Episodes
Farmaceut Josef Suchopár už v magazínu Zdravíčko připomněl, že čaje a ovocné šťávy nejsou vhodné k zapíjení léků. Čaj, černý i zelený, účinky léčiv tlumí. Naopak džus, zvlášť grapefruitový a pomelový, účinky nebezpečně zvyšuje. Tablety bychom proto měli zapíjet jen čistou vodou. A co třeba káva?
Published 04/22/24
Published 04/22/24
Specialistou na lékové interakce je farmaceut Josef Suchopár. V pořadu Zdravíčko připomíná, že je velmi důležité, abychom své léky užívali správně. Nejspíš nás to ani nenapadne, ale zásadní vliv má třeba to, čím tablety zapíjíme.
Published 04/15/24
Pracovní lékařství zkoumá nemoci ve vztahu k našemu pracovnímu prostředí, k podmínkám profese a k její náplni. Každý člověk je ale jiný, a tak do hry vstupují i čistě individuální faktory. To, co se jednoho skoro nedotkne, druhému škodí. Jak se posuzuje, která práce je riziková, v magazínu Zdravíčko vysvětluje Aleš Hejlek, primář oddělení pracovního lékařství Nemocnice České Budějovice.
Published 04/08/24
Historik a filolog Václav Grubhoffer z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích se mimo jiné zabývá dějinami medicíny. V magazínu Zdravíčko popsal metody léčby z 16. až 19. století. Někdy mohou působit úsměvně, jindy právě naopak...
Published 04/04/24
Endoskopie v trávicím ústrojí, tedy vstupování do něj existujícími tělními otvory bez nutnosti řezat, se v českobudějovické nemocnici prováděla už v 70. letech minulého století. V 80. letech došlo i na složitější výkony s využitím kombinace různých vyšetřovacích metod. A v roce 1998 se internistka Olga Shonová zasloužila o vznik samostatného gastroenterologického oddělení.
Published 03/25/24
V Česku roste počet lidí nakažených černým kašlem, tuberkulózou nebo záškrtem. U černého kašle už se dá mluvit o epidemii. Čísla u tuberkulózy tak vysoká nejsou, protože k nakažení vede až dlouhodobý kontakt s nemocným s otevřenou formou choroby a také narušená vlastní imunita. Záškrt se ale šíří velice snadno a objevil se u nás znovu po 27 letech.
Published 03/19/24
Umrtvení pod ultrazvukem nebo také ultrazvukem navigovaná blokáda, to jsou názvy pro jednu z moderních metod anestezie. Umožňuje zpřesnit místní znecitlivění i při velkých operacích, a to pomocí známého sona. Princip je jednoduchý a šetrný k pacientově zdraví, ale ne každý ho umí. Tuhle „vyšší dívčí“ ovládají lékaři písecké nemocnice a už roky v ní školí své kolegy z celé republiky.
Published 03/11/24
O úplavici cukrové, tedy cukrovce, se všeobecně míní, že si za ni lidé mohou sami, protože se moc cpali sladkým a tučným a málo se hýbali. Jenže cukrovkou mohou trpět i profesionální sportovci, kteří jsou štíhlí, vysportovaní a výživu si velmi přísně hlídají. Jak je to možné? I oni si o své zdravotní potíže nějak řekli? Na to v magazínu Zdravíčko odpověděl Ondřej Vrtal, diabetolog interního oddělení českobudějovické nemocnice.
Published 03/04/24
„Dětské“ drogy jsou tématem pořadu Zdravíčko. Co je to v poslední době stále častěji zmiňovaný kratom, HHC, co udělají s našimi potomky energetické nápoje a co obsahují nikotinové sáčky, vysvětluje psychiatr Vojtěch Prášil z léčebny Červený dvůr.
Published 02/26/24
Zimní sporty jsou hlavně zdrojem zábavy a radosti, někdy ale přinesou i úraz. Slýcháme o případech, kdy zraněné lyžaře transportuje vrtulník do nejbližší nemocnice, kde následuje operace. Co se řeší okamžitě a co počká? V magazínu Zdravíčko odpovídá David Musil, primář ortopedického oddělení Nemocnice České Budějovice.
Published 02/20/24
Říká se tomu obrat plodu zevními hmaty. V jižních Čechách se takovému vrtění lidským plodem začala jako první věnovat lékařka Pavla Remeňová v českokrumlovské porodnici v roce 2016. Sama ale říká, že nikoli nově. Podobné techniky, jak dostat dítě do polohy ideální pro porod, tedy zadečkem nahoru a hlavičkou dolů, tady byly odpradávna. Popsány jsou už ve starém Římě, ovládaly je i středověké porodní báby.
Published 02/12/24
Kdo překročil padesátku a nejde na koloskopii, je kaskadér. To říká lékař Ivo Horný, primář strakonické interny a čestný člen České gastroenterologické společnosti. O důležitosti vyšetření mluví v magazínu Zdravíčko. Vysvětlí také, který pojem je správný – kolonoskopie, jak zákroku říká většina lidí, nebo koloskopie, jak ho označuje on sám.
