Episodes
Zdravý životný štýl nie je len o strave. V tejto epizóde sa zamýšľam najmä, akú starostlivosť potrebuje naše telo a ako by sme mali pristupovať k nášmu zdraviu.
Published 12/11/22
Published 12/11/22
Tekutiny sú pre nas kľúčové pre prežitie. Koľko vody máme denne vypiť? Ako zistíme, či sme dostatočne hydratovaný? A aký ma vplyv nedostatok vody na našu výkonnosť?
Published 11/27/22
Šalátom často opovrhujeme, pretože ho jedávame „nedorobený”. Ponúkam vám zopár tipov, ktoré vám pomôžu dostať šalát na úplne inú úroveň a urobiť z neho chutné a plnohodnotné jedlo.
Published 11/20/22
Dezerty, ako ich mnohí z nás poznajú, sú plne rafinovaného cukru, nezdravých tukov a bielej múky. Táto epizóda vám ponúkne iný pohľad na ne. Vysvetlím v nej napríklad ako osladiť dezert bez cukru, aké múky používať alebo, čo pridať do dezertu, aby mal väčšiu nutričnú hodnotu.
Published 11/06/22
V znamení jesene som sa rozhodla túto epizódu venovať orechom. Plodom, ktore predlžujú život. Povieme si o ich zdravotných benefitoch a priblížime si ich jednotlivé druhy.
Published 10/23/22
Do rúk sa mi dostala kniha „Kuchár v stredoveku“. Kniha, ako jej názov napovedá, rozpráva o kuchároch, jedle a stolovaní v stredoveku.
Published 10/09/22
V súčastnosti je plýtvanie jedla veľkým celosvetovým problémom. Ako tomu zabránili v minulosti? Čo s tým môže urobiť naša domácnosť? Ako využiť aj „odpad” z domácnosti?
Published 10/02/22
Kniha „Sprievodca lesom” od nemeckého autora menom Peter Wohlleben poskytne čitateľom iný pohľad na les a prírodu. Autor píše, medzi iným, aj o tom čo v lese jesť a nejesť v prípade núdze …
Published 07/30/22
Leto býva obdobím pre náruživých ale i príležitostných turistov. O tom, aké potraviny si na turistiku zabaliť, aby sme svoj batoh čo najviac odľahčili a zároveň jedli plnohodnotne a pestro, sa dozviete v tejto časti.
Published 07/24/22
Po zime sa konečne môžeme tešiť z blahodárnych účinkov divorastúcich alebo doma vypestovaných bylín. V epizóde budem rozprávať o medveďom cesnaku, pŕhľave a mäte. Troch rastlinách, nabitými prospešnými látkami, ktoré nám pomôžu posilniť imunitu.
Published 06/29/22
Čokoláda je vari jedna z najobľúbenejších maškŕt na svete. Plody kakaovnika majú bohatú históriu. A nielen to, prekvapia aj svojou bohatou nutričnou hodnotou. Dnešná epizóda vám ponúkne bližší pohľad na jej počiatky, zdravotné benefity a poskytne pár rád pri výbere čokolády. Vyrobilo štúdio SYTEV. www.sytev.sk 
Published 05/01/22
Tuky sú v našej strave nevyhnutné. Je ale olivový olej tuk, ktorý môžeme konzumovať denne? Aké benefity ponúka? A ako si vybrať ten správny? V epizóde sa dozviete všetko, čo by ste o olivovom oleji mali vedieť. Vyrobilo štúdio SYTEV. www.sytev.sk
Published 04/24/22
Tuk je ako súčasť potravy veľmi cenná a potrebná látka. Ja však potrebné vedieť, ktoré tuky nám prospievajú a ktoré naopak škodia. V epizóde sa môžete dozvedieť viac o tom, ako ich naše telo spracováva, ako sa nám vstrebávajú do tela, a najmä, ktoré potraviny pre nás predstavujú ich kvalitný zdroj. Vyrobilo štúdio SYTEV. www.sytev.sk
Published 04/16/22
Ľanové semienka, orechy, listová zelenina, ovocie, strukoviny, ... Toto všetko by sme mali jedávať na dennej báze. V dnešnej epizóde vám predstavím spôsob ako začleniť do svojho jedálnička všetko, čo by mal obsahovať.
Published 03/27/22
Poznáte ten pocit, keď stále jete dookola to isté? O tom, aká pestrá by mala byť naša strava a prečo by sme mali jedávať široké spektrum potravín sa dozviete v dnešnej epizóde podcastu.
Published 03/13/22
Kniha „Toto nie je kuchárska kniha” od slovenského autora Jozefa Kolejáka vie už na poličke očariť krásnym grafickým spracovaním. Aj keď sa nezaoberá priamo zdravej výžive, rozpráva nám zaujímavý príbeh plodín, tých obyčajných, ale i exotických.
Published 02/20/22
Čo by ste mali vedieť o vláknine? Vláknina zohráva v našich črevách veľmi dôležitú úlohu. Jej nedostatok v strave môže spôsobiť väčšie škody, ako ste si možno mysleli...
Published 02/07/22
Existuje významná skupina chemických látok, ktoré spomaľujú proces starnutia. Na našich tanieroch by sa mali vyskytovať dennodenne, aj keď to tak mnohokrát nebýva. O ich benefitoch a spôsobe začlenenia do jedálnička sa dozviete v novej epizóde.
Published 01/28/22
Ľudia, ktorí sa rozhodnú pre rastlinnú stravu, sa ešte aj dnes pýtajú, „A kde vezmem bielkoviny?“, ako keby ich rastliny neobsahovali. Sú rastlinné potraviny dostatočným zdrojom bielkovín? Môžu nám živočíšne bielkoviny škodiť viac, ako sme si mysleli, alebo musia stále tvoriť podstatnú časť nášho jedálnička?
Published 01/14/22
Medovníky pečieme každý rok, ale o ich histórií vie málokto. Ako dávno siaha história medovníkov? Sú pravé medovníky s maslom alebo bez neho? Aký je rozdieľ medzi perníkom a medovníkom?
Published 12/30/21
Aj v tejto epizóde budeme pokračovať s témou vianočnej večere v minulosti. Dozviete sa napríklad, ktoré koláče nesmeli chýbať pri sviatočnom stole, či sa jedol šalát s majonézou a napokon, z koľkých chodov pozostávala celá hostina.
Published 12/21/21
V dnešnej epizóde si priblížime, z akých chodov pozostávala vianočná hostina v minulosti. Aj keď vtedy neexistovali chladničky, na uchovanie potravín alebo lekárne s výživovými doplnkami, naši predkovia vedeli ako si získať vitamíny. Ktoré potraviny boli pre nich tak cenné?
Published 12/17/21
Výber zdravého pečiva je komplikovanejšie než sa na prvý pohľad môže zdať. V dnešnej epizóde vám ukážem ako sa zorientovať v množstve pekárenských výrobkov, ktoré nám obchodné reťazce ponúkajú. Ponúknem vám zároveň tipy na konkrétne druhy pečiva, ktoré si kupujem pravidelne.
Published 12/12/21
Dôležitý vplyv celozrnných obilnín pre človeka sa zistil už v 19. storočí. Ľudia umierali, pretože začali na miesto celozrnnej ryže konzumovať bielu. Dnes už vieme aké sú pre nás celozrnné výrobky dôležité. Poučili sme ale z chyby, ktorej sa dopustili naši predkovia?  Práve v dnešnej epizóde sa ponoríme do tejto témy hlbšie a povieme si o skutočných prínosoch, ktoré nám konzumácia celozrnných obilnín ponúka.
Published 11/14/21