Episodes
Narodila sa na Slovensku vietnamským rodičom. Má slovenské občianstvo, plnohodnotne tu žije, podieľa sa na veciach verejných, premýšľa po slovensky a svoju budúcnosť vidí v tejto krajine. Na papieri je Slovenka, ale celý život musí túto pozíciu obhajovať. Našou hosťkou bola fotografka, vizuálna umelkyňa a aktivistka Kvet Nguyen, ktorej prednedávnom vyšla kniha Všetko, čo nás spája, príbeh slovenskej Vietnamky. Nielen o nej, ale aj o hľadaní identity medzi dvoma tak veľmi odlišnými kultúrami...
Published 04/24/24
Published 04/24/24
Tentokrát sme mali hudobného hosťa. Pred niekoľkými dňami totiž získala literárnu cenu Dominika Tatarku autorská dvojica Miroslav Tóth a Fedor Gál so skupinou Drť za album Kruh alebo špirála. Cenu udeľuje Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika za výnimočné dielo, ktoré napĺňa humanistické tradície slovenskej kultúry a občianskym postojom nadväzuje na odkaz Dominika Tatarku. Nielen o nej, ale aj o angažovanosti v kultúre sa budeme baviť s Mirom Tóthom.
Published 04/10/24
Vo svojej najnovšej publicisticko-dokumentárnej knihe Desaťkrát Gulag vybral desať príbehov, desať dramatických osudov, na ktorých je možné ilustrovať celú problematiku deportácií. Každý z opísaných osudov je niečím charakteristický a zvláštny a je doložený množstvom dokumentárnych podkladov.
Published 03/27/24
Debutovala už dávnejšie zbierkou poviedok Šura, pred niekoľkými dňami jej vyšiel román Severné more. Tento poetický príbeh otvára témy zdravých aj toxických vzťahov a hľadania samého seba. Nad tým všetkým hučí Severné more. Nehostinné, nepriateľské a rozbúrené, no zároveň magické a priťahujúce.
Published 03/13/24
Sedem poviedok sa odohráva v siedmich balkánskych krajinách. Už to je dostatočným lákadlom prečítať si knihu Hotel Balkán. Debutantka Miroslava Kuľková však nenapísala bedeker, ale silnú knihu o tom, ako sa žije po vojnovom konflikte. Ako nájsť cestu k druhým a aj k sebe.
Published 02/28/24
Sociologička Oľga Gyárfášová sa rozprávala s desiatimi ženami, ktoré boli súčasťou alternatívneho opozičného spoločenstva v rokoch normalizácie v Bratislave. Jej kniha Ako sme žili v rokoch normalizácie nám umožňuje nazrieť do sveta, v ktorom sa Štátna bezpečnosť usilovala získať kontrolu nad ich životmi. V spomienkach otvárajú témy emigrácie, rodiny, väznenia, vypočúvania, spoločenstva blízkych ľudí, osobnej slobody. O témach, ktoré sú vysoko aktuálne aj dnes s Oľgou Gyárfášovou.
Published 02/14/24
Označujú ju za novú Sally Rooney, no mladá írska autorka Louise Nealon chce byť sama sebou. Jej kniha Snehová vločka je navonok príbehom divokého vysokoškolského života, no skrýva vážne témy rodiny, deprese, alkoholizmu, aj lásky a dospievania v 21. storočí.
Published 01/31/24
Slovenskému spisovateľovi Lukášovi Cabalovi prednedávnom vyšla záverečná kniha jeho poetickej "vincentovskej" trilógie. Aj v knihe Spomenieš si na Trenčín? stiera hranice medzi včera – dnes – zajtra, či medzi tu a tam. Z drobných príbehových úlomkov, smiešnych aj vážnych, vytvára mapu priestoru i ucelenú mozaiku životných osudov postáv.
Published 01/17/24
Rok 2024 sme v Pene dní_FM začali s hosťom, ktorého ani netreba predstavovať. Fantastický komentátor, ilustrátor, ale aj hudobník Martin Šútovec, alias Shooty, vydal na sklonku roka svoju ďalšiu knihu nekompromisných kresieb, ktoré bez zľutovania opisujú slovenskú spoločnosť. Lepšieho hosťa na úvod roka si hádam ani nemožno predstaviť.
