Episodes
Vítejte po dlouhé době na vlnách Vývařovny! Toto je vánoční speciál, takže očekávejte díl, který je - jak se dnes říká - velmi wholesome. Dozvíte se, co Daniela nesnese v brsalátu, co bychom na Vánoce nejraději zakázaly (kupodivu jen jednu jedinou věc), jestli máme tyhle svátky rády, jak je prožíváme a samozřejmě co jíme. Tento díl je tak příjemný, že nás možná dokonce budete mít neironicky rádi. Tak šťastný a veselý!
Published 12/20/21
Published 12/20/21
Vracíme se k oblíbenému formátu telemostu. Tentokrát vede naše hotline bling z Prahy do Řecka, kde Daniela trávila týdenní dovolenou, kterou zakončila zánětem průdušek. Z Prahy nebudou zprávy o nic lepší - Jana se potýká s invazí potravinových molů, kterým říká něžně molíci, zatímco jim hrozí biolitem a vůbec vším, co jí přijde pod ruce. Neúspěšně.
Published 09/13/21
Je sice zase pondělí, ale v tomto díle dostanete pořádnou dávku neděle. Fakt. Plán byl projít Holešovickou tržnici, ale nakonec jsme se spíš ploužily rozpáleným odpolednem a spravovaly se po náročným víkendu ledovým kafem, limčou a pořádným obědem. Bude Praha jako Kodaň? Nebo zůstane forever Prahou? Dejte si naše vzpomínání, který se k tomuhle místu váže, a jako bonus i další kolo oblíbené hry “sex nebo smrt”!
Published 08/16/21
Nejlínější telemost mezi Českem a Chorvatskem v područí absolutního "foodcoma" na obou stranách. A tak zatímco Daniela v Praze trávila enormní vyhlášení podolský kebab od cool týpků, Janin trávicí trakt si snažil poradit s 350 g pljeskavice se sirom. Jaký to je v Chorvatsku a je tu fakt tolik Čechů? A opravdu tu vaří tak hnusně, jak se traduje? To se dozvíte v díle z Prahy a Martinšćice.
Published 08/02/21
Absolutní megamix o všem od skincare, přes Daniely novou pánev až po kontroverzní téma sladkých jídel. Ano, pochopili jste to správně: tento díl tvoří naše odpovědi na vaše otázky z Instagramu. Tak hezký poslech a terapii a SPF všem! (A příště bude zase jídlo, jo?)
Published 07/20/21
Všechno je jinak, ale má to tak být! Místo koupaliště jsme si udělaly procházku v Modřanech a místo cukrárny, kde se prý snídá šampaňský, jsme zakotvily na pohár v devadesátkový cukrárně U školy. Téma dne: kompotovaný ovoce, nanuky, Grónsko a Bílá labuť. Je ta šlehačka domácí? Kolik stylů pojme maličký podnik, který dýchá maloměstským duchem? Takhle nějak si představujeme náš důchod!
Published 07/07/21
Vrátily jsme se k formátu nahrávání přes telemost. Tentokrát nemáme COVID, ale Daniela se přesunula na líbánky do hot Toskánska, zatímco Jana zůstala v neméně hot Praze. A tak zatímco Daniela konzumuje 3x denně lahodný lepek, Jana by nejradši jen ležela na chladných dlaždicích a hibernovala. Probraly jsme všechno - jídlo, Itošku, svatbu i kočičí konzervy. Dobrou chuť!
Published 06/21/21
Po kratší pauze se vracíme ještě chaotičtější než dřív, zato ale s čerstvou dávkou Pfizeru v žilách! Protože jsme si s sebou na farmu nezabalily nahrávadlo, uchýlily jsme se k našim mobilům a tento podcast tak vznikal v podstatě silou vůle. Co bude příště? Pošleme vám fax místo newsletteru? Mějte nás rádi takový jaký jsme, jak se říká v Bridget Jones, a pojďte si s náma užít zábavu i poučení na Statek Letařovice.
Published 06/07/21
Vyrazily jsem z Prahy na Vysočinu, abychom dostály tamní tradici a připravily na Danielinu nadcházející veselku kopec svatebních buchtiček. Nepřeháníme. Na tento díl padly kila cukru, másla a litry rumu, snídaly se chlebíčky s Becherovkou a dozvěděly jsme se spoustu životních mouder. Záznam je, jak už je naším dobrým zvykem, lehce chaotický, ale vy to tak stejně máte rádi, že jo?
