Episodes
Laterna magika měla v Praze premiéru 9. května 1959. Název inspirovaný primitivním projektorem obrázků ze 17. století se stal synonymem pro první multimediální divadlo na světě. Jeho tvůrci Alfréd Radok a Josef Svoboda připravili program pro světovou výstavu EXPO 58 v Bruselu. Diváci během 50 minut viděli to nejzajímavější z tehdejšího Československa. Originalita programu spočívala v tom, že dění na plátně bylo organicky propojeno s živou akcí na jevišti.
Published 05/09/24
Když se americký lékárník John Pemberton vrátil zraněný z občanské války, pustil se do výroby sirupu, který by nejen jemu pomohl od bolesti. Po letech experimentování prodal 8. května 1886 první sklenici Coca-Coly. Nemohl tušit, že se jeho limonády jednou vypijí miliony litrů denně po celém světě. Coca-Cola je symbolem Ameriky, který za druhé světové války pojil americké vojáky s domovem a který svou popularitou dokázal prolomit i železnou oponu socialistického bloku.
Published 05/08/24
Published 05/08/24
Alfred Nobel se narodil do bohaté, vážené rodiny a dostalo se mu tak perfektního vzdělání. Kromě chemie, která se mu stala doslova celoživotní láskou, miloval literaturu a mluvil plynně čtyřmi jazyky. Jako vědec je podepsán pod 355 patenty a do jisté míry by mohl představovat archetyp klasického vynálezce, uzavřeného podivína s nesmělým vztahem k ženám. Až potud by to asi byla pravda.
Published 05/07/24
Monica, Chandler, Rachel, Ross, Phoebe a Joey, to jsou jména hlavních hrdinů amerického seriálu Přátelé. Poslední díl populárního sitcomu uvedla televizní stanice NBC 6. května roku 2004. Sága o skupině kamarádů žijících v newyorské čtvrti Greenwich Village se vysílala od 22. září 1994. Jejími autory byli David Crane a Marta Kauffmanová, kteří seriál spolu s Kevinem S. Brightem také produkovali.
Published 05/06/24
3. května 1942 se narodila gymnastka, která dosáhla nejvyšších sportovních úspěchů. Zazářila už na letních olympijských hrách v Tokiu v roce 1964. O čtyři roky později, když byla republika už dva měsíce plná okupačních tanků, však bylo její triumfální vítězství nad sovětskými soupeřkami ještě důležitější. Za svůj „tichý protest“, při němž se odvrátila od sovětské vlajky, velmi draze zaplatila.
Published 05/03/24
Hurvínek přišel na divadelní prkna 2. května 1926. Pojďte rozplést několik nitek vedoucích k jednomu ze dvou klaunů v dřevácích, jenž ovládl srdce mnoha generací. Kdo byla Hurvínkova matka a kde se vzalo jeho jméno? Jméno, jež se dostalo z jeviště do knih, komiksů, rozhlasu, televize i filmu. Loutkový hrdina se podíval do vesmíru, byl po něm pojmenován asteroid, motorový vlak, automobil, dvakrát se objevil na poštovní známce a jednou na stříbrné pamětní medaili. Cha-cháá!
Published 05/02/24
„Smyslem mého života je, kromě lásky, vyjádřit filmem svou přítomnost na tomto světě a usilovat o vzájemnou snášenlivost mezi lidmi,“ řekl jeden z nejtalentovanějších českých režisérů Karel Kachyňa, který se narodil 1. května 1924. Jeho otce byl hejtman v Kroměříži a maminka učitelka, která byla dominantní, chodila ráznou, rychlou chůzí a ostatní z rodiny za ní popobíhali.
Published 05/01/24
Dvakrát ročně dochází ke změně času. Přitom spousta lidí volá po tom, aby bylo toto střídání zrušeno. Proč a kdy vlastně byl letní čas zaveden? A proč se střídání času ještě nezrušilo? I když poprvé byl v českých zemích letní čas zaveden už 30. dubna 1916, otázka dalšího střídání času je stále otevřená.
Published 04/30/24
Začínal jako kreslíř titulků pro němé filmy ve Velké Británii a svou kariéru skončil jako režisérská hvězda první velikosti amerického Hollywoodu. Mistr napětí, který posouval mantinely žánrů. Režisér, který se v drobných hereckých úlohách objevil ve 40 ze svých 54 dochovaných filmů. Muž, který odmítl titul komandéra Řádu britského impéria, aby se později stal jeho rytířem. Alfred Hitchcock přepsal filmové dějiny, i když nikdy nezískal Oscara za režii. Zemřel 29. dubna 1980.
