinarnymi opowieściami dzieli się z innymi na TikToku i IG i z nami- Agata Głowacka. Rozmawia Kuba Jamrozek.
Published 09/13/23
Filip Głodek, czyli Głodek Chef -kucharz celebrytów i świeżo upieczony raper. Swoją wiedzę i doświadczenie kształtował od młodych lat – począwszy od technikum gastronomicznego po najbardziej uznane warszawskie restauracje. Pragnąc bliższego kontaktu ze swoimi odbiorcami zaczął gotować na zamówienie osób prywatnych, czy firm dojeżdżając do nich swoim niezwykłym foodtruckiem. Jeździ także festiwale muzyczne, gdzie nie tylko karmi ludzi, ale także dobrze się z nimi bawi.
Published 09/04/23
Odkrywanie dawnych smaków we współczesnej Polsce i szukanie odpowiedzi na pytanie czy rocznice historyczne można uczcić kulinarnie - na takie wyprawy historyczno – kuchenne wyrusza Agnieszka Kuś z bloga Patrzę i jem. O tym, jak smakuje historia i czy dzieje miast można poznawać przez gastronomię opowiada Mateuszowi Kulikowi.
Published 08/20/23
O wymyślaniu przepisów, gotowaniu i fotografowaniu rozmawiamy z Agnieszką Łyjak z bloga na-talerzu.pl Zdradzamy kilka tajemnic smakowitych zdjęć. Jak się stylizuje potrawy, żeby na zdjęciu wyglądały apetycznie? Czy to co widać na zdjęciach naprawdę zostało ugotowane, upieczone, usmażone? Czy fotograf kulinarny też przyrządza to, co potem jest tematem sesji? 
Published 08/07/23
Jak szybko i smacznie zrobić danie z łatwo dostępnych produktów? Jak powstają najlepsze przepisy, jak je sprawdzić w praktyce?  O tym, Marcie Hoppe opowiedział Marcin ”Foodini” Wójcik, którego misją jest to, żeby ludzie zaczęli gotować i nie bali się eksperymentować w kuchni. 
Published 07/30/23
Magiczny Składnik to blog założony z miłości do gotowania z niesamowitych składników.Tomek Czajkowski, czyli Magiczny Składnik poza gotowaniem stara się też, by jedzenie było atrakcyjnie podane. Skupia się na potrawie. Nie jest fanem wymuskanych aranżacji stołu, najważniejszy jest talerz i to, co się na nim znajduje. Rozmawia Kamil Jasieński
Published 06/19/23
Zupa migdałowa, zupa cytrynowa, barszcz mleczny, czyli elegancka kuchnia sprzed lat. Opowiada o niej w rozmowie z Kamilem Jasieńskim Paweł Ochman, autor książki „Roślinna kuchnia kresowa. Kichyłki, kutyki, mandryki, cebulniki, bałabuchy, kryżawki – przysmaki kuchni kresowej dwudziestolecia międzywojennego znakomicie odnajdują się w dzisiejszym, wegetariańskim menu. Znacie ich smak? 
Published 06/09/23