Published 04/26/21
Znáte Dámu s hranostajem? V neděli jste mohli potkat hned dvě takové pod rozkvetlou třešní pod Petřínem. Akorát místo hranostaje objímaly tyto dvě dámy obří mandlový croissanty. A ano, byly jsme to my. Oslavily jsme totiž jaro (než zase stihlo odejít nenápadně do p*dele) naším oblíbeným sportem "sedím a čumím". Jako menu posloužila lahodná gluten bomba z Arctic Bakehouse a ice-lattéčko chudých - lungo na led. Navíc jsme objevily na lavičce bránu v časoprostoru, která vede do Japonska.
Published 04/12/21
Jediná možnost, jak si teď zajít za kulturou, je jít ven. A tak jsme se sešly na nábřeží v centru Prahy a prošly si výstavu věnovanou československé queer paměti. Kdysi plná Kaprovka zela post-apokalyptickou prázdnotou, ale i to neznamená, že by se v centru nedalo sehnat kafe do ruky - a v Podolí, jen 15 minut tramvají daleko, stojí vyhlášený stánek s kebabem. Na techno se ještě chvilku nepodíváme, ale Gemuse Corner jako dočasný simulátor Berlína zatím postačí.
Published 03/29/21
Danielu bolí žaludek, protože se přejedla čerstvým chlebem. Jana má kocovinu, protože pila pivo, takže jediný, co zvládá, je srkání vývaru a koly. Na druhou stranu toho ze sebe dostaneme za těch dvacet minut docela dost. Takže kontrolní otázka - kdo z nás dvou se bude stěhovat a kam?
Published 03/15/21
Dva dny před vyhlášením tvrdého lockdownu jsme vyrazily na naši poslední společnou procházku. A aby to stálo za to, tak jsme zvolily odvážný cíl. Začínáme na Kavalírce, v pomyslném středu Plzeňské, která vede z Anděla až kamsi do Řep. Ale tak daleko jsme nedošly, protože na takovej výlet by jeden chlebíček byl málo. Kde jsme nakonec skončily a jak celá cesta do minulosti vůbec dopadla?
Published 03/01/21
Šťastný třináctý! Není sice páteček, ale to nic nemění na tom, že se nám to trošku po*ralo. Natočily jsme pro vás nádherný díl, ve kterém degustujeme Valentýnské menu z restaurace U Matěje. Nikdy ho ale neuslyšíte! Proč? To se dozvíte v podcastu, ve kterém se snažíme zrekonstruovat náš páteční humor i večeři. Je to vlastně taková gastro-detektivka. Dobrou chuť!
Published 02/15/21
Nusle jsou krásný - trošku omšelý, ale jen tak akorát, jak to máme rády. Synkáč a okolí je zhruba na půl cesty mezi Janou a Danielou, ďolík mezi Podolím a Vinohrady, přes který je radost chodit a objevovat. Jídelny a masny jsou o víkendu zavřený, ale najdete tu třeba nenápadný poklad “Dortíkovo”, malou cukrárnu, kde dělají (nečekaně) fakt dobrý dorty. Nebo legendární hospodu U Bansethů, která za neskutečný ceny seká českou klasiku jako Baťa cvičky.
Published 02/01/21
Jaký je nejlepší jídlo na světě a proč je to právě červená polívka z Letný? To se dozvíte v tomto díle, který je plný letenských vzpomínek! Pojďte s námi objevit ultimátní comfort food z restaurace Pho U Letné na rohu ulic Jirečkova a Nad Štolou. Historek jsme měly při stoupání hlavním letenským bulvárem od Strossu nahoru až až. A pokud se teď otevřou obchody s podprdama, zajděte na Milady Horákové a sáhněte po práskačce, která vyhrála mezinárodní ceny. A pak samozřejmě po červený polívce....