Published 04/29/24
William Shakespeare, největší dramatik všech dob, napsal 38 her. Narodil se 26. dubna 1564. Byl skvělým hercem, divadelním podnikatelem a velmi zdatným hospodářem. Méně již zvládal být otcem od rodiny. O tu se však na dálku dokázal velmi dobře postarat alespoň hmotně. Nás však více zajímá jeho dílo a jeho život. Právě ten vám v Příbězích z kalendáře představíme, a to především jako příběh jednoho hereckého života.
Published 04/26/24
K zápisu do historie mu stačilo 15 hodin a 26 minut. Stal se prvním Čechem, který přeplaval kanál La Manche. Původně přitom nebylo vůbec jisté, jestli se po vážném úrazu někdy postaví na nohy. Když 30. července 1971 vylezl z moře nedaleko anglického Doveru, nepadl vysílením jako jiní vytrvalci. Po 56 kilometrech ve studené vodě nadšeně běhal po břehu a také vyhrkl větu, která se stala okřídleným citátem: Já su tak šťastné!
Published 04/25/24
Anna Náprstková zažila období chudoby, dvakrát ovdověla, přesto se stala úspěšnou podnikatelkou a mecenáškou. Své jmění využívala na podporu vlastenců a chudině pomáhala stravou i penězi. Svého syna Vojtu, zastánce pokroku i emancipace žen, podporovala např. při založení Amerického klubu dam, či Českého průmyslového muzea v rodinném domě U Halánků na pražském Betlémském náměstí. Zemřela 24. dubna 1788. Pohřeb této všeobecně vážené dámy byl velkolepou společenskou událostí.
Published 04/24/24
Dnes si připomínáme událost, která měla zcela zásadní vliv na českou literaturu. Když byl poprvé vydán Máj, způsobilo to poprask. Ovšem ne takový poprask, jak by si každý autor přál. Místo nadšeného přijetí se jeho autor Karel Hynek Mácha dočkal od české kritiky odsudku. Ve skutečnosti jenom nebyli schopni rozpoznat genialitu díla, které předběhlo svoji dobu o několik generací.
Published 04/23/24
Americký Prometheus a otec atomové bomby - to jsou synonyma pro geniálního vědce Roberta Oppenheimera. Narodil se 22. dubna 1904 v New Yorku židovskému obchodníkovi a umělecké malířce. Individualista a snílek s velkou představivostí a ohromujícími znalostmi se uplatnil v oboru teoretické fyziky, který vystudoval v Evropě. Vždycky vyčníval. V Cambridge nešikovností v laboratořích, na univerzitě v Göttingenu si uzurpoval roli přednášejícího.
Published 04/22/24
Na počátku 20. století neměl ve světě přemožitele. Ulrich Salchow se stal desetinásobným mistrem světa. Na počet jeho zlatých medailí z evropského šampionátu by nám také nestačily prsty jedné ruky. V roce 1908 se navíc stal historicky prvním vítězem v krasobruslení na olympijských hrách. O rok později pak poprvé skočil “svůj” skok. Tzv. salchow patří dodnes mezi povinné prvky krasobruslařských závodníků. Zemřel 19. dubna 1949.
Published 04/19/24
Po většinu života se Lucrezia Borgia snažila být poslušnou dcerou, vzornou matkou i zbožnou ženou. Přesto se do historie zapsala jako obávaná travička a symbol zvrácenosti. Kde se stala chyba? Dívka s přezdívkou „perla renesance“ se narodila v Římě v roce 1480. Jejím otcem byl pozdější papež Alexandr VI., muž s velmi kontroverzní pověstí. Lucrezia byla jeho jediná dcera, a tak ji ambiciózní otec zcela bez skrupulí využíval ve prospěch svých mocichtivých plánů.
