Episodes
Pozemní hokej mají Mejzlíkovi v rodině. Maminka Alena pod dívčím jménem Kyselicová vybojovala na olympijských hrách v Moskvě v roce 1980 stříbro. Do české reprezentace to dotáhly její dcery Adéla a Tereza. Syn Jakub se z mládežnického fotbalového reprezentanta stal rozhodčím pozemního hokeje a svými výkony si vysloužil nominaci na olympijský turnaj v Tokiu. Alena a Jakub Mejzlíkovi jsou dalšími hosty Olympijského podcastu Radiožurnálu.“
Published 04/27/21
Skvělou, ale poměrně krátkou hokejovou kariéru má za sebou bývalý obránce Miloš Holaň. Krátce před jeho padesátinami jsme si s ním popovídali při natáčení dalšího dílu Olympijského podcastu. Mluví v něm o své aktivní kariéře, těžké nemoci i změně přístupu k lidem v okolí. Také o svém mimořádném vztahu k otci a k vítkovickému hokejovému klubu. V obsáhlém rozhovoru přidává navíc řadu pikantních historek ze svého života.
Published 04/20/21
Deset let působil Jakub Nakládal v zahraničních hokejových soutěžích, zahrál si třeba kanadsko-americkou NHL i Kontinentální ligu. Teď dovedl Pardubice v roli kapitána k šestému místu v extralize. Říká o sobě, že hokej má rád. Zároveň je to jeho práce, snaží se co nejlíp uživit a plnit si své sny – osobní i ty sportovní. Rád by například s Dynamem vybojoval v budoucnu titul. Nejen o tom mluví v novém dílu Olympijského podcastu Radiožurnálu.
Published 04/13/21
Napoprvé nápad obnovit olympijské hry nikoho nenadchnul. Tak nechal jejich zakladatel Pierre de Coubertin složit hymnu, vymalovat aulu Sorbonny antickými motivy a konečně zabodoval. Za dva roky se v Aténách konaly první novodobé hry a měly velký úspěch. Proč se kvůli řeckému bankrotu málem neuskutečnily? A jak se stalo, že na nich získávali medaile i „náhodní kolemjdoucí“ včetně jednoho rodáka z Fulneka? Poslechněte si nový Olympijský podcast s historikem Františekem Kolářem Jan Suchan
Published 04/06/21
„Ještě párkrát bych chtěl hodit za 22 metrů. A kdyby se to povedlo na největší akci, která na světě je, byl by to neuvěřitelný zážitek,“ říká před olympiádou v Tokiu čerstvý halový mistr Evropy ve vrhu koulí Tomáš Staněk. V dalším dílu Olympijského podcastu vypráví také o zraněních, kvalitním jídle, výjimečných soupeřích i současné přípravě v Jihoafrické republice. Jakub Marek
Published 03/30/21
„Nepřekvapilo mě, jak rychle jsem se stal oporou národního týmu. Byl to jeden z mých cílů,“ říká fotbalový záložník Alex Král. Kromě reprezentace a snahy uspět v kvalifikaci MS i na evropském šampionátu vypráví v novém Olympijském podcastu taky o svém zranění, individuálních trénincích, pití bylinkových čajů, které mu nechutnají, ale i o trenérovi Slavie Jindřichu Trpišovském nebo vytouženém přestupu do Anglie. Jan Suchan
Published 03/23/21
Cílevědomost, píle, stresová odolnost. To jsou vlastnosti, které má skoro každý vrcholový sportovec, zato většině lidí v běžném životě chybí, shodují se bývalé alpské lyžařky Šárka Strachová a Klára Křížová. Ta se po konci kariéry musela přihlásit i na úřad práce a dlouho hledala vlastní cestu. Teď pracuje jako cvičitelka jógy a fitness trenérka. Strachová svou energii vkládá do rozvoje vlastní kliniky celostní medicíny a fyzioterapie. Co tvrdí o Ester Ledecké? Barbora Kovaříková, Jan Suchan
Published 03/16/21
„Uspořádat závody bez fanoušků je snazší, ale o to smutnější,“ vypráví šéf organizátorů biatlonového Světového poháru v Novém Městě na Moravě Jiří Hamza. Kvůli pandemii koronaviru musel snížit rozpočet i zřídit testovací centra. Nejvíc ho ale trápí, že děti nemůžou chodit do škol ani sportovat. Počítá s tím, že některé biatlonu i nechají. O tom všem mluví v novém Olympijském podcastu Radiožurnálu. Jan Suchan
Published 03/09/21
Boris Perušič hrál volejbal jen osm let, přesto byl u největších úspěchů ve stoleté historii tohoto sportu v Čechách. Má zlato z MS 1966 i stříbro z OH 1964. Letos v Tokiu ale zřejmě uslyšíme příjmení Perušič znovu. Chce ho tam přivézt Borisův vnuk Ondřej, člen nejlepšího beachvolejbalového páru u nás. Jak oba Perušičové hodnotí vývoj volejbalu u nás a co si navzájem přejí, o tom všem mluví v novém dílu Olympijského podcastu Radiožurnálu. Jan Suchan
Published 03/02/21
Současným hráčům chybí víc zručnosti a lepší první kontakt s pukem, říká bývalý úspěšný hokejista a trenér Vladimír Martinec. „Jsme švejci. Jsme národ, který by si chtěl všechno zjednodušit,“ soudí. Mladé hráče by rád držel v jejich kategoriích a neposílal je předčasně mezi dospělé. Jak mu v kariéře pomohly hodiny strávené na rybníku v Lomnici nad Popelkou? Proč Ivan Hlinka nerad půjčoval spoluhráčům puk? A proč by ho jako trenér nechtěl mít v týmu? Poslechněte si podcast.
