Episodes
Nowa ekspozycja w Muzeum Wsi Lubelskiej. To Zagroda z Brzezin znajdująca się w sektorze Powiśle. To pierwsza od 11 lat przygotowana do zwiedzania ekspozycja wiejska, wyjątkowa, bo jako jedyna w lubelskim skansenie sięga końca XIX wieku tj. czasów kolbergowskich. Ekspozycja odnosi się do 1881 roku, kiedy chałupę zamieszkiwała dwupokoleniowa rodzina Jakuba i Agnieszki Gruzów z sześciorgiem dzieci. Na wystawie Zagrody z Brzezin pomieszczono wiele odwzorowań i rekonstrukcji, ale również...
Published 09/26/20
W polskiej tradycji chleb był symbolem pożywienia, a także dostatku. Nie dla wszystkich był zawsze dostępny. W biedniejszych regionach pojawiał się w domu jedynie w większe święta. Chleb miał duże znaczenie w całym roku obrzędowym. We wszystkich uroczystościach związanych ze świętami odgrywał bardzo ważną rolę. Obecnie chleb nadal jest podstawowym pożywieniem. Do dziś na wsiach Lubelszczyzny można zauważyć głęboki szacunek dla chleba, który wyraża się w nakazach, które stanowią kontynuację...
Published 09/19/20
Zapraszamy na opowieść o lnie, roślinie, która wymaga wielu rozmaitych czynności związanych z jej uprawą i obróbką. Opowiemy o tradycji lniarskiej, o sposobach zdobienia lnu i jego mierzenia w dawnych czasach. Zaprasza Kinga Szymanek.
Published 09/12/20
Dziś o tym, „jak to ze lnem było...”. Opowiemy o tym, jaka jest historia tej rośliny, o żniwach lnianych, o tym, co kryje się pod pojęciami międlenia i cierlenia. O czynnościach związanych z uprawą i obróbką lnu opowiadają kustosze: Łucja Kondratowicz-Miliszkiewicz, Halina Stachyra i Grzegorz Miliszkiewicz.
Published 09/05/20
Msza w zabytkowym kościele z Matczyna, barwny korowód do dworu z Żyrzyna i wręczenie wieńców dożynkowych gospodarzowi. Opowiadamy o dożynkach dworskich kultywowanych w latach trzydziestych XX wieku w majątku Krychowskich na Sławinie (byłych właścicieli miejsca, na którego terenie znajduje się lubelski skansen) oraz majątku Kiełczewskich w Guzówce. W programie mówimy także o dożynkach chłopskich i innych dawnych tradycjach związanych z zakończeniem żniw, które były pielęgnowane przed wiekiem.
Published 08/29/20
Drewniana zabudowa, chaty kryte słomą czy brak kominów sprzyjały pladze polskich wsi, czyli pożarom. Ogień często doszczętnie niszczył stojące w gęstej zabudowie chaty, co przy braku ludzi obeznanych z gaszeniem ognia było częstym zjawiskiem. Zaczęto zakładać ochotnicze straże z myślą o obronie przed pożarami, nękającymi polskie wsie i miasta. W programie mówimy o tym, jak wyglądało wyposażenie strażackie, w jaki sposób gaszono pożary i jakiego sprzętu używano. Powszechnie praktykowano też...
Published 08/22/20
W programie powiemy o tradycji ludowej związanej ze świętem Matki Boskiej Zielnej. Powiemy jak dawniej obchodzono to święto i jakie rośliny musiały "obowiązkowo" znaleźć się w bukiecie przynoszonym do kościoła. W przeniesieniu się w dawne czasy pomogą nam także "skarby" znalezione w magazynach lubelskiego skansenu. Zaprasza Bogna Bender-Motyka.
Published 08/15/20
Poznajmy historię greckokatolickiej cerkwi z Tarnoszyna. Świątynia pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny znajdująca się w Muzeum Wsi Lubelskiej jest jedyną spośród cerkwi translokowanych do muzeów skansenowskich w Polsce, której przywrócono funkcję kultową. Cerkiew została zbudowana w 1759 r. w miasteczku Uhrynów. Na początku XX w. przeniesiono ją do wsi Tarnoszyn. Stąd została przeniesiona do Muzeum Wsi Lubelskiej. Zaprasza Bogna Bender-Motyka.
Published 08/08/20
W programie o tradycji żniwowania na dawnej wsi. Towarzyszyła jej atmosfera radości i święta. Żniwiarze i podbieraczki w schludnych, lnianych strojach, tak jak to miało miejsce na przedwojennej wsi, wkroczyli na pole obsiane żytem tuż przy wiatraku z Zygmuntowa w lubelskim skansenie. Zaprasza Bogna Bender-Motyka.
Published 08/01/20
Wakacyjne pokazy dawnych zawodów i umiejętności w Muzeum Wsi Lubelskiej. Przyjrzymy się temu, jak dawniej robiono pranie przy pomocy tary, wyżymaczki i kijanki. Wystrzyganka, papier glansowany - te słowa pojawią się z kolei na warsztatach z wykonywania kopii dawnej wycinanki z gminy Strzyżewice. Zaprasza Bogna Bender-Motyka.
Published 07/25/20
Blisko sto gatunków ptaków mieszka na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej. O prowadzonych na terenie skansenu badaniach opowie ornitolog Tomasz Buczek. Na terenie muzeum ma powstać Ścieżka Ornitologiczna.
Published 07/18/20
W Zasianych historiach zaglądamy do Chałupy z Głodna (lata ok. 1880-1890) w Muzeum Wsi Lubelskiej. Historię tego domu oraz jego mieszkańców przybliża kustosz Grzegorz Miliszkiewicz. O prowadzonych w tym obiekcie badaniach opowiada Jadwiga Serafinowicz z pracowni konserwacji Muzeum Wsi Lubelskiej. Zaprasza Bogna Bender-Motyka.
