Episodes
Ukázala to nová studie Národního ústavu duševního zdraví. Jak dokáže včasná léčba pacientů ovlivnit další rozvoj tohoto onemocnění? - Západočeská univerzita v Plzni oslavila 20 let existence fakulty umění a designu Ladislava Sutnara. Připomeneme si genezi jejího vzniku. - Studenti z obuvnického ateliéru ve Zlíně vytvořili unikátní obuv s podrážkami z 3D tiskárny. Jejich projekt sklízí ohlasy i v zahraničí - teď se chystají na výstavu do německého Erfurtu. Moderuje Renata Kropáčková.
Published 05/03/24
Published 05/03/24
Zároveň se stále častěji prosazují na poli tzv. excelentní vědy. Jak je na tom česká věda ve srovnání s ostatními zeměmi Evropské Unie? - Evropská unie chce jít cestou snižování odpadu a opakovaného použití některých obalů. Jak to bude chtít naplnit Česko? - Míra ohrožení pylem je dnes podle Českého hydrometeorologického ústavu vysoká. Jak si dokáže medicína s pylovými alergiemi v současnosti poradit?
Published 05/02/24
Jestli jsou klíšťata infikovaná, testují ve Státním zdravotním ústavu. - Před 680 lety papež Kliment VI. povýšil pražské biskupství na arcibiskupství a prvním arcibiskupem jmenoval dosavadního pražského biskupa Arnošta z Pardubic. Jaké akce s výročím spojené se budou konat? - Lépe nahlédnout do lidských cév můžou čeští vědci i medici díky novému zařízení. Nejmodernější angiograf využívají v experimentální laboratoři Fyziologického ústavu v Praze na Albertově.
Published 04/30/24
Při příležitosti Světového dne imunologie nás bude zajímat jak na jeho výzkum navazují vědci po celém světě? - Zjistilo se, že káva arabica je starší, než se myslelo. Od kdy se popíjí na našem území? - Belgický farmář žaluje ropnou společnost kvůli škodám, které mu způsobují dopady změny klimatu. Může uspět? Moderuje Lukáš Matoška.
Published 04/29/24
Brněnští vědci vyvíjejí nové čerpadlo pro mimotělní oběh se speciálním softwarem. Čečensko zakazuje techno hudbu. Autonomní ruská republika zakázala taky veškerou hudbu nad 116 tepů za minutu. Co shoří, nezmizí. Odborníci upozorňují na negativní dopady kosmických letů na životní prostředí. Na Sibiři je desítky let studoval i český vědec. Jak asi vypadala tvář svatého Vojtěcha? Díky moderním technologiím to můžeme zjistit. Přibližnou podobu na základě lebky vytvořil mezinárodní tým vědců....
Published 04/26/24
Co to bude znamenat do budoucna. - Jak je na tom zdraví českých lesů? Nejhůř se daří borovicím, nejlépe pak bukům. Čím to je? - Před 70 lety představili američtí vědci světu první prakticky využitelný fotovoltaický článek. Co všechno to tehdy ovlinilo?
Published 04/25/24
Co ale rozhoduje, čeho si oko všimne, když je zrakových vjemů až příliš? - Dnes je světový den meningitidy. Jak účinně před tímto onemocněním mozkových blan ochrání očkování? - A zavedeme vás do nové špičkové laboratoře na vývoj nových léčivých látek, která dnes odpoledne otvírá. Moderuje Daniela Vrbová.
Published 04/24/24
Jak posilovat odolnost společnosti vůči současným bezpečnostním hrozbám? - Které snímky nabídne mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů v Olomouci? Moderuje Lukáš Matoška.
Published 04/23/24
Jak posilovat odolnost společnosti vůči současným bezpečnostním hrozbám? - Které snímky nabídne mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů v Olomouci? Moderuje Lukáš Matoška.
Published 04/23/24
V ambitu Emauzského kláštera vědci testují speciální monitoring, který kombinuje naměřená data a automaticky vyhodnocuje riziko poškození starobylého prostoru. Jaké technologie pomáhají s ochranou památek? A proč je někdy složité prosadit jejich použití? Odborníci v Lysicích registrují nové odrůdy ovoce a udržují živou kolekci. Můžou nové odrůdy lépe čelit klimatické změně? V Praze jsou špičkoví intervenční kardiologové z celého světa. Přijeli na workshop Prague Rhythm, zaměřený na srdeční...
Published 04/22/24
Proč, jak a kdy? - Místo smrků se dnes často sázejí buky, které jsou odolnější vůči klimatické změně. Bude to ale na úkor biodiverzity? Vymizí smrk z krajiny úplně? - Proč jsou čeští vědci nadšeni ze šumu, který jim poslal jejich přístroj z paluby sondy JUICE?
