Episodes
Co to jest diaspora technologiczna? Ilu Polaków należy do tej grupy? Gdzie mieszkają i czym zajmują się na co dzień? Dlaczego wyjechali z Polski? I czy bardzo chcą do niej wracać? A jeśli nie, to czy na odległość mogą w jakiś sposób wpłynąć na los swojej ojczyzny? Zapraszamy do wysłuchania odcinka specjalnego podcastu "Stacja Emigracja", w którym rozmawiamy o polskich emigrantach-specjalistach i przedstawiamy wyniki badania "E-migracja. Polska diaspora technologiczna". Prowadzący: Maciej...
Published 06/18/21
Published 06/18/21
Ilu mamy w Polsce uchodźców Z jakich krajów do nas przybywają Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać status uchodźcy Czy kryzys migracyjny skończył się Czy też mamy do czynienia z jego nową odsłoną Jak świat pomaga uchodźcom Czy państwa stają na wysokości zadania Czy też muszą wyręczać je organizacje pozarządowe Polska, Ukraina, Syria, Jemen, Afganistan i Kolumbia - wszędzie tam zajrzymy w specjalnym odcinku podcastu z zrealizowanego w ramach Światowego Dnia Uchodźcy. Zapraszamy do...
Published 06/20/20
Co w naszym codziennym życiu zmieni pandemia koronawirusa? Czy przestaniemy migrować po świecie? Jaki wpływ na nasze przemieszczanie się będzie miało odkrycie uroków pracy zdalnej? Czy technologia umożliwi utrzymywanie relacji na odległość? Dokąd w przyszłości będą migrować Polacy? A kto będzie przyjeżdżał mieszkać w naszym kraju? Tego wszystkiego dowiecie się z rozmowy z Natalią Hatalską - CEO i założycielką infuture.institute, instytutu badań nad przyszłością. To już ostatni odcinek...
Published 06/09/20
Jak bardzo da się zmniejszyć przedmiot, by ułatwić zabieranie go w podróż? Jakich technologii używają zdobywcy gór albo fani sportów wodnych, by ich sprzęt był wygodny w transporcie? Jaka jest w tym wszystkim rola designera? Co polscy projektanci mają do zaoferowania mieszkańcom Amazonii? Czy druk 3D zrewolucjonizował migrację w świecie designu? O niezwykłym świecie projektantów rozmawiamy w siódmym odcinku podcastu z Dorotą Kabałą.
Published 06/02/20
Emigracja to temat, który w pracach artystów pojawia się wyjątkowo często. Dlaczego tak chętnie po niego sięgają? Co chcą nam powiedzieć, tworząc poruszające prace o losach uchodźców? Czy świat słucha tego, co chcą przekazać? Jak dziś wygląda życie migrujących artystów? Czy podróżują już nie tylko do ikonicznych dla sztuki miejsc, jak Paryż czy Londyn? W wiecznie migrujący świat sztuki wejdziemy w szóstym odcinku podcastu w rozmowie z Anetą Szyłak.
Published 05/26/20
Dlaczego łosoś, gdy dorośnie, wraca z morza do rzeki, do miejsca gdzie się urodził? Jak to się stało, że jedna z amerykańskich małż żyje w Bałtyku dzięki Wikingom? Czy pozornie bezwładnie pływający plankton również podróżuje? Skąd w naszych wodach pojawiają się co jakiś czas delfiny albo wieloryby? I dlaczego nie zostają na stałe? Schodzimy dziś pod wodę, bo o migracji w świecie mórz i oceanów będziemy opowiadać w piątym odcinku podcastu.
Published 05/19/20
Które najważniejsze obiekty w Polsce zaprojektowali imigranci? Czy architekt tworząc poza swoją ojczyzną pozostawia w budynkach znaki rozpoznawcze stylu swojego kraju? Czy w czasie, gdy można pracować z każdego miejsca na Ziemi, architekci i architektki muszą często migrować? Do jakich zakątków świata dziś najbardziej lgną projektanci budynków? O migrujących architektach rozmawiać będziemy w czwartym odcinku podcastu.
Published 05/12/20
Do jakich ciepłych krajów odlatują ptaki? Czy przez zmiany klimatu takim krajem staje się również Polska? Jak ptaki przygotowują się do wyemigrowania na inny kontynent? Skąd wiedzą, że przyszedł dzień, w którym czas rozpocząć podróż? Ile czasu bez przerwy mogą lecieć ptaki i jak daleko potrafią dolecieć? O migracjach w ptasim wydaniu rozmawiamy z ornitologiem, prof. Przemysławem Chylareckim.
Published 05/05/20
Ile polskich nut jest w tradycyjnej muzyce Teksasu? Dlaczego o polce częściej słyszymy zza oceanu niż w naszym kraju? Czy wiecie, że to potomek polskich emigrantów zrewolucjonizował granie na perkusji w amerykańskim jazzie? A czy słyszeliście, że dla dwójki Polaków swego czasu nagrywali Aretha Franklin i The Rolling Stones? Muzyczna strona emigracji do USA dziś w drugim odcinku podcastu Stacja Emigracja z udziałem dr Grzegorza Welizarowicza.
Published 04/28/20
Czy emigrant jest jednocześnie imigrantem? Czy wśród Ukraińców mieszkających w Polsce jest wielu uchodźców? Kiedy w Polsce pojawią się uchodźcy klimatyczni? Czy upowszechnienie pracy zdalnej sprawi, że co drugi z nas będzie mógł stać się nomadem? Czy migracja jest kobietą? Zapraszamy do przesłuchania premierowego odcinka podcastu Stacja Emigracja "Migracje - jak o tym mówić?" z udziałem dr Rafała Raczyńskiego.
Published 04/20/20