Episodes
Rozmowa z Anną Olkuśnik-Tabisz – konserwatorką tkanin  zabytkowych i kierownikiem Pracowni Konserwacji Tkanin i Ubiorów Muzeum  Narodowego w Krakowie. Anna pracuje w tym zawodzie od ponad 30 lat i  kieruje się filozofią poszanowania zabytkowej materii i jej zazwyczaj  anonimowych twórców. Marzy o tym, by nowe metody konserwacji tkanin  stworzyły perspektywę przetrwania niezwykłego doskonalonego przez wieki  tkackiego rzemiosła, jako świadectwa talentu, wyobraźni i pasji  człowieka.
Published 01/08/23
Published 01/08/23
Rozmowa z Moniką Majdą z Centrum Koronki Koniakowskiej, która jest z wykształcenia  historykiem sztuki i pasjonatką koronczarstwa. Mówi o sobie: „Jestem  niespokojnym i niecierpliwym duchem, któremu szydełkowanie przynosi  spokój i wytchnienie. Czy jestem koronczarką trudno mi powiedzieć… to  pasja i potrzeba tworzenia. Nie wyobrażam sobie dnia bez szydełka i  kordonka. Ciągle się uczę”.
Published 12/06/22
Rozmowa z rzeźbiarzem i malarzem Maciejem Pęcakiem, który mieszka i  tworzy w Krakowie. „Bunt jest konieczny. To siła napędowa w twórczości” –  mówi artysta. Motywy przewodnie w jego sztuce to natura, człowiek i miasto. Maciej  Pęcak jest również autorem rzeźb pomnikowych i sakralnych m.in. w  Hłomczy, Sanoku, Krakowie i Jaśle.
Published 11/05/22
Anioły, jednorożce, rajskie ptaki, oraz inne elementy zaczerpnięte z  bogatego świata fauny i flory – to główne, choć nie jedyne motywy, które  pojawiają się w twórczości Ewy Budzowskiej. Artystka  zajmuje się ceramiką od ponad 30 lat. Mieszka i pracuje w bajkowym  otoczeniu przyrody, w małej miejcowości Brzączowice nad Zalewem  Dobczyckim. Jej rzeźby i wyroby z gliny można zobaczyć na żywo w  autorskiej galerii w Lanckoronie.
Published 09/02/22
Rozmowa z drykierem Mirosławem Szczałbą, właścicielem pracowni brązowniczej o nazwie KANA, która ma swoją siedzibę w Polanowicach niedaleko Krakowa. Nasz Gość pracuje w starej, przedwojennej technice drykowania, która nazywa się też wyoblaniem i wykonuje na ręcznej drykierce piękne przedmioty użytkowe np. pozłacane kielichy, monstrancje i chrzcielnice, oraz zdobienia w kształcie kul osadzone na wieżach pałacowych i ratuszowych.
Published 08/01/22
Rozmowa z Aleksandrą Miksztal - krakowską artystką, która od ponad dwudziestu pięciu lat uprawia grafikę warsztatową, fotografię i malarstwo. Aleksandra należy do "Grupy 13", która powstała w 1999 roku i składa się z kobiet graficzek i fotografek.
Published 07/08/22
Rozmowa z Magdaleną Klejdysz-Matras – projektantką i art directorem w Openform design and digital studio.  Magdalena od wielu lat współtworzy tę markę i odpowiada za opiekę nad  warstwą estetyczną wszystkich realizacji. Wiele nagrodzonych produkcji  zostało zaprojektowanych przez nią osobiście, a wszystkie projekty  powstałe w obrębie tej firmy były stworzone pod jej nadzorem  artystycznym.
Published 05/26/22
Druga część rozmowy z Marcinem Ryczkiem – jednym z najbardziej znanych polskich fotografów młodego pokolenia. Artysta mieszka i pracuje w Krakowie. Rozmawiamy o procesie twórczym, o potrzebie koncentracji przy pracy.
