Episodes
- Minęła ostatnio 28. rocznica podpisania porozumienia o współpracy UE - Rosja. NATO potrafiło na szczycie w Madrycie zerwać pępowinę z Rosją, a szefowa KE Ursula von der Layen broni obecności Rosji na szczycie G20, który ma odbyć się w Indonezji - mówił w Polskim Radiu 24 eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.
Published 07/04/22
- Pakt dostał nowe paliwo wraz z momentem wybuchu konfliktu na Ukrainie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Mathea (ekspert do spraw międzynarodowych, Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie).  
Published 07/03/22
Published 07/03/22
-  Członkostwo tych dwóch krajów zmienia sytuację bezpieczeństwa, jeśli chodzi o Morze Bałtyckie i kwestie tzw. przesmyku suwalskiego, poprawia sytuację państwa bałtyckich. Po wieloma względami jest to korzystne - mówił prof. Tomasz Grzegorz Grosse w PR24 o decyzjach podjętych na szczycie NATO w Madrycie. 
Published 07/02/22
- Rosja została potraktowana tak, jak Niemcy hitlerowskie i to jest właściwa definicja sytuacji, w jakiej znajduje się dzisiaj świat i w jakiej się znalazło NATO - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, komentując ustalenia szczytu NATO w Madrycie. 
Published 06/30/22
- To, że dowództwo V korpusu armii USA będzie w Polsce, ma bardzo duże znaczenie - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Pszczel, były szef biura NATO w Moskwie. - Dowództwa to kolejny element układanki potrzebnej do tego, zwłaszcza państwom frontowym, by podwyższyć stopień bezpieczeństwa tak, by nie przyszło do głowy nikomu, zwłaszcza na Kremlu, dokonać realnej prowokacji wojskowej - tłumaczył.
Published 06/29/22
- Idziemy w dobrym kierunku, jest to postęp, jesteśmy bardziej zjednoczeni, ale nadal są pewne niedokończone działania - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski, oceniając rozpoczęty szczyt NATO w Madrycie. - Motorem pozytywnych zmian jest oś Stany Zjednoczone-Wielka Brytania-Polska - zaznaczył.
Published 06/28/22
- Polsce chodzi o silną obecność jednostek NATO na flance wschodniej, bo dziś wysunięta obrona to za mało - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Miszczak z SGH oceniając potencjał rozmów na szczycie NATO w Madrycie. 
Published 06/27/22
- Ciągle są państwa, zwłaszcza takie, jak Francja, Hiszpania, Grecja, Włochy w jakimś sensie, które wolałby, żeby Rosję nazywać państwem będącym zagrożeniem - mówił w Polskim Radiu 24 b. ambasador RP przy NATO Jerzy Maria Nowak. Gość PR24 podkreślił, że choć do szczytu NATO zostały dwa dni, państwa Sojuszu nadal nie doszły do porozumienia także w kwestii wzmocnienia wschodniej flanki czy dostarczania broni Ukrainie.
Published 06/26/22
Ze strony państw Bałkanów Zachodnich było wsparcie kandydatur Ukrainy i Mołdawii do Unii Europejskiej. Natomiast z czego się na pewno nie cieszą się Bałkany Zachodnie - żaden kraj - to fakt, że oni nie odnotowali żadnego kroku naprzód na swojej drodze do Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Żornaczuk
Published 06/25/22
- To sytuacja wymusiła zmianę polityki Niemiec, dotychczasowa została totalnie zdyskredytowana, do tego dochodzi niemiecka opinia publiczna, która coraz bardziej krytykuje politykę Scholza. Wygląda na to, że SPD zmienia i dopasowuje politykę zagraniczną do zadań koalicjantów i opozycji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Musiał, historyk.
Published 06/23/22
- Od tego jak NATO rozwija planowanie obronne (...), jak poszczególne państwa Sojuszu szybko inwestują w swoje siły zbrojne, jak państwa wschodniej flanki będą inwestowały w obronność - od sumy tych wszystkich działań będzie zależało to, jak Rosja postrzega Sojusz, czy z jej perspektywy te wszystkie działania są wiarygodne - mówiła w Polskim Radiu 24 Justyna Gotkowska (OSW). 
Published 06/22/22
- Od tego jak NATO rozwija planowanie obronne (...), jak poszczególne państwa Sojuszu szybko inwestują w swoje siły zbrojne, jak państwa wschodniej flanki będą inwestowały w obronność - od sumy tych wszystkich działań będzie zależało to, jak Rosja postrzega Sojusz, czy z jej perspektywy te wszystkie działania są wiarygodne - mówiła w Polskim Radiu 24 Justyna Gotkowska (OSW). 
