Episodes
Published 06/01/23
A gyerek az autonómiát nem a szülő ellen, hanem a szülőtől kéri. Mennyire bízhatunk benne, és abban, hogy nem esik baja? Mikortól hagyjuk önállóan közlekedni, mászkálni az online és offline terekben, vagy bulizni? Lehetnek-e titkai, és megijedjünk-e, ha néha egyáltalán nem tudunk kapcsolódni hozzá? Új podcastunk vendége Szél Dávid pszichológus, az Apapara szerzője.
Published 06/01/23
A bőrünk állapota gyakran stressz forrása, de a minket érő stressz is meglátszik a bőrünkön – ahogyan a sérüléseink, az elfojtott feszültségeink, a testünkben lévő gyulladások is. Mi mindent jelenthet az ekcéma, a pikkelysömör, az akne, a túlzott izzadás vagy a hajhullás? És hogyan visz közelebb a megértés a tünetek enyhítéséhez? Új podcastunkban dr. Kiss Dorottya bőrgyógyász, pszichoterapeuta-jelölt.
Published 05/25/23
Kríziseken keresztül – azok minden fájdalmával és extázisával együtt – hozzuk létre önmagunkat. Ha viszont nem küzdjük meg, amit meg kell küzdenünk, azt kockáztatjuk, hogy irányt tévesztünk. Hogyan tudunk az önbecsapás, a másoknak való megfelelés és az instant boldogságpótlékok helyett értelmes, autentikus életet élni? Új podcastunk vendége dr. Kőváry Zoltán klinikai szakpszichológus.
Published 05/18/23
Jelenlegi tudásunk szerint a kutya az egyetlen faj, amely úgy kötődik az emberhez, mint kisgyerek a szülőhöz. Ez nem véletlen, mi tettük őt ilyenné a háziasítás során – ezért nekünk is kéne vigyázni rá. De hogyan? Mi a baj a falkavezér-koncepciókkal, vagy épp a túlkényeztetéssel? Új podcastunk következő részében dr. Gácsi Márta etológus.
Published 05/11/23
Mi jelenthet védelmet a függőségekkel szemben a különböző életkorokban? Mit tegyünk meg szenvedélybeteg hozzátartozónkért, és mi az a pont, ahol határokat kell húznunk, az ő érdekében? Új podcastunk következő adásában Dr. Kapitány-Fövény Máté klinikai szakpszichológus.
Published 05/03/23
A mesterséges intelligencia fejlődésével önmagunk megismerésének új dimenzói nyílnak meg, és nagy kérdés, készen állunk-e erre a tudásra. Milyen előnyei, hátrányai vannak, ha egy chatbot a terapeutánk? És ha Freudot, Mácsait vagy Yalomot is képes lesz szimulálni a gép? Dr. Ujhelyi Adrienn szociálpszichológussal beszélget Milanovich Domi.
Published 04/26/23
Míg a régebbi korok emberei a mesét közvetlenül tudták értelmezni az életükre vetítve, addig manapság egyre kevésbé gondolkodunk képekben, szimbólumokban. Pedig ha megtaláljuk a módját, a történet és a személyiségünk elvégzi egymással a megfelelő munkát. Varázslények, sárkányok, tündérkeresztanyák a Lélektani határban – Milanovich Domi vendége Boldizsár Ildikó mesekutató.
Published 04/20/23
A szex nem olimpia, a méreteknél fontosabbak az anatómiai ismeretek, az élvezetet nem számokban, alkalmakban, centikben mérik. Mi számít akkor „elég jó szex”-nek? És hogyan tudunk úgy beszélgetni a párunkkal, hogy „ne karcoljuk meg egymás önértékelését”? Gyakorlati példák, hasznos tanácsok és egy kis anatómia új pszichológiai podcastunk debütáló részében. A Lélektani határban Milanovich Domi vendége dr. Hevesi Kriszta szexuálpszichológus, az ELTE oktatója.
Published 04/13/23