Episodes
Schodzimy z modnych i zadeptanych szlaków i szukamy miejsc, których nie dotknęła ingerencja człowieka. Piękne przyrodniczo tereny, nieopisane zabytki, unikatowe muzea – takie zakątki pokazuje i podpowiada dokąd pójść, pojechać, książka Mikołaja Gospodarka „Polska nieodkryta. 365 nieoczywistych miejsc”.
Published 03/28/24
Published 03/28/24
Dolnośląskie wędrówki z Wałbrzychem w roli głównej - czy na pewno znasz to miasto? Co o nim wiesz? Codzienne odkrywanie Wałbrzycha i jego okolic to projekt – idea Karoliny Tomzy, która jest lokalną patriotką i chce pokazać, że jest to miejsce z trudną historią ale zmieniające się z dnia na dzień, miejsce, do którego chętnie się teraz wraca.
Published 03/17/24
Chiny stają się coraz chętniej wybieranym kierunkiem podróży młodych ludzi. Jeździmy tam docelowo na studia albo dlatego, że chcemy kompletnie zmienić swoje życie i zobaczyć jak wygląda ono w tak innym kulturowo państwie od naszego. Mieszkając w stolicy, w Szanghaju można było doświadczyć ostrych restrykcji w czasie pandemii, przejść się modną wśród influencerów dzielnicą, albo sprawdzić, co słychać w chińskim Internecie. O tym wszystkim Weronika Puszkar rozmawiała z mieszkającą w Szanghaju...
Published 02/12/24
Kilka miesięcy rocznie spędza na wyjazdach adventure i reporterskich, zazwyczaj kieruje się na północ. Samotnie pływała kajakiem po wodach Pacyfiku w poszukiwaniu niedźwiedzi-duchów, zimą przejechała na nartach biegowych kanadyjski Jukon, przeszła górami prawie 5000 km z Meksyku do Kanady. Samotnie przejechała także Alaskę i Kamczatkę rowerem, przeszła pieszo kawał Laponii i Szkocji i pracowała z kanadyjskimi i alaskańskimi traperami, biologami i rangersami. Kamila Kielar, za swoje podróże...
Published 01/22/24
"Wyszedł z domu – relacje z przestrzenią" to blog, gdzie autor dzieli się z czytelnikami swoimi bogatymi wrażeniami z górskich wypraw. Kolory, smaki, przygody, emocje – to stara się przekazać Piotr Jochymek , przewodnik terenowy po Sudetach, nie tylko słowami ale też w niezwykłych fotografiach. Dlaczego zawsze ma ze sobą plecak i co takiego się w nim znajduje? 
Published 01/16/24
Paweł Marciocha jest autorem profilu "Gdzieś ty był", gdzie podpowiada, jak podróżować nie rezygnując z pracy.  Sam był już w wielu miejscach i ciekawych zakątkach świata, m.in. odwiedził Uzbekistan, Kirgistan, Kazachstan, Nepal, Wietnam, Jordanię i Irak. Jak twierdzi, najbardziej ciągnie go na Bliski Wschód i do Azji. Nie wiecie, jak mieć tyle wolnego? Paweł poleca  kalkulatory planowania urlopu- podaje się ilość dni urlopu, wybiera miesiąc, a kalkulator pokazuje, jak zaplanować wyprawę,...
Published 01/10/24
Nie ma tam tłumu turystów, za to jest wiele miejsc wartych odwiedzenia i poznania. Tomasz Owsiany – autor podróżujący opowiada o swojej wyprawie do Paragwaju. To reporterskie spojrzenie na kraj, którego mieszkańcy są pełni optymizmu i życzliwości, a którego historia pełna jest niezwykłych zwrotów.
Published 01/07/24
Anna Piątkowska, dziennikarka, autorka książki „Pluszowe małpy, loteryjki i poetka w szufladzie. Kraków i Zakopane Wisławy Szymborskiej – miejsca obowiązkowe” zaprasza na wycieczkę do Krakowa i Zakopanego, miast ważnych dla Wisławy Szymborskiej. Odwiedzamy miejsca bezpośrednio związane z poetką, ale nie będące na głównych szlakach turystycznych, miejsca, z którymi wiążą się anegdoty, opowieści i mikrohistorie.