Published 04/19/24
Do vývoje speciálních pastí se zapojilo výzkumné centrum RTI Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni. - Fakultní nemocnice u svaté Anny vyrobila první šarže vlastního léčebného konopí. Podle lékařů je to světový unikát.
Published 04/18/24
Už dnes o něj mají zájem genové banky od Peru po Indii. Jak dávkovač funguje? - Před 80 lety vznikl koncentrační tábor Litoměřice, kde se měly vybudovat podzemní továrny pro válečnou výrobu nacistického Německa. Co o tom víme? - Otevírá se nová jednotka intenzivní metabolické péče a první část unikátního XXL centra. Jakou pomoc můžou lidé trpící nadváhou a obezitou využít? Moderuje Renata Kropáčková.
Published 04/17/24
Jak náročná je jejich recyklace? - Jediný český studentský tým odjíždí na mistrovství světa ve sportovní robotice do amerického Houstonu. S jakým robotem? - Díky nové krabičce brněnských vědců bude možné nabíjení elektromobilů z celé ulice ve stejnou chvíli. Jak funguje? - Jaké změny čekají v nejbližší budoucnosti českou energetiku? A jak energetikům pomáhá umělá inteligence?
Published 04/15/24
Jakým způsobem? - Čeští vědci se zabývali otázkou, jestli je člověk zákeřnější, když je sám, nebo když je ve skupině. K čemu dospěli? - Úrodu brambor v Americe ničí nemoc. Mohla by se dostat i do Evropy? Moderuje Lukáš Matoška.
Published 04/12/24
Ve spolupráci s očními lékaři z Ostravské fakultní nemocnice ji vyvíjejí vědci z tamní Technické univerzity. - Co jsou katalytické technologie, o kterých mluví čeští experti jako o vizi pro ukládání energie? -- Polární záři můžeme vidět i ve chvíli, kdy je sluneční vítr zcela klidný a ve vesmíru se neobjeví. Speciální demonstrační přístroj ji totiž dokáže udělat tady na Zemi.
Published 04/11/24
Pětiapůltunový přístroj se dnes po dvou letech renovace vrací do své kopule. - Jak vnímáme anonymitu na internetu a v jakých situacích cítíme potřebuje svoji online identitu skrýt? To nově zkoumají vědci z Masarykovy univerzity. - Jak pokročil vývoj elektromobilů ? to dnes předvádějí na ČVUT v Praze Dejvicích. Kromě odborného setkání tu je i výstava aut.
Published 04/10/24
Speciální nátěr totiž dokáže jen za pomoci světla rozkládat řasy a mechy a památka je tak stále čistá. - Umíme správně dýchat? A jaký dopad může mít špatné dýchaní na náš organismus? - Jsou vodíkové vlaky v Česku stále jen sci-fi? Vědci z VŠCHT vidí ve vodíku na českých železnicích budoucnost.
Published 04/09/24
Uchovalo se v městské džungli víc druhů než ve volné krajině? - Jak může genomika a sekvenování DNA zlepšit prevenci a léčbu rakoviny? Ptáme se čerstvé nositelky ceny Czexpats in Science Markéty Tomkové. - Co způsobuje, že na Žatecku vadne chmel? Moderuje Tomáš Pavlíček.
Published 04/05/24
Je to možné? - Rakouští vědci se pokusili o obecnější pohled na vývoj textů písniček za posledních 50 let. K čemu dospěli? - Jak vypadá celostátní středoškolská olympiáda v latině? Moderuje Lukáš Matoška.
Published 04/04/24
Studiu primátů v africké volné přírodě zasvětila celý svůj život. To, co zjistila, změnilo lidský pohled na myšlení i chování těchto zvířat. - Dětské říkanky pomáhají odkrýt průběh vývoje jazyka. - Vzdálená supermasivní černá díra měla podle vědců čtyři měsíce škytavku. Jak je to možné?
Published 04/03/24
Studiu primátů v africké volné přírodě zasvětila celý svůj život. To, co zjistila, změnilo lidský pohled na myšlení i chování těchto zvířat. - Dětské říkanky pomáhají odkrýt průběh vývoje jazyka. - Vzdálená supermasivní černá díra měla podle vědců čtyři měsíce škytavku. Jak je to možné?
Published 04/03/24
To se snaží zjistit brněnští vědci. - Geofyzikální ústav spolu s ústavem Struktury a mechaniky hornin AV ČR měří na jihozápadě Islandu sopečnou aktivitu - jakým způsobem se čeští vědci a vědkyně zapojují?
Published 04/02/24