Published 01/03/24
V poslednej Pene dní_FM pred Vianocami, možno niekomu poradíme, ako ich zvládnuť aj v ťažších chvíľach. Rozprávali sme sa s dvoma dámami, Idou Želinskou a Janou H. Hoffstädter, ktoré spoločne napísali knihu Dohodnime sa. Je skvelou príručkou férového rozvodu a života po ňom. Pre rodičov a pre ich deti.
Published 12/20/23
Knihy írskeho autora Rónána Hessiona vám urobia dobre. Či už je to Leonard a Hladový Paul alebo Panenka, budete mať pocit, že s ľudstvom to nie je až také zlé. Nečudo, že obe boli nominované na množstvo ocenení. Rónan Hession bude hosťom najbližšej Peny dní_FM. A keďže doma v Írsku je známy aj ako hudobník Mumblin' Deaf Ro, pustíme si niečo aj z jeho muzikantskej tvorby. Už v stredu o 20:00 na Radio_FM.
Published 12/06/23
Román Veľké leto Ewalda Arenza zvolili nezávislé nemecké kníhkupectvá za najobľúbenejšiu knihu roku 2021. Veľké leto je román o dospievaní, o tom období života, na ktoré všetci s nostalgiou spomíname. Obdobie, kedy sme spoznali veľké priateľstvá, prvú lásku, ale aj pochybnosti a smútok. S Ewaldom Arenzom sme sa pokúsili nájsť odpoveď na otázku, prečo je pre nás toto obdobie také dôležité.
Published 11/22/23
„Všetky šťastné rodiny sú si podobné, každá nešťastná rodina je nešťastná svojím spôsobom,“ rozohráva portugalský spisovateľ Afonso Cruz tézu vychádzajúcu z prvej vety románu Anna Kareninová vo svojej próze o hľadaní šťastia a lásky Princíp Anny Kareninovej. V knihe sa zamýšľa nad témou hraníc, rozdielov, vzdialeností aj strachu zo všetkého cudzieho a unáša čitateľov do ďalekej Kočinčíny, v Pene dní_FM porozpráva viac o svojich cestách aj o svojich knihách.
Published 11/08/23
Hostkou Peny dní_FM bola fantastická izraelská autorka Ajelet Gundar-Gošen. V slovenčine jej vyšli tri knihy - Prebúdzanie levov, Klamárka a Tam, kde číha vlk. Posledne menovaná novinka je psychologickou sondou do vzťahov medzi rodičmi a deťmi. Príbeh o matke pátrajúcej po pravde, ktorá ju však môže zničiť. Má jej syn niečo spoločné so smrťou spolužiaka? Ajelet pôsobí ako psychoterapeutka, takže jej knihy majú pravdivú silu.
Published 10/25/23
Je nezvyčajné, keď sa predajú práva na knihu do vyše tridsiatky krajín ešte pred jej oficiálnym vydaním. Talianskej autorke Beatrice Salvioni sa to podarilo a jej Špina vyšla, medzi inými, aj v slovenčine. Kniha rozpráva príbeh nezabudnuteľného priateľstva dvoch dievčat z obdobia nástupu fašizmu v predvojnovom Taliansku. Špina odhaľuje odvrátenú tvár dejín jednej krajiny a necháva prehovoriť tiché hlasy.
Published 10/11/23
V Pene dní_FM sme sa rozprávali o svetoznámej a pomaly už kultovej knihe Nič, podľa ktorej bol natočený aj rovnomenný film. Našou hostkou je jeho autorka, uznávaná dánska spisovateľka Janne Teller. Nič rozpráva o partii ôsmakov, keď jeden z nich zrazu vyhlási, že život nemá zmysel, odíde zo školy a presťahuje sa na strom. To vyvolá medzi spolužiakmi existenciálnu krízu. Rozhodnú sa zhromaždiť svoje najcennejšie veci a urobiť "kopu zmyslu", ktorá by ho presvedčila, že sa mýli.
