Episodes
Seekordses Sõdurilehe podcasti episoodis oleme kontorist jõudnud värske õhu kätte, kaitseväe keskpolügonile. Vaatame, kuidas läbitakse Scoutsrännakut, millised on emotsioonid ja miks sellist katsumust üldse ette peaks võtma?
Published 04/20/24
Published 04/20/24
Seekordses Sõdurilehe podcasti episoodis on külas kaks noormeest, kes on otsustanud läbida oma ajateenistuse erioperatsioonide väejuhatuses. Kuidas näeb välja ajateenistus EOVJ-s? Millised väljakutsed seal ette tulevad? Mida peab tegema, et minna ajateenistusse sellesse üksusesse ning mida kujutavad endast KATSED ja VALIK? Rohkem Infot: https://estsof.ee/ajateenistus/
Published 04/06/24
Seekordses Sõdurilehe podcasti episoodis on külas kaks üheksanda klassi õpilast: Richard Clark Toomemägi Räpina Ühisgümnaasiumist ja Keisi Põder Puiga Põhikoolist, kes on värskelt läbinud riigikaitselaagri. Uurime, mida sellises laagris kogeda saab, kuidas nad sellest kuulsid ning lisaks räägime ka laiemalt riigikaitseõppest kooliprogrammis.
Published 03/23/24
Seekordses Sõdurilehe podcasti episoodis on külas Veebel Rasmus Tähe ning arutleme mehitamata õhusõidukite kasutamise teemal Eesti kaitseväes. Puudutame sealhulgas erinevaid droonitüüpe, vastutegevust droonirünnakutele ning ka koostööd tsiviilsektoriga.
Published 03/09/24
Seekordses Sõdurilehe podcasti episoodis on külas kaitseminister Hanno Pevkur. Tähistame Eesti Vabariigi 106. sünnipäeva, räägime ajateenistusest, spordist, julgeolekust ning veel arutleme ministriameti muredest ja rõõmudest. Soovime kõigile ilusat Eesti Vabariigi aastapäeva!
Published 02/23/24
Seekordses Sõdurilehe podcasti saates on meil külas Andres Lember, kaitseliitlane ja Propastopi blogi üks loojatest. Teemadeks on Venemaa mõjutustegevuse ja valeinfo levik ja olemus. Arutleme valeinfo tuvastamiseks vajalike teadmiste jõudmisest noorte inimesteni ning räägime mõjutustegevusest Venemaa sõjas Ukrainaga. Lõpuks jõuame rääkida veel tehnoloogia arengu ja tehisintellekti mõjust desinformatsiooni loomele ja tuvastamisele.
Published 02/02/24
Küberväejuhatuse ajateenijad ehk kübersõdurid on samasugused isamaa kaitsjad nagu ülejäänud, kuid me võitleme suuresti küberruumis. Suurem osa meie operatsioonidest toimub võrgus, juhime infooperatsioone ja tagame kaitseväe strateegilist kommunikatsiooni. Tänases saates räägimegi milline oli meie ajateenistus siin Küberväejuhatuses. Minuga koos on strateegilise kommunikatsiooni keskuse (StratKomKe), info- ja kommunikatsioonitehnoloogia keskuse (IKT) ning  küber- ja infooperatsioonide keskuse...
Published 01/12/24
Selle aasta viimane Sõdurilehe podcast jõuab kuulajateni Iraagist. Jätkuvalt eelmisele Sõdurilehe podcasti episoodile, oleme külas Põhja-Iraagis, Arbilis USA juhitaval välisoperatsioonil Inherent Resolve teenival Eesti kontingendil. Selles episoodis uurime kuidas on kaitseväelaste osalemine sellel operatsioonil kasulik Eesti julgeolekule. Kuidas sujub koostöö liitlastega ning missuguseid kogemusi on võimalik välisoperatasioonil omandada? Head kuulamist ja ilusat vana-aasta lõppu!
Published 12/30/23
Tänane Sõdurilehe podcast on eriline, sest see jõuab kuulajateni Iraagist. Sõdurilehe podcast läks jõuludeks külla Põhja-Iraaki, Erbili välisoperatsioonil teenivale Eesti kontingendile. Uurime kuidas elu siin kaitseväelastel välja näeb. Selles podcasti episoodis saad teada missugune on Iraagi Kurdistan ja kus asub Erbil? Milliseid väljakutseid seab sealne ilmastik ja maastik? Kuidas on korraldatud Eesti sõdurite eluolu? Head kuulamist ning rahulikku jõuluaega!
Published 12/23/23
Juba ajateenistuse jooksul on võimalik nooremallohvitseri kursuse läbides saada juhtimiskogemust. Tänases saates me just teemegi juttu sõjalisest juhtimisest kaitseväes, kuidas näeb välja ülemaks olemine ning kuidas üldse saada ülemaks. Milline on hea juht? Kuidas kehtestada ennast? Ja mis raskused esinevad juhiks olemisel? Kõike seda ja palju muud räägime saatekülalise Kolonelleitnant Antti Viljastega, kes on Kaitseväe Akadeemia juhtimise- ja pedagoogika õppetooli ülem.
Published 11/24/23
Tänases saates on meil külas Ukraina sõjameedik, kes oli sügaval Mariupoli lahinguväljal. Täpsemalt pidi ta läbi elama Azovstali piiramise. Nüüd on ta tulnud meile oma kogemusi ja läbielatut jagama. Tegemist on erakordselt tugeva närvisüsteemiga mehega. Lisaks on meiega täna ka Kaitseliidu tõlk, kes aitab meil paremini üksteisest aru saada ning on abiks subtiitrite koostamisega.
