Episodes
Published 07/14/21
O kvantových technologiích nejen v oblasti obrany s profesorem Igorem Jexem z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT a docentem Janem Boudou z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity.
Published 07/14/21
O tom, kolik dat produkujeme a jak složité je takové množství informací analyzovat a efektivně využívat. O tom, k čemu jinému než reklamnímu „microtargetingu“ gigantů, jako jsou Facebook a Google, se dají velká data používat, obzvlášť v obranné oblasti, tentokrát náměstek ministra obrany Tomáš Kopečný hovořil se sémiotikem Josefem Šlerkou, který vede obor Studia nových médií na FF UK, a Františkem Vrábelem, jehož firma Semantic Visions je světovým lídrem v oblasti analýzy dat.
Published 07/07/21
Jak daleko je Jižní Korea ve vývoji biobotů, kteří jsou inspirováni zvířaty? K čemu využívají v Japonsku exoskelety? Jakého pomocníka pro vojáky zkouší v USA? A co se nyní testuje na Fakultě Vojenského zdravotnictví Univerzity Obrany v Hradci Králové? V dalším z dílů podcastu #VObraně probral tato a mnohá další témata náměstek ministra obrany Tomáš Kopečný se svými hosty z Univerzity obrany- plukovnicí Zuzanou Šinkorovou z Katedry radiobiologie a plukovníkem Hynkem Schvachem z Katedry...
Published 06/30/21
Stanou se autonomní stroje součástí běžného života? Na co se připravuje kráčející robot SPOT? Nebo kam směřujeme v oblasti vojenské robotiky? Nejen tato témata probral v dalším díle podcastu náměstek ministra obrany Tomáš Kopečný s plk. Janem Mazalem, vedoucím Katedry vojenské robotiky Univerzity obrany a prof. Janem Faiglem z Katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT.
Published 06/23/21
O tom, co nám už dnes umožňuje umělá inteligence a co nás ještě v této oblasti čeká. O tom, co dříve bylo považováno za sci-fi, ale pomalu se stává skutečností s popularizátorkou umělé inteligence Sarou Polak a programátorem a expertem na teorii her Viliamem Lisým z Fakulty elektrotechnické ČVUT.
Published 06/16/21
O hypersonických technologiích, díky kterým je možno konstruovat rakety vysoce převyšující rychlost zvuku. Michael Písařík z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR a Martin Brát ze společnosti ELDIS přiblížili, co vše si pod těmito technologiemi představit, jak moc mohou změnit pojímání války a obrany, či jaké výhody a jaká úskalí a nebezpečí skýtají.
Published 06/09/21
O tom, co všechno je možné a nemožné ve vesmírné doméně a co vše už v ní Česko může dokázat. S náměstkem ministra obrany Tomášem Kopečným téma probrali ředitel Satelitního centra ČR Ladislav Stahl, ředitel odboru zabývajícího se kosmickými aktivitami na Ministerstvu dopravy ČR Václav Kobera a již podruhé také vesmírný inženýr Jan Lukačevič.
Published 06/02/21
Nejen o tom, jak jednoduché by bylo v současnosti vyřadit z chodu společnost kybernetickými útoky. Se dvěma generály, ředitelem Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) brigádním generálem Karlem Řehkou a zástupcem ředitele Vojenského zpravodajství brigádním generálem Václavem Židem.
Published 05/26/21
S poradcem generálního tajemníka NATO pro oblast nastupujících disruptivních technologií (EDTs) a jedním z tzv. Young Leaders NATO vesmírným inženýrem Janem Lukačevičem.
Published 05/17/21