Published 02/06/24
V České republice má potíže s únikem moči každý čtvrtý muž nad 40 let. Inkontinence ovlivňuje jejich život natolik, že se vzdávají svých oblíbených činností a kontaktu s okolím. Nejčastěji omezují sport, sex nebo cesty veřejnou dopravou. Přitom existuje několikero řešení, jak vysvětluje urolog českobudějovické nemocnice Pavel Tolinger.
Published 01/31/24
Celá polovina žen se během života setká s inkontinencí. Převažují ženy starší, ty, které těžce pracovaly či prodělaly více těhotenství a spontánních, ne-li přímo klešťových porodů. A jen padesát procent z nich vyhledá lékařskou pomoc, přestože jim neudržení moči významně zhoršuje kvalitu života. Urogynekolog Michal Turek z písecké nemocnice proto zdůrazňuje, že pro většinu pacientek existuje řešení, jen je potřeba správně určit, o který typ inkontinence se jedná.
Published 01/23/24
Nedoslýchavost až úplná hluchota vzniká jako vrozená vada s přispěním dědičnosti, ale i v průběhu života mechanickým poškozením, silným hlukem, opakovanými infekcemi a podobně. Člověk k ní může dospět také věkem. Řešením, které mnohdy lidé podceňují, jsou sluchadla.
Published 01/16/24
Jak na Nový rok, tak po celý rok. Tohle rčení vede mnohé z nás k tomu, abychom hned od prvního dne v roce zahájili plnění svých novoročních předsevzetí. Ta jsou obvykle dobře míněná, jenže člověk míní a život mění. Někdy nám vystaví stopku i neuvážené plnění sportovních slibů. Jak vídá v praxi fyzioterapeut Jaroslav Zeman, brání se tělo, ale i hlava...
Published 01/10/24
Vánoce vrcholí svátkem Tří králů. Biblický příběh o vznešených mužích, kteří přišli obdarovat novorozeného Krista, připomíná v přeneseném slova smyslu i dary, kterých se každý den dostává nám. V prvé řadě je to dar života. Někdy to ale může být i dar smrti – takové, jakou si pro sebe přejeme a jakou potřebujeme.
Published 01/01/24
Do porodnice v Prachaticích přišel letos jako nový primář Vladimír Študent. Se svými zkušenostmi z pražských klinik i zahraničí se přesunul do malé okresní nemocnice na Šumavě. „Přišel jsem s tím, že jedinou možností, jak tu porodnici vyzdvihnout a udržet, je posunout ji v ryze individualizovaném a rodinném přístupu k rodičkám,“ říká.
Published 12/18/23
Na kardiovaskulární choroby umírá v civilizovaném světě zdaleka nejvíc pacientů. Je to víc než na rakovinu, než na covid a jiné infekce, jak potvrzuje profesor Richard Češka, který v Praze vede Centrum preventivní kardiologie a je i garantem projektu Srdce v hlavě. Název znamená, že bychom zdraví svého srdce měli mít neustále na paměti. A patří k tomu každodenní pohyb a uvážené stravování.
Published 12/11/23
Lidskému oku je celkem jedno, jestli je zima, nebo léto. Dovede se přizpůsobit různým světelným i teplotním podmínkám. Má k tomu své mechanismy. V Magazínu Zdravíčko je popisuje oftalmolog František Maršák, primář kataraktové chirurgie kliniky Lexum v Českých Budějovicích.
Published 12/04/23
O tom, co se ukrývá v hlavách zločinců, máme možná romantické představy, inspirované třeba filmy. Anebo je náš názor přísný, jasně vymezený, nekompromisní. Jaká je ale skutečnost, jaké jsou pohnutky pachatelů trestných činů? Lze je pochopit, lze je ospravedlnit? O tom v magazínu Zdravíčko mluví primář psychiatrického oddělení Nemocnice České Budějovice a soudní znalec ve svém oboru Jan Tuček.
Published 11/29/23
Každý člověk je jako strom, který vyrůstá z kořenů svých vloh. Tím, jak se o sebe stará a jak sám sebe vnímá, tvoří svůj kmen. A listy v koruně, to je to, jak se chová a čím působí na své okolí. Z této poetické teorie vychází jakýsi „radar tradiční čínské medicíny“, který dokáže odhalit až 144 tisíc typů osobností a dává podrobný popis jejich negativních i pozitivních vlastností. Příklady uvádí lékař Petr Hoffmann ve své knize Kořeny čínské medicíny.
Published 11/20/23
Světový den pneumonie upozorňuje na závažnost zápalů plic u malých dětí, seniorů a lidí s oslabenou imunitou. Jak vysvětluje primář infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice Aleš Chrdle, zápal plic může mít bakteriální, virový i plísňový původ. Pneumonie se hodně skloňovala také v souvislosti s covidem. Pro někoho znamená nákaza pouhou rýmičku, jiný skončí v nemocnici.
Published 11/15/23
Už dávno neplatí, že poruchami příjmu potravy trpí jenom ženy. Zrovna tak je přežitek myslet si, že anorexie vede ke smrtelnému vyčerpání organismu hladem a že člověka s bulimií na první pohled poznáme podle vlčího jedení. Jak říkají Jiří Pasz a Veronika Zvánovcová, kteří pro teologickou fakultu Jihočeské univerzity uspořádali konferenci o potřebě multioborového pohledu na lidi s takzvanými PPP, problémy s jídlem poznamenají život člověka jako celek.
Published 11/08/23