Episodes
- Tracimy komunikację - ludzie zwracają się ku narzędziom i z narzędzi, które są środkiem do celu, wielu zrobiło sobie cel sam w sobie - ocenił w audycji Polskiego Radia 24 ks. prof. Witold Kawecki, teolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Published 12/14/21
- W samym materiale literackim mamy element hipnotyczności, narkotyczną narrację czy wręcz opowieść o narkotyku, filmowej "przyprawie". Powieść Herberta zrodzona jest z klimatu końca lat 60. ubiegłego wieku i Villeneuve chciał to oddać - mówił w Polskim Radiu 24 Sebastian Smoliński, krytyk filmowy.
Published 11/23/21
Published 11/23/21
- Dla mnie, jako osoby, która stara się krytycznie patrzeć na rzeczywistość, ważne jest pytanie, skąd tak znakomita intuicja tego reżysera, żeby towarzyszyć tej nikomu nieznanej aktywistce w kolejnych krokach - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Mazur (politolog i filozof z UJ).                     
Published 10/12/21
- Fabrice jest świadomy swojej nietypowej pozycji dzięki biografii. W jednej ze swoich książek, która w Polsce ukazała się pt. "Wiara demonów", wśród podziękowań można przeczytać: "dziękuję wszystkim moim rabinom", czyli, że to nawiązanie, może lekko ironiczne, do tradycji swojej rodziny niewątpliwie się pojawia - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Rowiński ("Christianitas"). 
Published 10/05/21
- Wpływ teatru francuskiego na teatr staropolski był bardzo duży. Widać, że inspiracje Molierem i teatrem francuskim stały się jednym z ważniejszych elementów polskiej sceny narodowej - mówił w Polskim Raidu 24 dr Patryk Kencki, teatrolog, autor książki "Staropolski Molière". 
Published 09/14/21
Wystawa "Sztuka polityczna" jest próbą zmierzenia się z problemem nowego układu podziałów w życiu politycznym Zachodu, który w ostatnich latach wysunął się na pierwszy plan debaty publicznej. W Polskim Radiu 24 mówił o niej dr Piotr Bernatowicz, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.
Published 09/07/21
- Rozwój platform streamingowych w pandemii koronawirusa spowodował, że duża część widzów do kin już nie wróci - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Adamski, krytyk filmowy.
Published 08/24/21
- Zajmujemy się stylem narodowym dlatego, że to, moim zdaniem, jeden z fundamentów dyskusji o historii nowoczesności w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Szczerski (dyr. Muzeum Narodowego w Krakowie).
Published 08/03/21
- Tezy, jakie autor zawarł w książce "Surowość Boga", nie powinny dziwić z punktu widzenia koncepcji Platona, czyli medytacji nad śmiercią - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Marek Dobrzeniecki.
Published 07/27/21
- Papież Franciszek wielokrotnie mówił, że dzisiaj jedną z większych wad współczesnego Kościoła jest klerykalizm, który można tu definiować jako utożsamianie dobra Kościoła z jakimś dobrem własnym, dobrem interesu konkretnego księdza, biskupa czy pewnej grupy - mówił w Polskim Radiu 24 red. Konstanty Pilawa ("Pressje").   
Published 07/20/21
28 czerwca nakładem Wydawnictwa Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego ukazał się artbook "Bartek Warzecha/Przedstawienia". To swojego rodzaju "fotograficzny atlas" po świecie teatru, który zachęca do postawienia pytania o to, gdzie zaczyna, a gdzie kończy się teatr.
Published 07/06/21
- Dla Scrutona dążenie do takiego rozwoju osobistego, który daje narzędzie do stawiania rozróżnień i sądu estetycznego, jest ideałem rozwoju człowieka. Dlatego sfera estetyki i kultury wysokiej była dla niego tak ważna - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Serwiński z Fundacji inCanto.