Published 06/22/22
- Trójmorze zyskuje na znaczeniu szeroko pojętego bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno energetyki, jak i kwestii militarnych. Wojna powoduje, że państwa Trójmorza znajdują się w podobnej sferze zagrożenia - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute.
Published 06/20/22
- Nie ulega wątpliwości, że do Kijowa pojechała w tym momencie silna reprezentacja "partii dialogu" - że trzeba jak najszybciej zakończyć działania zbrojne i się "jakoś" dogadać, w domyśle na warunkach rosyjskich - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Tesławski (redaktor naczelny portalu NaWschodzie.eu). 
Published 06/19/22
- Wraz z przystąpieniem Szwecji i Finlandii do NATO przesunie się punkt ciężkości, obrony w rejonie Europy Północno-Wschodniej. Z Polski na Litwę, Łotwę i Estonię. Bez udziału Szwecji i Finlandii pomoc tym państwom w razie rosyjskiej agresji byłaby bardzo utrudniona - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z UKSW.
Published 06/18/22
- Macron i Scholz w ostatniej chwili wskoczyli do pociągu, który odjeżdżał. Przez kilka tygodni mieliśmy do czynienia z upadkiem moralnego przywództwa Niemiec i Francji. Politycy w Berlinie i Paryżu byli bardzo zachowawczy. Jeżeli nawet krytykowali Rosję, to w praktyce nie pomagali Ukrainie, nie wysyłali broni - mówił w Polskim Radiu 24 Ryszard Czarnecki, eurodeputowany z PiS.
Published 06/16/22
- Rosjanie zasypują pociskami artyleryjskimi linię frontu. Próbują zmasakrować wojska ukraińskie. Jest to natężenie ostrzału artyleryjskiego, jakiego Europa nie widziała od II wojny światowej. Rosjanie korzystają ze swojej przewagi i urządzają Ukraińcom rzeź - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski, korespondent TVP World na Ukrainie.
Published 06/15/22
- Po pierwszej turze wyborów we Francji widać, jak bardzo w lewo przesuwa się ten kraj, jak bardzo nieistotni są Republikanie - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Kłosowski, zastępca redaktora naczelnego "Wszystko co Najważniejsze".
Published 06/13/22
- Z ubolewaniem stwierdzam, że w polskich mediach jest mało sensownych analiz sytuacji na Ukrainie. To nie pozwala nam rozumieć tego, co się dzieje i co może stać się za chwilę. Buntuję się przeciwko narracji, w której Ukraina może być tylko zwycięska, nie ma żadnych problemów - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Mamoń, zastępca redaktora naczelnego "Dziennika Polskiego".
Published 06/13/22
- Liczę na to, że w swoim szaleństwie żołnierze rosyjscy nie zdecydują się ostrzelać Odessy, ale równie dobrze mogliśmy to powiedzieć w końcu lutego o Kijowie, gdzie nikt nie spodziewał się, że rakiety będą spadać na domy mieszkalne - mówił w Polskim Radiu 24 Borys Tynka, przewodnik turystyczny, Polak mieszkający w Odessie.
Published 06/12/22
- Według wszystkich badań opinii publicznej w tych wyborach będziemy mieli do czynienia z najniższą frekwencją wyborów parlamentarnych w historii V Republiki, to z pewnością nie będzie bez wpływu na wynik wyborczy - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Stefanik, politolog i korespondent polskich mediów we Francji.
Published 06/11/22
- Cały teren Niemiec został podzielony na pięć okręgów i w każdym istniało przedstawicielstwo, delegatura oraz jednostki organizacyjne Związku Polaków w Niemczech - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Justyna Schulz, dyrektor Instytutu Zachodniego. 
Published 06/10/22
- Na tegorocznym Kongresie będziemy debatować o bezpieczeństwie, ale chodzi nam głównie o Trójmorze i nasze miejsce w Europie środkowej - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Górny, pisarz i publicysta, jeden ze współtwórców Kongresu Polska Wielki Projekt.
Published 06/09/22
- Włosi dość ostro zaczęli reagować na blokadę eksportu zboża bojąc się kryzysu żywnościowego w państwach Afryki, który mógłby popchnąć kolejne fale migracyjne do nas, do Europy - powiedział w Polskim Radiu 24 Bartosz Tesławski z portalu NaWschodzie.eu, komentując możliwe skutki rosyjskiej blokady eksportu ukraińskiego zboża. - Wydaje mi się, że kompromisy będą budowane właśnie wokół tego - dodał.
Published 06/05/22