Published 02/15/22
Pierwsza część rozmowy z Marcinem Ryczkiem – jednym z najbardziej znanych polskich fotografów młodego pokolenia. Artysta mieszka i pracuje w Krakowie. Zdjęcia Marcina Ryczka prezentowane były na wielu wystawach, m.in. w Japonii, USA, Niemczech, Chinach, Holandii, Rumunii, Indiach, Anglii, Austrii, Danii, Włoszech, Serbii, Tajwanie i Francji. Znalazły się na łamach największych światowych magazynów, dzienników i serwisów internetowych, m.in. „The Guardian”, „The Telegraph”, „Der Spiegel”,...
Published 02/12/22
Druga część rozmowy z Pawłem Kotowiczem - malarzem, grafikiem i rysownikiem, który od ponad trzydziestu lat tworzy subtelne, nastrojowe pejzaże i martwe natury. Artysta dzieli się swoimi wspomnieniami z podróży, mówi o inspiracjach i ważnych momentach w życiu zawodowym.
Published 12/31/21
Rozmowa z Pawłem Kotowiczem - polskim malarzem, grafikiem i rysownikiem, który od ponad trzydziestu lat tworzy subtelne, nastrojowe pejzaże i martwe natury. W pierwszej części rozmowy opowiada m.in. o początkach swojej drogi twórczej i o pracy nad warsztatem malarskim.
Published 12/30/21
Główną metodą twórczą Mateusza Szczypińskiego jest operowanie cytatem, odwoływanie się do powszechnie znanej tradycji, obrazów i klisz zakodowanych w masowej świadomości. W grze z tradycją, historią sztuki i pewnymi kliszami kulturowymi, wykorzystuje technikę kolażu, medium, które jak podkreśla najlepiej oddaje wielowątkowość i zróżnicowanie kultury, w której funkcjonujemy. Dla niego komunikowanie się, wchodzenie w dialog z tradycją jest nieodłącznym elementem tworzenia.
Published 11/05/21
Druga część rozmowy z Martą Norenberg - jubilerką, która stworzyła autorską pracownię pod nazwą Sztuk Kilka. W tym odcinku opowiada o swojej fascynacji Japonią, inspiracjach twórczych i wędrówkach szlakami rzemiosła artystycznego.
Published 10/09/21
Rozmowa z Martą Norenberg – jubilerką, która stworzyła autorską pracownię pod nazwą Sztuk Kilka. Tworzy unikatowe egzemplarze kolczyków i fantazyjnych naszyjników.  Projektuje oryginalne broszki i medaliony o niezwykłym kształcie, a  także piękne bransolety i klamry do włosów. W swojej pracy kieruje się  ku tradycyjnemu rzemiosłu i dąży do osiągnięcia satysfakcji twórczej.
Published 10/06/21
Klejenie, uzupełnianie ubytków, szlifowanie, naprawa konstrukcji, barwienie, politurowanie... a na koniec zakładanie okuć - te wszystkie czynności są częścią codziennej pracy renowatorki mebli Mai Fortuny-Hołuj, która prowadzi w Krakowie od 2014 r. pracownię Alter Novum.  Za główny cel postawiła sobie zapewnienie najwyższej jakości usług w dziedzinie renowacji antyków: mebli, zegarów oraz innych zabytkowych przedmiotów. I to jej się udaje z wielkim sukcesem! Maja specjalizuje się w...
Published 09/07/21
W drugim odcinku rozmowy z Martą Pokojowczyk omawiamy temat integracji dwóch dziedzin sztuki: malarstwa i tkaniny artystycznej. Tkactwo ma wiele wspólnego z teorią koloru – mówi artystka i wyjaśnia jak wygląda komponowanie obrazów z cyklu „Horyzonty”. Opowiada także o projekcie „Humanizm tkanin”, który powstał po długich eksperymentach budowania na krośnie form przestrzennych i pracy z kolorem.
