Episodes
Při cestě do obchodu máme už většinou nějaký výrobek na seznamu, ale v obchodě k němu přibudou mnohé další. Jak ovlivňuje AI naše chování v obchodě, ať už v tom kamenném tak internetovém? Druhy umělé inteligence používané při nakupování a prodávání představují Průsečíky s Petrem Matouškem a Mariánem Možuchou.
Published 06/11/24
Published 06/11/24
Chytrá samořídicí auta zatím nejsou úplně běžná, ale možná se pomalu blížíme k době, kdy za nás bude řídit umělá inteligence. Petr Matoušek s Mariánem Možuchou se v Průsečících zaměří na dopravu i to, jak se v této oblasti zapojuje AI.
Published 06/04/24
Doma nás obklopuje množství chytrých zařízení. Přijdete domů a vaří se vám voda na čaj, lednice hlídá datum expirace nebo objednává chybějící jídla. Může to být dobrá pomoc, ale zapomíná se na nebezpečí, která takováto zařízení představují. Nejen o sbírání dat jsou Průsečíky s Petrem Matouškem a Mariánem Možuchou.
Published 05/28/24
Filmový průmysl tvoří zábavu milionům lidí po celém světě. Filmy s trikovými záběry pomalu vytlačují počítačově upravené scény a obrazy generované umělou inteligenci. Do filmového zákulisí nás vezmou Průsečíky s Petrem Matouškem a Mariánem Možuchou. Kam nahrazení herců generativní umělou inteligencí může vést?
Published 05/21/24
Umělá inteligence může v mnoha ohledech pomoci, ale někdy právě to usnadnění práce může být na škodu. Co může způsobit využití AI ve škole a výuce? Děti se mohou začít spoléhat na umělou inteligenci i v běžném přemýšlení, ale utrpí jejich vývoj. Do školství, odhalování plagiátů a dalších výukových pomůcek dávají nahlédnout Průsečíky s Mariánem Možuchou a Petrem Matouškem.
Published 05/14/24
Otázky na vědomí umělé inteligence tu byly a asi i budou ještě dlouho. I nejmodernější technologie, které se snaží propojit AI s lidským organismem, nepřidávají umělé inteligenci další lidské vlastnosti. Je tedy možný nástup vědomí AI? Odpovědi hledají Průsečíky s Mariánem Možuchou a Petrem Matouškem.
Published 05/07/24
Rozvoj umělé inteligence s sebou přináší kromě užitku i množství falešných a zavádějících zpráv, které AI generuje nebo pomáhá vytvořit. Mnoho informací se tak k nám dostane již v nějaké formě, která může manipulovat a ovlivňovat naše myšlení a vnímání reality. Jak vítězit nad dezinformacemi, zjišťuji Průsečíky s Petrem Matouškem a Mariánem Možuchou.
Published 04/30/24
Hledali jste někdy jehlu v kupce sena? Podle rostoucí hromady materiálu je to úkol víc a víc složitější. Umělá inteligence, ale umí takové jehly v množství informací a dat najít. Jak dobře si v tom vede a jaké dopady to má pro náš život zkoumají Průsečíky s Mariánem Možuchou a Petrem Matouškem.
Published 04/23/24
Internet je dnes dostupný téměř po celém světě, dokonce i v chudých afrických zemích. Ale s masivním nasazením internetu jde ruku v ruce i množství falešných, lživých zpráv a informací, které slouží k manipulaci a šíření určité ideologie. Jak rozvoj umělé inteligence pomáhá v boji s dezinformacemi, ale i jejich šíření? Odpovědi hledají v Průsečících Petr Matoušek a Marián Možucha.
Published 04/16/24
Jedním ze způsobů jak něco, nebo někoho omezit jsou regulace. Žel někdy omezení zdrojů podnítí k inovacím a hledání nových řešení, a výsledkem je pravý opak, tedy růst. Jak pomáhají regulace při vývoji umělé inteligence a jak jej naopak brzdí? O možnostech zneužití umělé inteligence v Průsečících s Petrem Matouškem a Mariánem Možuchou.
Published 04/09/24
Dnes je těžké ukrýt osobní údaje. Máme sice zákony na ochranu citlivých dat, ale neochrání nás například před prodejem a zveřejněním našich údajů. Sofistikované nástroje umí rozpoznat osoby i třeba podle chování, předmětů ve vlastnictví a dalších těžko zfalšovatelných informací.
