Episodes
#ShortCAST'in bu bölümünde İlkan Akgül ve Emre Saklıca, proje fonlama platformu Kickstarter'dan seçtikleri birkaç teknolojiyi konuşuyor. 💥Boyun masaj: https://www.kickstarter.com/projects/520101566/neckair-portable-neck-muscle-massager-and-warmer/posts 💥Minimal akıllı telefon: https://www.kickstarter.com/projects/1535153164/boringphone-the-minimalist-smartphone?ref=discovery_category 💥Minik ses kaydedici:...
Published 03/08/20
İlkan Akgül ve Emre Saklıca, ShortCAST'ın yeni bölümünde Samsung'un son lansmanını ve yeni ürünlerini değerlendiriyor. ⚡Bu program Friedrich Ebert Stiftung'un katkılarıyla hazırlanmaktadır. Yayınların sorumluluğu yayıncılara aittir. 📣 Bize destek olmak için > patreon.com/medyapod 📣 Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz! 📣 twitter.com/medyapod 📣 facebook.com/medyapod 📣 instagram.com/medyapod
Published 02/16/20
İlkan Akgül ve Emre Saklıca ShortCAST'in bu bölümünde Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2020'de dikkatlerini çeken ürün ve teknolojilerden bahsetti. ⚡Bu program Friedrich Ebert Stiftung'un katkılarıyla hazırlanmaktadır. Yayınların sorumluluğu yayıncılara aittir. 📣 Bize destek olmak için > patreon.com/medyapod 📣 Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz! 📣 twitter.com/medyapod 📣 facebook.com/medyapod 📣 instagram.com/medyapod
Published 01/21/20
İlkan Akgül ve Emre Saklıca ShortCAST'ın 39. bölümünde değişik bir yola sapıp "Hangi telefonu alalım?" değil "Neden telefon almamalıyız?" sorusunu tartışıyor.
Published 12/15/19
Medyapod'un 2. sezonunun ilk bölümünde İlkan Akgül ve Emre Saklıca ShortCAST'te gün içerisinde kullandıkları ve en çok vakit geçirdikleri araçları konuştu.
Published 12/01/19
ShortCAST'in ikinci sezon startının verildiği bu bölümde, İlkan Akgül ve Emre Saklıca Apple Event'i ve yeni ürünleri tartışıyor.
Published 09/11/19
ShortCAST'in bu bölümünde İlkan Akgül 2019 Reuters Dijital Habercilik Raporu'nun ayrıntılarını ele aldı. ShortCAST'in bu bölümü Friedrich Ebert Stiftung tarafından desteklenmektedir.
Published 06/20/19
#ShortCAST ekibinden İlkan Akgül ve Emre Saklıca bu hafta Huawei'den Stadia'ya, Firefox'tan Google Pixel'e her konuda itinayla ahkam keserek haftanın gelişmelerini konuştu.
Published 06/13/19
#ShortCAST ekibi, bu bölümde Apple'cılara had bildiriyor, iOS ile ilgili fütursuzca sağa sola yargı dağıtıyor.
Published 06/05/19
ShortCAST'in bu bölümünde ShortMAG ekibinden Emre Saklıca, OnePlus firmasını ve yeni telefonu 7 Pro'yu ele aldı. ShortCAST'in bu bölümü Friedrich Ebert Stiftung Vakfı tarafından desteklenmektedir.
Published 05/28/19
ShortCAST'in yeni bölümünde Emre Saklıca ve İlkan Akgül Google'ın I/O etkinliğini ele aldı. Yeni ürünler, yeni fikirler kullanıcıyı nasıl etkileyecek? Hepsi ShortCAST'te... ShortCAST'in bu bölümü Friedrich Ebert Stiftung Vakfı tarafından desteklenmektedir.
Published 05/13/19
ShortMAG ekibi merak edilen siber zorbalık kavramını ele alıyor. Bahçeşehir Üniversitesi'nden Sinan Aşçı'nın konuk olduğu programda Emre Saklıca ve İlkan Akgül konuyla ilgili dikkat çeken başlıkları ele aldı. ShortCAST’in bu bölümü Friedrich Ebert Stiftung tarafından desteklenmektedir.
Published 05/01/19
ShortCAST'in bu bölümünde Emre Saklıca ve İlkan Akgül, cep telefonlarındaki bataryaları ele aldı. ShortMAG ekibi hangi telefon daha dayanıklı, telefon seçerken nelere dikkat etmeli ve benzeri sorulara yanıt aradı.
Published 04/22/19
ShortCAST'in bu bölümünde ShortMAG ekibi en iyi mobil podcast uygulamalarını ele aldı. iOS ve Android cihazlarda en iyi kullanıcı deneyimini hangi program sunuyor? ShortCAST 29. Bölümü ile karşınızda ShortCAST’in bu bölümü Friedrich Ebert Stiftung tarafından desteklenmektedir. Google podcasts: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.podcasts&hl=tr BeyondPod: https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.beyondpod&hl=tr Podcast Republic:...