Published 06/22/21
- Józef Beck jest przedstawicielem pokolenia Polaków, które doczekało wolności, ale też doznało tragedii, jaką był rozbiór państwa w 1939 roku. Temu rozbiorowi nie można było w żaden sposób zapobiec, takie były uwarunkowania geopolityczne. Należał do osób, które zaznały szczęścia i tragedii. Jedno wydarzenie od drugiego oddziela niecałe 20 lat, co stanowi dodatkowy paradoks w burzliwych dziejach naszej ojczyzny - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Marek Kornat, współautor książki "Józef...
Published 06/01/21
Gościem Polskiego Radia 24 był dr Piotr Stankiewicz, filozof, który mówił m.in. o percepcji filozofii stoickiej dzisiaj, a także o nowej książce pt. "Sztuka życia według stoików".
Published 05/25/21
- W tej książce jestem przewodnikiem, aby ułatwić czytelnikowi percepcję, aby w sposób najłatwiejszy i możliwie najprzyjemniejszy zaprezentować uroki Toskanii, o której piszę w kilku rozdziałach - powiedział w Polskim Radiu 24 o swojej najnowszej książce ks. prof. Witold Kawecki z UKSW.  
Published 05/18/21
Gościem Polskiego Radia 24 był Marek Budzisz - dziennikarz i ekspert ds. międzynarodowych, który opowiadał m.in. o kulisach powstania książki "Wszystko jest wojną. Rosyjska kultura strategiczna".
Published 05/11/21
- Na dzieło Sejmu Czteroletniego spoglądamy przez pryzmat późniejszych wydarzeń. Zapominamy natomiast o tym, co dla oceny Konstytucji 3 maja najistotniejsze - o tym, że ustawa rządowa bardzo pozytywnie została przyjęta przez staropolskie społeczeństwo - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Kordel, historyk UW. 
Published 05/04/21
- Nieodłącznym elementem działalności teatru Reduta był "objazd", przede wszystkim po Kresach Wschodnich Polski międzywojennej, gdzie życie teatralne było najbardziej wątłe. Osterwa uznał, że należy tam szerzyć kulturę teatralną. Takie wyprawy organizował od 1942 r. - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Węgrzyniak - historyk i krytyk teatru.
Published 04/27/21
- Kryzys wiary pociąga za sobą kryzys rozumu i mocno objawia się w życiu akademickim, gdzie zaczynają dominować teorie oderwane od zdrowego rozsądku - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, autor książki pt. "Katedra i Uniwersytet".
Published 04/20/21
- Chciałem zderzyć ze sobą wiele różnych spojrzeń i wiele różnych wizji - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Woynarowski, artysta Akademii Sztuk Pięknych, autor książki "November".  
Published 04/13/21
- Kiedy w 2000 roku możliwe było oczyszczenie się Kościoła, okazało się, że następują coraz większe problemy i skandale, które tuszowano - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Łuczewski, socjolog i autor artykułu o Theodorze McCarricku opublikowanym w piśmie "44 / Czterdzieści i Cztery".
Published 03/30/21
- Na temat spisania jego biografii istniała jakaś zmowa milczenia, a nawet strachu - mówił w Polskim Radiu 24 Roman Graczyk, autor książki pt. "Demiurg. Biografia Adama Michnika".
Published 03/23/21
- Mówił, że to książki były jego nauczycielami i mistrzami. Pod koniec życia nagrodzono go filozoficzną Grand Prix, jako autora, który najtrafniej podsumował minionych dwadzieścia wieków - powiedział o Gustave Thibonie Piotr Kaznowski, redaktor pisma "Christianitas".
Published 03/16/21
Nowa powieść Wojciecha Chmielewskiego dzieje się na Mazurach. - Pomyślałem, że dobrym kontrapunktem dla zdarzeń, które dzieją się w Warszawie będzie pewne oddalenie. Refleksja, która pozwoli bardziej wczuć się w sytuację dwóch bohaterów - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 pisarz .
Published 03/08/21