Published 08/08/21
Marta Pokojowczyk – malarka i historyczka sztuki, w swojej działalności projektowej i artystycznej, wykorzystuje tkactwo ręczne w projektowaniu innowacyjnych form dekoracyjnych do wnętrz, tak zwanych „Kanw 3d”. Artystka prowadzi manufakturę tkacką pod nazwą „Interweave Studio”, w której rozwija koncepcję „Humanizmu tkanin”, kierującą się ku doświadczaniu ręcznie tkanych form.
Published 08/08/21
W drugiej części wywiadu lutnik Mateusz Halicki opowiada o swoich pierwszych doświadczeniach zawodowych i wchodzeniu w tajniki profesji lutnika. Przytacza dwadzieścia złotych porad dla rzemieślników z przełomu XIX i XX wieku, które nie straciły nic ze swojej aktualności. Jedna z tych sentencji brzmi następująco: „Ucz się wszystkiego aż do śmierci, a przede wszystkiem staraj się wydoskonalić w swym zawodzie, staraj się abyś został najświatlejszym artystą pomiędzy twymi kolegami”.
Published 08/08/21
Jak uzdrowić źle brzmiące bądź zepsute instrumenty z rodziny smyczkowych? Co zrobić, kiedy w skrzypcach pęknie struna lub w wiolonczeli przewróci się podstawek? Co to jest dusza instrumentu? Na te i inne pytania odpowiada lutnik Mateusz Halicki z Warszawy. Prezentujemy pierwszą część naszej rozmowy o renowacji instrumentów.
Published 08/08/21
Tkactwo to jedno z najstarszych rzemiosł uprawianych przez człowieka. Województwo podlaskie zapisało się w historii polskiego tkactwa w sposób wyjątkowy i o tym opowiada nam Karolina Radulska, która należy do najmłodszego pokolenia tkaczek tworzących w janowskim Ośrodku Tkactwa Dwuosnowowego.
Published 08/08/21
Koronka koniakowska uważana jest za jeden z najważniejszych przykładów kulturowych polskiego rzemiosła artystycznegoi światowego dziedzictwa sztuki. Jedną z najbardziej znanych i utytułowanych polskich koronczarek jest Mariola Wojtas. Swoim oryginalnym dziełem wyraża szacunek dla tradycji miejsca, w którym mieszka, Koniakowa. Angażuje się w promocje, wystawy, konkursy, a przede wszystkim uczy tej trudnej techniki.
Published 08/08/21
Gość: Jan Bosak – artysta malarz, grafik, pedagog i wykładowca. Od lat prowadzi „Otwartą Pracownię Graficzną” w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie, oraz wykłada na Inżynierii Wzornictwa Przemysłowego na Politechnice Krakowskiej. Tematem naszej rozmowy jest jedna z najstarszych dziedzin sztuki – grafika warsztatowa. Dowiemy się jak wygląda pracownia i warsztat artysty. Jak to jest, kiedy w rękach grafika skupia się cały proces twórczy: od projektu, poprzez dobór odpowiedniej techniki i...
Published 08/08/21
Gość: Marcin Wojciechowski – reżyser filmów animowanych, scenarzysta, ilustrator, oraz autor grafiki reklamowej i wydawniczej. Bazując na klasycznych metodach animacji poklatkowej tworzy kameralne formy animowane, pod szyldem Laboratorium Obrazów Ruchomych. Rozmawiamy o nowym filmie naszego gościa, oraz o tym, co dzieje się za kulisami estrad i sal koncertowych. Zastanowimy się co przeżywa artysta, który przygotowuje się do wyjścia na scenę lub z niej schodzi? Czy zmaga się z tremą? A może...
Published 08/08/21
Naszym gościem w rozmowach o rzeczach pięknych jest Bogdan Czesak, konserwator dzieł sztuki. Mówi, że zawód, który uprawia – choć niełatwy i wymagający – sprawia mu wiele radości. Rozmowa o renowacji starych, ponad 100-letnich polichromii namalowanych przez Jana Bulasa – ucznia Stanisława Wyspiańskiego. Te piękne, malowidła wykonane około 1911 roku znajdują się w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rzepienniku Biskupim. Stanowią one jedyny znany przykład sakralnego malarstwa...
Published 08/08/21