Published 11/17/23
Tänases podcastis räägime töövarjudest kaitseväes. Kaitseressursside Ameti ja kaitseväe üksuste koostöös korraldatavad töövarjupäevad loovad noortele võimaluse tutvuda riigikaitse valdkonnaga juba oma kooliõpingute ajal. See annab sissevaate ajateenistusse ja pakub mõtteainet karjäärivõimaluste kohta kaitseväes. Seetõttu ongi saatesse kutsutud kolm saatekülalist - Daisi Želizko Kaitseressursside Ameti turundus- ja kommunikatsioonijuhi ja kaks neiut, kes töövarjutasid küberväejuhatuse...
Published 11/03/23
Värskes Sõdurilehe podcasti episoodis räägime äsja lõppenud üle-eestilisest õppusest Ussisõnad. Tegemist oli kaitseväe ja Kaitseliidu tänavu sügisel korraldatud õppekogunemisega, kuhu kutsuti pea 10 000 maakaitse struktuuri arvatud reservväelast. Parema ülevaate õppusest annab meile Kaitseliidu ülem kindralmajor Riho Ühtegi, kellega tegime episoodis juttu.
Published 10/13/23
Riigikaitseõpetust saab nii kohustusliku kui ka valikainena õppida enamikes Eesti gümnaasiumites ja kutsekoolides. Selles episoodis ajame juttu Tabasalu gümnaasiumi riigikaitseõpetaja vanemveebel Kristo Palsiga ja õpilastega. Räägime riigikaitseõpetuse tähtsusest suuremas pildis ja tutvustame täpsemalt selle aine sisu. Riigikaitseõpetus on kooliti erinev ja selles episoodis käsitleme teemat Tabasalu gümnaasiumi näitel!
Published 09/01/23
Selles episoodis ajame juttu ühe vägagi mitmekülgse inimesega, kes on aktiivne nii filmimaailmas, ühiskondlikus elus, kui ka riigikaitses. Räägime kõikidest nendest teemadest ja küsime ka, mis on kõige ohtlikum olukord, kuhu ta on sattunud.
Published 07/14/23
Kuidas teha süüa mitmesajale inimesele? Kui parameedikud käivad kiirabipraktikal, siis kas väliköögi meeskond käib praktikal sööklas? Mida teha, kui mõnel võitlejal on laktoositalumatus? Millised näevad välja 150-liitrised katlad ja lennukikütusel töötav pliit? Selles episoodis räägime staabi- ja sidepataljoni väliköögi meeskonnaga ja leiame nendele küsimustele vastused. Lisaks näitame köögi varustust ja küsime ka, mis sööki nad pakuksid kindral Heremile.
Published 06/16/23
Selles episoodis räägime Pioneeripataljoni võitlejatega äsja toimunud õppusest Kevadtorm, teenistuskäigust, lõhkamisest ja mängime ka Eesti mängu.
Published 06/02/23
Tänases episoodis ajame juttu kahe piloodiga, kes lendavad nii lennukite kui helikopteritega just Eesti õhuväes. Räägime piloodi tööst, lennundusega seotud müütidest ja lendamisest nii Eestis, Lätis kui Saksamaal. Lisaks näitame seest ja väljast transpordilennukit M28 Skytruck ning räägime anekdoodi ämblikust ja piloodist.
Published 05/12/23
Luurekompanii on tuntud oma kaasahaarava, intensiivse ja väljakutseid pakkuva ajateenistuse poolest. Selles episoodis on külas kaks luurekompanii aspiranti, kes räägivad oma teenistuskäigust, jagavad metsatarkuseid ja seda, kuidas üldse luurajaks saada. Tutvustame ka jalaväe luurajate varustust.
Published 04/28/23
Veteranikuu puhul on saates külas välisoperatsioonidel karastunud veteranid. Räägime veteranikuust ning sellest, mis tunne on astuda lennukist täisvarustuses otse kõrbesse. Veel jagatakse lahinguvälja kogemusi ja selgitatakse, miks on oluline pärast ülesannet ennast välja elada.
Published 04/21/23
Sõdurilehe podcasti tulid külla noorkotkas Holger Meerits ja nüüd juba naiskodukaitse ridades tegutsev staažikas kodutütar Hele-Mai Viltrop. Varasemast kuuluvad neile aasta noorkotka ja kodutütre tiitlid. Saates räägime kodutütarde ja noorkotkaste tegevusest, laagritest ja võistlustest ning ka sellest, kuidas nendega liituda.
Published 03/10/23
Kuivtoiduks võib pidada nii kiirnuudleid kui ka kvaliteetsest toorainest tehtud einet. Selles episoodis on külas Marcus Põlluvee Riigi Kaitseinvesteeringute Keskusest ja vanemveebel Kermo Reedik 1. jalaväebrigaadist. Räägime uutest toidupakkidest, lisaks vaatame ja maitseme pakkide sisu. Samuti uurime, kuidas selliseid toidupakke toodetakse.
Published 03/03/23
Eesti Vabariigi 105. aastapäeva puhul räägime saates President Alar Karisega. Juttu tuleb Vabariigi aastapäevast, presidendiametist, julgeolekuolukorrast meil ja maailmas ning küsime ka, mida teeb president oma vabal ajal. Head vabariigi aastapäeva!
Published 02/24/23
Dancon March on militaarrännak, mida liitlased Taanist korraldavad paljudes erinevates riikides, kus nad missioonil või väljaõppel käivad. Laupäeval, 28. jaanuaril toimus Dancon March rännak Tapal. Sõdurilehe podcasti episoodis rändame läbi terve marsruudi ehk 24 kilomeetrit. Räägime rännakumuljeid, arutleme eestlaste olemuse üle ja maitseme taanlaste kooki.
Published 02/10/23