Published 09/27/23
Mário Gešvantner si do poslednej Peny dní_FM pred letnými prázdninami pozval vzácnu hostku. Rozprával sa s jednou z najvýznamnejších slovenských poetiek Milou Haugovou. Len prednedávnom jej vyšla zatiaľ posledná a naozaj prekrásna zbierka Dokonalé zviera(nie).
Published 06/21/23
Z neba spadli tri jablká a Simon – tieto dve krásne knihy vyšli v slovenskom preklade arménskej spisovateľke Narine Abgarian. A práve Narine privítame v najbližšej Pene dní_FM. Porozprávame sa nielen o jej knihách, ale aj o smrti a láske, ktorým sa v nich venuje. O mágii v príbehoch aj v živote. A isto aj o tom, prečo má rada ľudí.
Published 06/07/23
Bieloruský spisovateľ Saša Filipenko aktuálne žije vo Švajčiarsku. Ak by zostal doma, je takmer isté, že by ho zatkla polícia, verná režimu diktátora Lukašenka, a skončil by vo väzení. V slovenčine mu vyšli dve, v Bielorusku zakázané knihy Bývalý syn a Červené kríže. V oboch hovorí o pamäti a o diktatúre, obe majú nesmiernu silu, obe hovoria aj o nás.
Published 05/24/23
Han Donau je umelkyňa, ktorá rozpráva ilustráciami a kreslí príbehy. Je známa pôvabnými ilustráciami v mnohých krásnych knihách, ako sama o sebe hovorí, verí v poéziu a hľadá krásno v smutných veciach. Aktuálne jej vychádza picturebook Jazero, v ktorom sa hlboké a intímne obrazy spájajú s minimalistickým textom. Mário Gešvantner s ňou debatoval o ilustráciách a príbehoch, aj o tom, ako na prvý pohľad jednoduchý príbeh dokáže byť univerzálnym filozofickým zamyslením.
Published 05/10/23
Čo sa stane, keď hlavnému hrdinovi zo dňa na deň zhorí duša a musí žiť bez nej? Nielen na túto otázku sme hľadali odpovede v Pene dní_FM s Michalom Balážom. Lebo dušu stratil práve hrdina jeho absurdno-realistického románu Iba Fišer, ktorý je rozprávaný cynickým rozprávačom, čo neberie vážne skoro nič a najmenej seba samého. Michal Baláž je známy scenárista a režisér, ale aj je aj víťazom mnohých literárnych súťaží v tvorbe poézie aj prózy.
Published 04/26/23
V Pene dní_FM sme sa tentokrát rozprávali o dobre, lebo sa nám zdá, že ho je nejako málo. O tom, či je to pravda alebo len pocit, debatoval Mário Gešvantner s fundovaným hosťom - známym slovenským psychológom, terapeutom a súdnym znalcom Antonom Heretikom, ktorému prednedávnom vyšla aj kniha s názvom Dobro.
Published 04/12/23
Prednedávnom vyšla konečne v slovenčine kniha Narodila som sa pod šťastnou hviezdou od Eleny Lackovej, prvej rómskej spisovatelky, píšucej po rómsky. Ide o unikátne literárne dielo, ku ktorému by sme len veľmi ťažko hľadali v rómskej literatúre prirovnanie. Text, ktorý sa nielen veľmi dobre číta, ale poskytuje jedinečný pohľad na rómsku kultúru, dejiny Rómov na Slovensku v 20. storočí, rómske tradície, myslenie, hodnoty či spôsob života. Práve o tejto knihe, no nielen o nej, sa budeme...
Published 03/29/23
Meno Beaty Balogovej si spájame s nekompromisnými postojmi a trefnými komentármi, ktoré píše ako šéfredaktorka denníka SME. Úplne z iného súdku je jej beletristická prvotina Kornélie. Je to prekrásne čítanie - poetické, nostalgické, plné citov a múdra minulosti. Určite jedna z najkrajších slovenských kníh ostatného roku.
Published 03/15/23