Published 02/23/21
Zatímco přípravy letošních LOH v Tokiu bedlivě sleduje celý svět, zimní hry v Pekingu jsou trochu v ústraní. Přitom začnou ani ne za rok a také je může poznamenat koronavirus. Věnuje se tomu nový díl Olympijského podcastu Radiožurnálu. Zaměřuje se i na lidskoprávní situaci v Číně a hrozbu bojkotu některých států, dopravní situaci v zemi nebo na popularitu zimních sportů. „Číňané sledují prakticky jen krasobruslení,“ popisuje zpravodaj Českého rozhlasu David Jakš.
Published 02/16/21
Závody Spartan vznikly teprve v roce 2010 v americkém Vermontu, od té doby se už ale rozšířily takřka do celého světa a jejich organizátoři mají ambice prosadit je i do programu olympijských her. To, co sportovní odvětví, které se inspirovalo drsnou výchovou vojáků ve starověké Spartě, dělá atraktivním, jsou především náročné překážky. Pozvání do Olympijského podcastu Radiožurnálu přijali závodníci Spartanu, manželé Martina a Michal Pavlíkovi.
Published 02/09/21
Necelý půl rok před evropským fotbalovým šampionátem trenér Jaroslav Šilhavý tvrdí, že nejen Kuchta nebo Juliš mají dveře do národního týmu otevřené. A odepisovat nehodlá ani Dočkala. Kteří další hráči by se ještě mohli dostat na soupisku? Lákalo by Šilhavého zahraniční angažmá? A jak vypadá běžný den reprezentačního kouče? Poslechněte si nový díl Olympijského podcastu Radiožurnálu.
Published 02/02/21
Je několikanásobnou grandslamovou šampionkou v ženské nebo smíšené čtyřhře, někdejší světovou jedničkou mezi deblistkami a od loňska i tenistkou elitní stovky v singlu. Barbora Krejčíková je ale také jednou z hráček, které kvůli pozitivně testovanému spolucestujícímu skončily před Australian Open v přísné 14denní izolaci. Co nové zkušenosti říká? Jak se mění tenis v době koronavirové? A proč si své cíle nechává pro sebe? Nejen o tom mluví v Olympijském podcastu Radiožuzrnálu.
Published 01/26/21
„Kluci, nejen desetibojaři, se teď na můj vkus moc pozorují,“ shrnuje v novém díle Olympijského podcastu bývalá hvězda světové atletiky a současný zahradník Tomáš Dvořák. Chtějí podle něj všechno hned, a aby to nestálo moc sil. Proč není dobré cílit výkonnost dětí na mládežnické šampionáty? A jak bývalý šéftrenér atletického svazu zpětně hodnotí svůj odchod z pozice sportovního funkcionáře? Poslechněte si nový díl Olympijského podcastu Radiožurnálu.
Published 01/19/21
„Diváci, emoce a sport patří dohromady a jedno bez druhého nemůže fungovat,“ je přesvědčený místopředseda Českého olympijského výboru Roman Kumpošt. Olympijské hry v Tokiu by ale neúčastí fanoušků nijak výrazně ekonomicky neutrpěly, myslí si jeden z nejzkušenějších českých sportovních funkcionářů. V novém díle Olympijského podcastu mluví také o tom, jak to bude s očkováním sportovců nebo jak vzpomíná na svoji vlastní sportovní kariéru.
