Episodes
Nová epizoda "Signálů" vám přináší povídání o tom, kdo vládl území jižních Čech v době bronzové a v průběhu starší doby železné. Vyprávět nám o tom bude archeolog docent Ondřej Chvojka.
Published 08/07/23
Published 08/07/23
Dnes vám přinášíme rozhovor s kurátorkou sbírek Národního Muzea a archeoložkou Viktorií Čisťakovou. Hovořit budeme o nové lokalitě, která mohla být sídlem elity mladší doby římské, a taky se na ní objevují stopy po zpracování kovů. Jak se takové místo zkoumá, a proč je důležité využití sil a znalostí detektorářu?
Published 07/16/23
V Národním památkovém ústavu jsme navštívili dva odborníky na středověké obléhací tábory: Jiřího Marounka a Jana Kyptu. Přiblížili nám svou práci v terénu a způsoby vyhledávání lokalit a představili také svou novou knížku. Ptali jsme se jich také na zkušenosti s detektoráři, ti totiž lokalitám dovedou velmi uškodit, ale zároveň výrazně pomoci při výzkumu. O tom jsme se ostatně přesvědčili v minulosti i na vlastní kůži. Každý, kdo má rád hrady a středověké válečnictví, si jistě tuto epizodu...
Published 04/18/23
V další epizodě podcastu si povídáme s docentem Jiřím Militkým, kurátorem fondu antické numismatiky Národního muzea, o římském mincovnictví. Dozvíme se něco o vývoji mincování v Římské říši, ale i o tom, jaké mince se dostávaly až do České kotliny. Povíme si, jak germáni římské mince používali, a proč se postupně z území Čech a Moravy vytrácí. A nezapomeneme tohle téma vztáhnout i na problematiku hledání s detektorem kovů.
Published 10/06/22
S docentem Jiřím Militkým, kurátorem fondu antické numismatiky Národního muzea, hovoříme v tomto díle o velmi oblíbeném tématu mezi hledači - o keltských mincích. Dozvěděli jsem se, kde vznikla první mince a jak se tento vynález dostal přes Řecko až k našim Keltům. Uslyšíte kde u nás byly hlavní centra keltského mincovnictví a jak výroba mincí vypadala. Dotkneme se také uměleckých motivů na mincích a jejich významu. Pohovoříme také o tom, jak detektory kovů ovlivnily zkoumání keltských mincí.
Published 08/08/22
Přinášíme vám ve zvukové formě loňský rozhovor se Zdeňkem Benešem. Oslovili jsme ho, aby zhodnotil dosavadní nálezy z naší nejlepší lokality, které říkáme "Zlatý drát", a nastínil, co se vlastně na tomto místě v pravěku dělo.
Published 04/08/22
Druhá povídka na podcastu Signály pod povrchem. Napsal ji, stejně jako tu první, dlouholetý hledač a zkušený spolupracovník archeologů Rovin Gall, který povídky pravidelně publikuje v časopise Detektor revue. Povídka Místo vyšla ve čtvrtém čísle časopisu Detektor revue roku 2019. V povídce se setkáme s kupcem, který se v bouřce vrací domů za svou milou a o hledači, který po stovkách navštíví toto prokleté místo.
Published 04/06/22
Tenhle díl jsme točili ještě před Vánoci. Přemýšleli jsme o detektorových novinkách, které mají brzy přijít na trh. Co bychom si od nich mohli přát a očekávat? Jaké budou mít funkce, možnosti a technologie? Mluvili jsme především o dvou modelech předních výrobců detektorů kovů, kteří do svých produktů zahrnuli multifrekvenční technologii. Probrali jsme francouzský detektor XP DEUS II, turecký detektor Nokta Makro Legend a také jsme se dotkli chystaných dohledávaček. Zaregistrovali jsme také,...
Published 01/24/22
Blíží se nám zima, a tak jsme si řekli, že si popovídáme o hledání v nepříznivých podmínkách. Nejdřív jsme mluvili o hledání ve sněhu a mrazu, který se nás všech teď bude týkat. Dále rozebíráme hledání v dešti a bahně, jak se proti nim úspěšně bránit. Poslední segment je věnovaný hledání ve vysokých teplotách, na rozpáleném slunci nebo dokonce na poušti. Jak to máte vy? Chodíte taky hledat v extrémech? Nebo si během mrazů a horka dáváte hledací prázdniny?
Published 12/17/21
Vracíme se k vám po odmlce, způsobené probíhající pandemií. V první epizodě nové, třetí série, se podíváme na novinky ze světa detektorů. Některé firmy využily situaci spojenou s covidem k práci na nových modelech detektorů nebo vylepšení nabídky příslušenství. Proto si dnes o nich budeme povídat, a zamyslíme se, jaké máme zkušenosti s novinkami, které jsme popisovali minulý rok.
Published 09/19/21
První povídka, kterou vydáváme na našem podcastu Signály pod povrchem. Jejím autorem je dlouholetý hledač a zkušený spolupracovník archeologů Rovin Gall, který v časopise Detektor revue pravidelně publikuje své texty. Povídka Sekera vyšla ve druhém čísle časopisu Detektor revue roku 2019. Povídka pojednává o jedné z detektorových prospekcí na pravěkém osídlení, při níž byla objevena měděná sekera. Poslechněte si, co se přihodí jejímu nálezci, když ji uchopí do rukou a zavře oči.