Published 01/18/21
Nový rok, nový start? Jak pro koho... My jsme zůstaly raději v dobře známých vinohradských vodách a prošly se po okolí Jiřího z Poděbrad. Jana nazývá tuto královskou pražskou čtvrť domovem už mnoho let, zatímco Daniela ji má spojenou (mimo jiné) s disco clubem Termix a řízečky U Vodoucha. Co nám ale nabídly Vinohrady v mizérii třetího dne v roce a navíc pod dohledem PSA5? Jak dopadlo hledání otevřeného okénka s něčím, co by uspokojilo novoroční chutě? Překvapivě velmi zdravě!
Published 01/04/21
S Mírou, který připravuje podcast "Blue Monday", máme už pár let vánoční tradici: trdelník, centrum a šampáňo. S lockdownem v osm se z pomalých procházek stává maraton, který vrcholí kolem půl deváté, když se vracíte domů tramvají kolem náhodných shluků více či méně opilých partiček. I my stihli pár skleniček bublinek v Champagnerii, malým podniku kousek od Národní, kde se mísí nejrůznější skupinky lidí - od týpků, co připomínají mladou ODS, po náhodný partičky sekretářek. K tomuto dílu si...
Published 12/21/20
Co myslíte - povedlo se nám vyjít spolu dalšími obyvateli metropole do centra a zrecenzovat pro vás svařák, cukroví a trdelník? Jasně, že NE! Jako by ještě dneska mělo cenu něco plánovat. Do druhého adventního týdne totiž hodila vidle další karanténa. A tak Daniela přes webkameru zapálila 2. svíčku na věnci a zahrály jsme si jednu z našich oblíbených her: Sex nebo smrt.
Published 12/07/20
Nedělní dopoledne a snídaně přes webkameru. Další díl z nejistých časů lockdownu měl být o něčem úplně jiném, ale někdy věci prostě nedopadnou podle původních plánů. To nevadí! Aspoň s námi můžete posnídat a zamyslet se nad tím, jestli existuje fancy burčák (spoiler: existuje). A prosím, odpovězte nám někdo na to, co to sakra je granola?!
Published 11/23/20
Vítáme vás na naší druhé slavnostní virtuální večeři. Druhá vlna zatím nikam neodchází, takže jsme pořád doma a děláme všechno pro to, abychom se neplazily po zdech. A protože nám (stejně jako celému světu) trochu dochází šťáva, připravily jsme si díl, o jehož obsahu jste na našem Instagramu rozhodli vy. Na vaše doporučení jsme si objednaly jídlo a následně přes hodinu odpovídaly na vaše dotazy. Od koronaviru přes Kamu, vánoční přání a dilema kečup X tatarka až po velké finále F**K, MARRY,...
Published 11/09/20
Je lockdown. Kromě restaurací a hospod jsme zavřené i my. Daniela se aktuálně léčí z koronaviru a Jana se vrátila z Tesca. I bez procházky jsme ale zvládly společnou večeři přes webkameru, což má taky svoje kouzlo. Postřehy o restauraci Rio, o tom, kde bydlí Daniel Landa nebo jak asi vypadá menu podle ODS. To vše během konzumace italské pizzy a české rajské. Nechybí ani už skoro tradiční okénko, kde si na něco nemůžeme vzpomenout - tentokrát jde o jméno nejbizarnější restaurace v Bělehradě.
Published 10/26/20
Další líný víkend, dozvuky kocoviny a výprava do míst, se kterými nás pojí jistý sentiment. Kousek od Knížecí totiž Daniela trávila svoje první roky na vysoký a Jana tudy každý den projížděla dobrou půlku života na trase Barrandov-život. Z hospody do hip kavárny, od kroket k batch-brew. Jak se asi Knížecí změní, až zmizí poslední brownfield? To se od nás nedozvíte. Za to dojde i na šokující situaci z Kavárny, co hledá jméno a spoustu nesmyslného humoru.
Published 10/12/20
Tentokrát nás nemusely trápit briefingy a meetingy, protože jsme se sešly o víkendu. A tak přišly na řadu jiné palčivé problémy - třeba jak se pořádně najíst a nepokecat si u toho šaty omáčkou před módní přehlídkou. Povedlo se! Objevily jsme jednu klasickou plzeňku přímo v srdci Braníku. Přesně tam, kde se starý klášter krčí ve stínu obřího paneláku. Nechyběla ani zmrzlina jako dezert, procházka a líná atmosféra volnýho odpoledne.
Published 09/28/20