Published 01/12/21
„Jestli dostali 50 procent peněz, tak mohli být ještě rádi,“ komentuje Roman Kreuziger dopad koronavirového roku 2020 na některé silniční cyklisty. Navzdory tomu je ale rád, že se jely téměř všechny důležité závody. Všechno ale podle něj stálo na Tour de France: „Byla zásadní pro spoustu partnerů. Můžeme být vděční, že se jela.“ Roman Kreuziger mluví v Olympijském podcastu také o svém novém angažmá nebo o nadějích české cyklistiky, kterým pomáhá mezi profesionály.
Published 01/05/21
Veronika Pecková strávila pandemii koronaviru v Japonsku. Za svým angažmá v nejlepší lize světa odjela v únoru a vrátila se až v listopadu. O tom, jak Japonci dodržovali nařízení, kolikrát byli sportovci v Japonsku testovaní a jak se tam k vysoké blondýně z Evropy chovali, mluví Veronika Pecková v novém dílu Olympijského podcastu Radiožurnálu.
Published 12/29/20
Automobilový závodník Václav Pech mladší oslavil ve zkrácené sezoně svůj osmý titul mistra republiky. Se spolujezdcem Petrem Uhlem už závodí čtvrt století. Kvůli práci v rodinné firmě startuje jen v českém šampionátu, nezavrhuje ale myšlenky, jednou se postavit na start dakarské rally. Jak je fyzicky náročné řídit závodní speciál, za jak dlouho si při závodech vymění kolo a proč nedokáže jezdit v jednom voze s otcem, popisuje Václav Pech v Olympijském podcastu Radiožurnálu.
Published 12/22/20
Stačilo pár měsíců a z Tomáše Součka je klíčový fotbalista West Hamu. Zabraňuje gólům a hlavně je dává. Tím prošlapává cestu do Anglie dalším Čechům. Ostatně některé už svému klubu doporučil. V Olympijském podcastu odhaluje i to, jaké zažívá tréninky, jaký má vztah s trenérem Moyesem, co by měl ještě zlepšit nebo jak to vidí se svým případným přestupem do ještě lepšího týmu.
Published 12/15/20
Když nezávodí, snaží se více spát. Sněžení nepustilo o víkendu Ester Ledeckou na trať ve Svatém Mořici.  Kvůli koronaviru nemůže ani do místních posiloven, a tak musí česká reprezentantka trénovat na hotelu. Kromě hlavního trenéra Tomáše Banka pomáhá s přípravou Ledecké nově Ital Franz Gamper. Co přinesl do jejího tréninku? Trenér Bank, fyzioterapeut Lešák a servisman Machytka v novém dílu Olympijského podcastu popisují, jaké jsou vyhlídky české závodnice před novou sezónou.
Published 12/08/20
Má za sebou veleúspěšnou éru v Plzni, štaci u české reprezentace, ale ani v 57 letech neopouštějí fotbalového trenéra Pavla Vrbu vysoké ambice. Nevylučuje do budoucna návrat do Baníku Ostrava, kde s trénováním kdysi začínal. Vysvětluje podrážděné reakce z poslední doby a vrací se i ke zdravotnímu problému, který ho postihl při posledním angažmá v Bulharsku, nebo ke své minulosti coby fotbalisty. V dalším dílu Olympijského podcastu nás přivítal doma v Přerově.
Published 12/01/20
Jak sám říká, během své kariéry závodil téměř ve všem, co má čtyři kola. Přesto čeká Tomáše Engeho ve čtyřiačtyřiceti letech ještě jedna motoristická premiéra. V lednu 2021 se poprvé zúčastní Rallye Dakar. Jak se těší na novou zkušenost za volantem? Jak se proměnila formule jedna od té doby, kdy se jí jako jediný Čech v historii účastnil? A jak srovnává dva nejlepší piloty F1 historie – Michaela Schumachera a Lewise Hamiltona? Poslechněte si další díl Olympijského podcastu.
Published 11/24/20
Byl velkou nadějí českého motokrosu. Utekl k freestylu a stal se mistrem světa. Teď je před motocyklovým závodníkem Liborem Podmolem další výzva, pojede rallye Dakar. Přitom od těžkého pádu před rokem a půl mu obě nohy drží pohromadě šrouby a titanové destičky a dodnes kulhá. V dalším dílu Olympijského podcastu otevřeně mluví o tom, co ho žene dál, jak se vyrovnává se zraněními, ale i tom, jak se k závodění dostal nebo jak ho ovlivnila tragická smrt jeho otce.
Published 11/17/20