Published 02/07/21
V dnešní epizodě druhé série podcastu Signály pod povrchem budeme zpovídat dalšího odborníka z řad středočeských archeologů, Mgr. Zdeňka Beneše. Vzhledem k jeho zaměření především na dobu římskou, a intenzivní spolupráci s hledači, budeme klást otázky o tom, jak detektory pomáhají při jeho vědecké činnosti nebo při záchranných výzkumech, jak vidí osobně fenomén hledačů a povrchně zkusíme rozebrat a nastínit základní otázky, které si archeologie klade při výzkumu života Germánů na našem území.
Published 12/18/20
Do našeho studia jsme si podruhé pozvali hosta - archeologa Mgr. Davida Daněčka. Tentokrát jsme probírali ještě víc do hloubky vztah amatérských hledačů a archeologů. Dozvíte se, jak probíhá spolupráce, co se děje s nálezem po odevzdání a k čemu je vůbec společnosti archeologie jako věda.
Published 11/27/20
Protože některé firmy přišly za poslední měsíce s novými modely detektorů, museli jsme se na ně společně podívat a zhodnotit, co přináší na trh a pro jakou cílovou skupinu jsou určené. Pokud uvažujete nad koupí detektoru, nenechte si tuto epizodu ujít.
Published 11/01/20
Do našeho studia jsme si poprvé pozvali někoho třetího - archeologa Mgr. Davida Daněčka. Vysvětlil nám, jaká je pracovní náplň archeologa, jak může hledač s muzeem začít spolupracovat a jeho osobní pohled na to, jak skloubit fenomén hobby detektoristů s moderní archeologií. 
Published 10/18/20
Prázdniny jsou u konce a my jsme se rozhodli, že první díl druhé série našeho podcastu věnujeme vzpomínkám na naše letní nálezy a výpravy. Probrali jsme také nejrůznější radosti a starosti spojené s natáčením videí a vzdělávání hledačů. Na konci dílu také trošku naťukneme naše plány s druhou sérií podcastů a nová témata, která bychom v ní chtěli pokrýt.
Published 09/09/20
Poslední epizoda první série podcastu se bude věnovat hledání přírodních pokladů. Popovídáme si o našich zkušenostech s hledáním minerálů, nerostů a především zlata. Něco málo si povíme o vybavení, které k tomu člověk potřebuje a zodpovíme nejčastější dotazy diváků.
Published 07/08/20
Už v prvních epizodách jsme nastínili, že na hledání s detektorem potřebuje člověk krom samotného detektoru určité vybavení. Ať už jde o oblečení, kopací nářadí nebo pomocnou elektroniku, je na výběr nepřeberné množství variant. Dnes vám trochu přiblížíme, co všechno používáme a kde se dá takové náčiní sehnat.
Published 06/10/20
Dnes jsme si pro vás připravili netradiční epizodu, s lehce filosofickým tématem. Budeme si povídat o tom, jestli popularizace hledání na Youtube, nebo jiných sociálních sítích, škodí detektorovému koníčku nebo a archeologii. Nechceme ukazovat prstem, takže budeme mluvit co nejvíce obecně, ale pokud máte svoje postřehy, určitě nám napište.
Published 06/02/20
Dostáváme dotazy na porovnání nových modelů detektorů od firem Minelab a XP. Připravili jsme si pro vás menší porovnání a výčet vlastností, výhod či nevýhod daných modelů.
Published 05/19/20
Pokračování minulých otázek a odpovědí. Za poslední měsíce se nám nakupily dotazy, které pokládáte u našich videí. Některé z nich se opakují pravidelně a bylo by složitý odpovídat na ně opakovaně, zvláště pokud to chceme dělat pořádně. I proto jsme si pro vás připravili dva díly podcastu ve kterých zkusíme srozumitelně a do hloubky odpovědět.
Published 02/20/20
Za poslední měsíce se nám nakupily otázky, které pokládáte u našich videí. Některé z nich se opakují pravidelně a bylo by složitý odpovídat na ně opakovaně, zvláště pokud to chceme dělat pořádně. I proto jsme si pro vás připravili dva díly podcastu věnované práve dotazům, na které umíme srozumitelně a do hloubky odpovědět.
Published 02/04/20
Dnešní epizoda podcastu se týká toho, kvůli čemu to všichni děláme. Nálezy, ať už jde o mince, válečné artefakty, pravěké poklady nebo obyčejné knoflíky. Povíme si, s čím se nejčastěji pod cívkou setkáváme a jak se zachovat k nálezu, když už se nám povede najít něco hezkého. Kdy a jak vykopané předměty čistit, kdy se vyplatí přivolat pracovníka archeologické instituce a co třeba nikdy nedělat.
Published 11/06/19
Ve třetím díle podcastu probereme problematiku nastavení detektorů kovů. Pokusíme se popsat důležité aspekty společné pro všechny přístroje a vysvětlit i rozdíly mezi modely. Pak se společně podíváme na horké novinky mezi detektory a zhodnotíme, pro koho jsou vhodné.
Published 10/03/19