Published 04/05/19
ShortCAST'in yeni bölümünde Emre Saklıca ve İlkan Akgül, Apple'ın 25 Mart 2019'da yapmış olduğu etkinlikte ürünleri ele alıyor. Ağırlıklı olarak TV+ uygulamasının konuşulduğu programda ShortMAG ekibi servise ilişkin öne çıkan başlıkları, artıları ve eksilerini masaya yatırıyor. Programda News+, Arcade ve Card gibi ürünlere de yer veriliyor. ShortCAST’in bu bölümü Friedrich Ebert Stiftung tarafından desteklenmektedir.
Published 03/26/19
ShortMAG ekibinden Emre Saklıca ve İlkan Akgül, ShortCAST'in bu bölümünde farklı bir kültür olan "Comics" ya da diğer adıyla "Çizgi Roman" dünyasına yolculuk ediyor. Dijital cihazlarınızda hangi program ile daha verimli çizgi roman okursunuz sorusuna yanıt arayan ShortMAG ekibi CBR formatının en iyilerini sıralıyor. Programda tavsiye edilen programların linkleri: ComicRack (Windows) http://comicrack.cyolito.com/ SimpleComic (Mac) http://dancingtortoise.com/simplecomic/ MComix (Windows,...
Published 03/22/19
ShortCAST'in bu bölümünde ShortMAG ekibi hem telefon kullanırken yaşadıkları absürtlükleri, hem de dinleyiceden gelen olayları paylaşıyor. ShortCAST'in bu bölümü Friedrich Ebert Stiftung tarafından desteklenmektedir.
Published 03/15/19
ShortCast'in bu bölümünde Emre Saklıca ve İlkan Akgül, Barcelona'da yapılan MWC (Mobil Dünya Kongresi)'de öne çıkan ürünleri değerlendiriyor. Katlanabilir telefonlar, 5G ve çok daha fazlası bu hafta ShortCast'in penceresinden dinleyici ile buluşuyor. Bu program Friedrich Ebert Stiftung tarafından desteklenmektedir.
Published 03/04/19
ShortCAST'in bu bölümünde Maslow piramidinin en altında konumlandırdığımız teknolojiyi konuşuyoruz. Teknoloji bağımlılığı, çocukların mobil cihazlarla oyalanması, sosyal medya doz aşımı sonrası beynimizde olanlar ve çok daha fazlasını Psikiyatrist Uzm. Dr. Arzu Erkan Yüce ile değerlendirdik.
Published 02/19/19
5 Şubat Güvenli İnternet günü geride kaldı. Güvenli İnternet denilince akla ne geliyor? Bu konularda çalışmaları ile tanınan Şafak Sarı ile güvenli bir internet için nelere dikkat etmeli onu konuştuk. Programda bahsi geçen şifreleme oyununa https://www.dijitalguvenlik.org/sifreleme-oyunu/ adresinden ulaşabilirsiniz.
Published 02/06/19
ShortCAST'in yeni bölümünde ShortMAG ekibi tabletleri ele alıyor. Tabletler bilgisayarların yerini alabilir mi? Almak mantıklı mı? Neden tablet almalıyız? Son dönemin merak edilen konularından biri olan tabletleri ShortMAG ekibi iPad örneğinden yola çıkarak ayrıntıları ile ele alıyor.
Published 01/15/19
Sosyal medya hesapları, mailler, alışveriş siteleri ve üye olduğunuz siteler... Hepsi sizden bir şifre istiyor. Büyük harf, küçük harf, rakam, sembol derken işler çığrından çıkıyor. 2019'da da doğum tarihi ve isminizle şifre belirleyemeyeceğinize göre, ortaya şifre belirleme ve saklama programları çıkıyor. ShortMAG ekibi, ShortCAST'in bu bölümünde internette şifre saklama programlarını inceledi ve LastPass'i ele aldı.
Published 01/08/19
2018 biterken ShortMAG ekibi yeni yılda hayatımıza girecek limitsiz internet yani Adil Kullanım Kotası'nın kalkmasını değerlendiriyor. Bu bölümün bir diğer konusu ise yakın zamanda ücretli olacağı açıklanan hotspot...
Published 12/28/18
ShortCAST - Bölüm 19 ShortCAST'in bu bölümünde, ShortMAG ekibi güncel tartışmalara katkı sağlayacağını düşündüğü bir söyleşi gerçekleştirdi. Ahmet Sabancı ile Delidolu Yayınevi'nden çıkan son çevirisi "Geleceği İcat Etmek" kitabı üzerine konuşurken, Sabancı'nın diğer projesi www.tuhafgelecek.com'u ve geleceğe ilişkin fikirlerini de tartıştık.
Published 12/19/18
ShortCAST - Bölüm 18 Koca bir yılı geride bırakıyoruz. Bazen bir web tarayıcıyı anlattık, bazen de bir stream platformunu. Haberler paylaştık, ürünler aldık, öğrendik... İşte şimdi geldi sıra yılın değerlendirmesine. Hangi browserı kullandık, hangi müzik platformunda şarkı dinledik, hangi uygulama ile telefonlarımızı temiz tuttuk? ShortMAG ekibi, ShortCAST'in bu bölümünde 2018'i konuşuyor...
Published 12/13/18