Published 12/31/23
Za co Natalia Bułyk pokochała Bieszczady? Za Połoninę Wetlińską, Caryńską, a może za szlaki, na których można spotkać wilki? Czym jest skrót GSB i która pora roku jest najlepsza do odkrywania Bieszczad? Na te i inne  pytania podróżniczka, przewodniczka i organizatorka Stacji Bieszczady - Pierwszego Warszawskiego Festiwalu Gór - odpowie w rozmowie z Mateuszem Kulikiem.
Published 12/18/23
Właśnie taki sposób podróżowania, oparty na poznaniu i przygodzie preferuje Sławek Zawadzki, który wraz ze swoją rodziną - żoną Agnieszką i trójką dzieci w sierpniu 2023 roku zwiedził Europę i Azję wyłącznie za pomocą transportu publicznego. Ich podróż rozpoczęła się w Gdańsku. W ciągu 5 tygodni, odwiedzili Lizbonę, Madryt, Barcelonę, Genewę, Budapeszt, Bukareszt, Stambuł, Kayseri, Tbilisi, Aktau, Ałmaty, Urumczi, Pekin i Hongkong. Trasę tę przebyli niemal w całości pociągami. Na rozmowę...
Published 11/27/23
Jeśli nie podróżuje, to pomieszkuje w Kołobrzegu. Podróżnik, autostopowicz i pozytywnie zakręcony gość. Okazjonalnie robi bańki mydlane. Ma w plecaku karton z napisem „Mamo żyję”, bo jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów! A i mama spokojniejsza. Aktualnie mieszka na Islandii i pomaga ludziom spełniać marzenia. Pokazuje, że nie trzeba pracować zdalnie, by mieć pół roku urlopu i pół roku pracować w fantastycznym miejscu. Dawid Siódmiak, znany w mediach społecznościowych jako...
Published 10/31/23
Sycylia, to nie tylko wulkan Etna i mafia. Wyspa ma różne oblicza ale żeby je poznać trzeba spędzić tam kilka miesięcy i najlepiej porozumiewać się po włosku. W każdym zakątku inne potrawy warte spróbowania i zaskakujące menu na początek dnia. Jakie? Opowiada o nim Anna Dudar, autorka książki "Sycylia - słońce, chaos i czerwone pomarańcze", która w Katanii czuje się jak w domu. 
Published 10/28/23
Sonia Wesolik w 2017 roku uległa wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego została sparaliżowana od pasa w dół. Przed wypadkiem spełniała swoje marzenia, pracowała jako stewardesa w Dubaju. Pomimo niepełnosprawności nie zmieniła swojego pozytywnego nastawienia. Podróżuje po całym świecie i o tych podróżach opowiada Marcie Hoppe.
Published 10/23/23
Wakacje za nami, więc przyszedł czas na tzw. shoulder season, pod którym kryje się podróżowanie poza sezonem, które gwarantuje nieco luzu na popularnych turystycznych szlakach. Jakub Juszyński, podróżnik, autor bloga tymrazem.pl. poleca niecodzienne pozasezonowe kierunki podróży. Skandynawia, Bałkany, ze wskazaniem na Czarnogórę czy Albania, a może Litwa i Łotwa? Dopytywała Weronika Puszkar.
Published 10/10/23
Przemek Wiktorczyk, autor bloga antekwpodrozy rozpoczął w 2020 roku pracę nad projektem „Miasta stojące murem”, w ramach którego odwiedza miejscowości otoczone średniowiecznymi murami obronnymi w Polsce i na świecie. A zaczęło się od Byczyny- miasteczka otoczonego murem, o czym opowiedział Mateuszkowi Kulikowi.
Published 10/02/23
Kuba Witek, autor książki „Uciec z Wysp Owczych” na archipelagu spędził prawie dwa lata. Pokazuje jak wyglądają pory roku w tej surowej krainie, opisuje specyficzną gościnność wyspiarzy. Jaka jest historia tej dalekiej dzikiej Północy? Dlaczego po jakimś czasie chce się stamtąd uciec - czy z powodu zimy kiedy wiatr wygina okna do środka domu a wodospady płyną do góry?? 