Published 04/02/24
Soukromí se snažíme na veřejnosti přirozeně chránit, ale v dnešní digitální době je velmi těžké ochránit citlivé údaje o nás nebo našich blízkých. Existují způsoby, které dokáží ztížit přístup k naši datům, ale stojí to úsilí, finance a znalosti. O tom, jak důležité je zkoumat informace a nepodléhat panice ze světa umělé inteligence, hovoří v Průsečících Petr Matoušek s Mariánem Možuchou.
Published 03/26/24
Dnešní moduly umělé inteligence dokáží celkem zdařile napodobit konkrétního člověka nebo o něm hledat, či dokonce vytvářet kompromitující materiál. Situaci by velmi usnadnila „etická umělá inteligence“, která by měla zabudovaný etický kompas. Problém je, že je velmi nákladná a nešla by nastavit univerzálně. Průsečíky o zásahu do soukromí a etické umělé inteligenci.
Published 03/19/24
K dobrému zabezpečení elektroniky je potřeba uživatelské jméno a silné heslo. Ale ani to nám nezajistí absolutní bezpečnost. Rozvoj a použití umělé inteligence s sebou nese rizika a bezpečnostní slabiny, kterým je potřeba věnovat pozornost. I když zacelíme všechny slabiny, stále zůstává ve hře lidské srdce.
Published 03/12/24
Vývoj umělé inteligence nabírá na obrátkách. Máme se jí bát? Ovládnou nás brzy stroje a počítače? Pravděpodobně ne, nebo aspoň ne v blízké době. Jaká omezení má aktuální nasazení v oblasti AI, a kam může směřovat další vývoj? V rozhovoru Petra Matouška a Mariána Možuchy zazní i názory Marie Bielikové, specialistky na vývoj umělé inteligence.
Published 03/05/24
Účinná obrana proti manipulačním technikám asi neexistuje, ale jsou určité principy, které nám pomohou se bránit. Mějme referenční bod, zkoumejme zdroj a vyhodnocujme pravdivost. Další tipy přináší rozhovor Petra Matouška a Mariána Možuchy.
Published 02/27/24
Umělá inteligence loni ovlivnila mnoho oblastí, ale také otevřela mnoho otázek a možností zneužití. Výhled na další vývoj v oblasti AI přináší rozhovor Petra Matouška a Mariána Možuchy.
Published 02/20/24
Umělá inteligence pomalu zabírá místo v různých oborech, a tak se možná vkrádá otázka, zda bude schopna nahradit lidskou práci, případně lidstvo samotné. Nahradí nás stroje? Ne! Více v Průsečících Petr Matoušek a Marián Možucha.
Published 02/13/24
Dnes jsou nástroje umělé inteligence na mnoho činností, ve kterých nám pomáhají. Při jejich používání, ale vzniká nebezpečí, že je začneme považovat za boha. Jak mění umělá inteligence pohled na Boha a křesťanství? Uvažují v Průsečících Petr Matoušek a Marián Možucha.
Published 02/06/24
Umělá inteligence může vytvářet důmyslné klamavé systémy, ale je jen otázkou času, kdy se nám to vymstí. Při hackerském útoku mohou vyplout i neetické postupy uvnitř firem, ale také mohou posílit naši víru. Rozhovor Petra Matouška s Mariánem Možuchou o ztrátách, které přináší zisk.
Published 01/30/24
Předsudkům se asi nevyhneme. Stačí jiná výška, odstín pleti, inteligence než jaké jsou předpoklady a naše vlastnosti mohou omezit naše snahy na úspěch. Pomůže nasazení umělé inteligence například při výběru zaměstnanců? Pozitiva i negativa takového přístupu ukazuje rozhovor Petra Matouška a Mariána Možuchy. Dostane se například na možné předsudky a chyby v posuzování lidí, dokonce i možnou diskriminaci.
Published 01/23/24
Každý den nás umělá inteligence chrání na mnoha frontách před miliony a miliony podvodů a útoků. Bez ní by už zkolabovala bezpečnost a kritická infrastruktura. Přesto má obrana zásadní problém - nejslabší místo. Do dalších tajů umělé inteligence nás uvádí Petr Matoušek a Marián Možucha.
Published 01/16/24
Umělá inteligence může mnoho skrytého odhalit, ale nemůžeme ji svěřit možnost odsuzování, protože nezná žádné etické a morální hodnoty. O problémech a možnostech využití umělé inteligence při výuce, odhalování zločinů hovoří Petr Matoušek s Mariánem Možuchou.
Published 01/09/24
Kybernetickou bezpečnost si dnes už nedokážeme představit bez umělé inteligence. O tom, jestli jsou její možnosti neomezené a jak důležitý na tomto poli zůstává člověk v roli zkušeného odborníka, debatují v Průsečících Petr Matoušek a Marián Možucha.
Published 01/02/24