Published 04/18/24
„Lásku a nenávist ženy muž unese. Neunese její lhostejnost,“ řekl Jiří Císler. Zemřel 17. dubna 2004. Tento skvělý bavič, režisér i herec vyrůstal v Českých Budějovicích. Jeho maminka Ukrajinka mu dala jméno Jiří, ale tatínek si přál Jana, a tak mu říkal až do chvíle, kdy Jirka začal chodit do školy. Teprve u zápisu se dozvěděl pravdu, že se jeho syn jmenuje Jiří. Od svých 4 let hrál na housle, kterým věnoval šest až osm hodin denně a jako houslista se nechal také zaměstnat.
Published 04/17/24
Alenka v říši divů od Lewise Carrolla spatřila světlo světa 16. dubna 1865. Následně byla přeložena do 175 různých jazyků. V Japonsku se dočkala 1271 vydání. Kniha, jež inspirovala umělce napříč obory i generacemi. Z jednoho britského učence udělala celebritu světové literatury. Pojďte spolu s námi podniknout plavbu po řece Temži za jednoho krásného zlatého odpoledne a poodhalme alespoň malinko zákulisí tohoto zásadního románu světové literatury.
Published 04/16/24
Josef Somr má na svém kontě více než 170 filmových a televizních postav a dlouhou řadu divadelních rolí. Narodil se 15. dubna 1934. Rodák z Moravského Slovácka prožil většinu života v Praze a patřil ke slavné poválečné herecké generaci, která zazářila zejména ve 2. polovině 60. let ve filmech režisérů takzvané „nové české vlny“. Josef Somr se dožil 88 let a herecké profesi se věnoval až do pozdního věku. Je dvojnásobným nositelem Ceny Thálie a držitelem Českého lva.
Published 04/15/24
Narodil se 12. dubna 1944 do významné rodiny knihtiskařů. Jako malý chlapec musel spolu s rodiči přihlížet, jak rudé gardy rozbíjejí na kusy jejich tiskárnu, a nikdo se jich při páchání tohoto zločinu nezastal. Tento bolestný zážitek do velké míry určil náplň jeho života. Svými písněmi brojil proti bezpráví, totalitě a lidské lhostejnosti. Když v roce 1968 vtrhly do Československa sovětské tanky, napsal nejznámější protestsong té doby: Bratříčku, zavírej vrátka.
Published 04/12/24
„Napůl člověk a napůl slon!“ stálo na plakátech, které upozorňovaly na raritu kočovného panoptika, které předvádělo „Sloního muže“. Jeho pravé jméno bylo Joseph Merrick. Zemřel 11. dubna 1890. Merrick měl těžce zdeformované tělo, zvětšené rty, přední zuby mu rostly dopředu, místo dolů, pravou paži měl enormně zbytnělou, stejně tak měl znetvořené nohy, na některých místech těla zlustělou kůži, která na něm visela a na čele měl obrovskou vypouklinu.
Published 04/11/24
Pouhých pět let poté, co si Alexander Graham Bell nechal patentovat telefon, se vynález objevil také u nás. 10. dubna 1881 spojila telefonní linka uhelný důl v Ledvicích s nádražím v Duchcově. V pozadí stál bohatý německý průmyslník a vizionář Richard Hartmann, který důl koupil a udělal z něj jedno z technicky nejpokročilejších pracovišť. Dnes ani jedno z těchto míst neexistuje. Důl byl před sto lety zrekultivován a nádraží v Duchově bagry srovnaly se zemí v roce 2018.
Published 04/10/24
Jean Paul Belmondo. Pro Francouze prostě „Bébel“. Tuhle přezdívku dostal od svého přítele a znala ho tak celá Francie. Zpočátku to ale vůbec nevypadalo na hereckou kariéru. „Jak může chlap s takovým obličejem chtít hrát?“ nebo: „Nemá na to!“ To slýchal v začátcích běžně. A pak se stal přes noc hvězdou. Jeho kaskadérské kousky známe všichni. Je to v nebezpečných scénách opravdu on? Nebo jsou to filmové triky? Vše se dozvíte v dalších Příbězích z kalendáře.
Published 04/09/24
Událost, která zcela změnila životy milovníků piva v české metropoli. 8. dubna 1843 přivezl forman Martin Salzmann pražskému krejčímu Jakubovi Pinkasovi na ochutnání nový ležák z Měšťanského pivovaru v Plzni. Pivo s jasnou zlatavou barvou a křišťálovou čistotou, uvařené moderní metodou spodního kvašení, mělo překvapivě skvělou chuť.
Published 04/08/24