Published 07/11/20
W programie opowiadamy o zwyczajach związanych z tradycją sobótki - pieśniach sobótkowych. Mówimy o symbolice wody i ognia, także o świętych związanych z ogniem i wodą - świętym Janie Chrzcicielu i świętym Janie Nepomucenie. Nie braknie opowieści o ziołach świętojańskich i medycynie ludowej.
Published 07/04/20
W programie opowiadamy o zwyczajach związanych z tradycją sobótki: pieśniach sobótkowych, wiciu wianków, a także symbolice wody i ognia. Nie braknie też opowieści o ziołach świętojańskich i medycynie ludowej.
Published 06/27/20
Para bocianów białych zamieszkała w lubelskim Skansenie. Ptaki przybyły tu z Poleskiego Parku Narodowego z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Starym Załuczu. Ich obecność w Muzeum Wsi Lubelskiej ma przywodzić na myśl krajobraz charakterystyczny dla naszego regionu, szczególnie dla Podlasia. W wyobrażeniach ludowych wszystkich Słowian bocian zaliczany jest do czczonych, bożych, świętych, dobrych ptaków. W legendach i obrzędach wiosennych występuje jako obrońca roli, oczyszczający ziemię ze żmij...
Published 06/20/20
Opowiadamy o sianokosach na dawnej wsi. Od chwili udomowienia zwierząt roślinożernych, zgromadzone przez ludzi zapasy siana wspierały w okresie zimowym bydło, konie i owce. Sianokosy odbywały się trzy razy w roku. Na łąki nad Czechówką w Muzeum Wsi Lubelskiej wyszli kosiarze w wybielonych słońcem lnianych koszulach. Wcześniej na „babce” wbitej w pień podklepywali kosy w cieniu wierzb. Mówimy, jak bardzo przed 100 laty sianokosy na Lubelszczyźnie uzależnione były od austriackich kuźnic, skąd...
Published 06/13/20
Bajka ludowa żyje w przekazie ustnym od wieków, jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. I właśnie bajkom ludowym poświęcimy tę audycję „Zasiane historie”. Posłuchają też Państwo dawnych bajek.
Published 06/06/20
Dziś w Zasianych historiach gościmy na lubelskim Powiślu na przełomie XIX i XX wieku. W Zagrodzie z Brzezin zajrzymy do komory. To miejsce przechowywania żywności, której na przednówku zaczynało brakować. Tu też harcowały myszy, z którymi starano się walczyć rozmaitymi sposobami. Znajdziemy tu także tajną komorę do przechowywania cennych rzeczy. Historie opowiedzą kustosz Łucja Kondratowicz-Miliszkiewicz i kustosz Grzegorz Miliszkiewicz z Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.
Published 05/30/20
W „Zasianych historiach" odwiedzimy Chałupę z Brzezin w lubelskim skansenie. Zagroda jest typowa dla średniozamożnych gospodarstw pouwłaszczeniowych występujących na lubelskim Powiślu na przełomie XIX i XX wieku. To prawdopodobnie najstarszy zachowany obiekt tego typu na Lubelszczyźnie. We wnętrzu chałupy znajduje się ekspozycja ukazująca życie dwóch rodzin żydowskich... Historie obiektu przedstawią kustosz Łucja Kondratowicz-Miliszkiewicz i kustosz Grzegorz Miliszkiewicz. Zaprasza Bogna...
Published 05/23/20
Filmy w języku migowym, drogowskazy i specjalne tablice pomogą osobom głuchym na samodzielne zwiedzanie Skansenu. Muzeum Wsi Lubelskiej realizuje projekt „Ręce pełne słów”. Skansen stopniowo rozszerza swoją dostępność dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. To kolejny - po „Innym spojrzeniu” - tego typu pomysł realizowany w tej placówce. Wybieramy na spacer po Skansenie trasą dostosowaną dla osób niepełnosprawnych z przewodniczkami: Dorotą Miącz z Działu Przyrodniczego i Anną...
Published 05/16/20
Rozmawiamy o tym jak dbano o higienę w dawnych czasach. Odwiedzimy Zakład Fryzjerski w muzealnym Miasteczku, gdzie zobaczymy maszynki do strzyżenia włosów z lat 30 XX wieku, pasek do ostrzenia, konsole, krzesła szafki oraz inne przybory fryzjerskie, jakimi posługiwał się Jankiel Struzer z Dubienki. Zaprasza Bogna Bender-Motyka.
Published 05/09/20
O historii, tradycjach i zwyczajach kuchni dworskiej opowiedzą Łucja Kondratowicz-Miliszkiewicz, kustosz – historyk sztuki z Muzeum Wsi Lubelskiej oraz szef kuchni, Kamil Kotarski. Zaprasza Bogna Bender-Motyka.
Published 05/02/20
O smakach Lubelszczyzny, zdrowej regionalnej kuchni, smakach dzieciństwa a także polskiej gościnności i zapobiegliwości - w rozmowie z Kamilem Kotarskim, szefem kuchni i ekspertem kulinarnym. Zaprasza Bogna Bender-Motyka.
Published 04/25/20
Published 04/25/20
Na dawnej wsi przyjście wiosny oznaczało wielkie porządki. To także początek prac polowych. O zwyczajach związanych z tymi wydarzeniami opowie kustosz doktor Halina Stachyra z Muzeum Wsi Lubelskiej.  W programie także o propozycjach online lubelskiego Skansenu. Zaprasza Bogna Bender-Motyka.
Published 04/18/20