Published 09/27/23
Psy, czy koty w kamperze - to już było. Ale króliki? Justyna Kupczewska i Michał Drabina do niedawna podróżowali z plecakami. Teraz w swoich podróżach wykorzystują Bulwę. To ich kamper van. Wyposażyli go od podstaw i jest domem w drodze. Ze względu na konstrukcję - ma małe kółeczka, a jest dosyć wysoki nazwali go bulwą. W podróżach towarzyszą im króliki. W kamperze jest specjalne miejsce dla tych zwierzaków, mają także zewnętrzny kojec, który na postojach wystawiają na zewnątrz. 
Published 09/20/23
Mazowsze nie ma gór, jezior, ani morza i wielu wydaje się płaskie, nijakie i nudne. Monika Masalska odkrywa przed nami uroki Mazowsza na blogu mikrowyprawyzwarszawy.pl, a w rozmowie z Martą Hoppe zdradza dokąd się wybrać nad rzekę, nad bagno czy na … mazowieckie wydmy.
Published 09/13/23
Polacy są najliczniejszą mniejszością narodową zamieszkującą Norwegię. Są wśród nich artyści, budowlańcy, naukowcy, pracownicy firm usługowych. Ewa Sapieżyńska przeprowadziła z nimi wiele rozmów – o możliwościach, jakie dała im Norwegia, ale i o uprzedzeniach i stereotypach, z którymi muszą walczyć.  Spisała je w książce „Nie jestem Twoim Polakiem. Reportaż z Norwegii” i o wielu opowiedziała Kamilowi Jasieńskiemu.
Published 09/11/23
Z jednej strony luksusowe hotele położone nad samym Morzem Karaibskim, z drugiej puste półki w sklepach i drogi, po których strach jeździć. Zabieramy Was w egzotyczną podróż i odwiedzamy najpiękniejsze zakątki Kuby, ale też absurdy, które u nas obserwowaliśmy kilkadziesiąt lat temu. Co można podarować Kubańczykowi? Jak tanio zwiedzić wyspę? Dlaczego warto wcześniej zaplanować podróż? Czy mieszkańcy Kuby są szczęśliwi? O tym w rozmowie z Oliwią Krettek opowiada podróżniczka i lingwistka Dorota...
Published 09/08/23
W podróży autostopem chodzi o coś więcej, niż tylko dotarcie do celu. Często takie wyprawy zmieniają nasze podejście do ludzi. Jadąc "stopem" poznajemy sporo obcych, zbliżamy się , rozmawiamy, czasem zwierzamy.  Autostop to świetna przygoda i sprawdzenie się w warunkach trudnych i pełnych przygód. To nie są komfortowe wakacje. A jakie są podstawowe zasady, które pomogą nam złapać stopa? O tym Jeremi Angowski rozmawiał z Patrycją i Dawidem, autorami bloga Krajewscy w podróży.
Published 09/07/23
Wielopoziomowe parkiety, imprezy na plaży, kąpiele w pianie, kluby kameralne, ale też takie na 10 tysięcy osób- marzy Wam się takie imprezowanie? Baleary to archipelag należący do Hiszpanii, a jego najbardziej popularne, turystycznie wyspy to Majorka i Ibiza. Tam wakacyjna zabawa trwa do listopada.To kierunki idealne na jesień, bo mamy pewność dobrej pogody i gwarancję niezapomnianych wspomnień i imprezowych wrażeń. O imprezowaniu w basenie Morza Śródziemnego Oliwii Krettek opowiada Maciej...
Published 08/30/23
4809 metrów marzeń, powątpiewania, czy się uda, zagryzania zębów i walki z samym sobą. Jakub Przykopski zdobył Mont Blanc.  Jak przygotować się do wędrówek i zacząć swoją przygodę z górami? Czy zdobywanie szczytów "solo" jest bezpieczne po odpowiednim przygotowaniu? Jak chodzić po lodowcach, które są w ciągłym ruchu? Opowieści Jakuba wysłuchała Oliwia Krettek.
Published 08/15/23
W górach, nad morzem, przy uczęszczanej drodze,  w puszczy i na pustyni - bliskich spotkań z dziką naturą doświadczymy w Polsce. W miejsca nieznane, nieodkryte i nieoczywiste zaprasza nas Magdalena Dziadosz autorka książki „Dzika Polska”.
Published 08/07/23