Episodes
Kardeşlerin arasındaki ilişki ebeveynlerin tutumlarıyla şekillenir mi? Kardeşler arasında bir problem yaşandığında ebeveyn nasıl davranabilir? Yaşça hem büyük hem de küçük olan kardeşlerin deneyimlerine yer verdiğimiz yeni bölümde Psikolog Ceren Hazar ve Uzman Psikolojik Danışman Diğdem Sürgen kardeş ilişkilerini çok yönlü ele aldılar.
Published 05/31/21
Çocuk merkezli çalışmak… Aslında terimin kendisinden de çıkarım yapılabilir. Çocuğu merkeze koyuyorsak etrafta birileri daha olmalı, ebeveynler, bakımverenler, aynı evi paylaşanlar. Peki çocuklarla çalışan uzmanlar sadece çocukla mı çalışıyor? Merkezimiz uzmanlarından Ceyda Yanar ve Zeynep Yetkin, ailenin de dahil olmasının çocuğun terapi sürecindeki önemine vurgu yaptılar.
Published 05/10/21
Çocuğunuzla cinsellik hakkında konuşuyor musunuz? Yoksa konuşmak isteyip konuya nereden gireceğinize karar veremeyenlerden misiniz? Merkezimiz uzmanlarından Ceyda Yanar instagram hesabından (@akademikarastimalar) küçük bir anket yapınca Zeynep Yetkin ile bir seri yapmaya karar verdiler.  Bu podcast yayınında çocuğunuzla cinselliği nasıl konuşacağınızdan önce neden konuşmanız gerektiğine dair kısa bir sohbet dinleyeceksiniz. Devamı için takipte kalın :)
Published 04/19/21
Zeynep Yetkin sordu; Şule Acar çocuk hastalarla çalışma deneyimini anlattı. Neden “çocuk hasta” diyoruz? Çocuk hastalarla çalışmak nasıl bir deneyim? Çocuk hastaların ihtiyaçları neler? Hem ebeveynlere hem meslektaşlarımıza önerilerin de yer aldığı bir sohbet sizleri bekliyor.
Published 04/06/21
Obezite nedir? Çocukluk çağı obezitesi ne demektir? Çocukluk çağında çocuğun obez olmasını etkileyen faktörler nelerdir?  Psikolog Ceren Hazar ve Diyetisyen Burcu Akgül; ebeveynlere düşen rollerden bakım verenlere, 1 cips, 1 çikolatalı ekmekten çocukların kendi seçimlerini yapabilmelerine kadar çocukluk çağı obezitesini anlattılar.
Published 03/08/21
Pandemi, kısıtlamalar, virüs korkusu, belirsizlik, sıkışmışlık…. Hepimiz yorulduk, hepimiz zorlanıyoruz! Tüm iç sıkıntılarını önlerine alıp sohbete başladı uzmanlarımız Zeynep Yetkin ve Ceren Hazar. Ülkemizde pandemi yaşantımız 1 seneye yaklaşırken kendimizden beklentileri, hissettiklerimizin normalliğini ve kendimizi nasıl şarj edeceğimizi anlattılar.
Published 02/22/21
Ergenlik dönemi deyince endişelenmeyen kimseyi görmedik! Ebeveynler çocuklarına ulaşamamaktan şikayet eder, gençler asla anlaşılmadıklarından... Evde bir ergen terapisti olsa her şey daha kolay olurdu. Olur muydu? Yoksa "Bir de psikolog olacaksın..." mı derdiniz?  Merkezimiz uzmanlarından Zeynep Yetkin tüm bunları merak etti ve bir anne kızı ergenlik dönemlerine götürdü.  Kurucumuz Funda ve kızı Ekin; anne kız süreçlerini, yaşadıklarını ve onları koruyan faktörleri anlattılar. Bakalım bu...
Published 02/08/21
Ergenlik dönemi deyince endişelenmeyen kimseyi görmedik! Ebeveynler çocuklarına ulaşamamaktan şikayet eder, gençler asla anlaşılmadıklarından... Evde bir ergen terapisti olsa her şey daha kolay olurdu. Olur muydu? Yoksa "Bir de psikolog olacaksın..." mı derdiniz?  Merkezimiz uzmanlarından Zeynep Yetkin tüm bunları merak etti ve bir anne kızı ergenlik dönemlerine götürdü.  Kurucumuz Funda ve kızı Ekin; anne kız süreçlerini, yaşadıklarını ve onları koruyan faktörleri anlattılar. Bakalım bu...
Published 02/08/21
Kariyer danışmanlığı nedir, kimler ihtiyaç duyabilir ve neden önemli? Merkezimiz uzmanlarından Şule Acar ve Zeynep Yetkin kendi mesleki ve kişisel deneyimlerini paylaşarak kariyerini planlayan gençlere ve ailelerine önerilerde bulundu.
Published 01/10/21
Merkezimiz uzmanlarından Ceyda Yanar ve Zeynep Yetkin çocukların kendilerine hayran bırakan oyun dünyalarından bahsettiler. Yüz yüze ve online terapiyle çocuklarla nasıl çalıştığımız üzerine keyifli bir sohbet dinleyeceksiniz.
Published 12/28/20
Sıcacık ve içten bir sohbet... Ayna’nın kuruluş zamanlarından başlayıp bugünlere geliş öyküsü...  Zeynep Yetkin sordu, Funda Tekelioğlu yanıtladı!  Keyifli dinlemeler
Published 12/17/20
Pediatriden Geriatriye'nin yeni bölümünde merkezimiz uzmanı Psikolog Ceren Hazar konuk oldu. Uzman Klinik Psikolog Dilara Savaş ve Psikolog Beste Uysal'la birlikte yeme bozukluklarını, oluşumuna ve sürdürülmesine etki eden faktörleri anlattı. Toplumun "ideal vücut" kavramının özellikle sosyal medya üzerinden yeme davranışımızı nasıl şekillendirdiği üzerine keyifli bir sohbet dinleyeceksiniz. 
Published 12/07/20
Terapistlerin sohbetiyle terapi nedir, terapistin duruşu, söylemleri, iç sesi ve dünyasının yeri nerededir sorularının yanıtlarını bulacaksınız.  Terapist; danışanın yolculuğunda eşlikçidir ve danışanına koşulsuz destek verir.  Terapideki sınırlar, çizilen çerçeve danışanı ve süreçteki ilişkiyi korumak içindir.
Published 11/27/20
Birkaç aydır çok tatlı sohbetler yapıyoruz Hayati ve Mevzular ile.  Bu sohbetlere olabildiğince hızlı ulaşın istediğimiz için artık "Özel Seri" Ayna'nın tüm sosyal medya kanallarında! İş yerinde zorbalık nedir, sınırları nelerdir, nasıl anlarız? Şiddet ile zorbalık arasındaki fark nedir? Neden çok bağıranın haklı olduğunu düşünme eğilimindeyiz? Zorluk (challenge) ve zorbalık arasındaki ince çizgi nasıl bir şey, zorbalığa dönüşmeyen zorlama nasıl bir şey? Şekere bandırılmış rekabetten, horoz...
Published 11/10/20
Bir diyetisyen sağlığa bütüncül yaklaşır, fizyolojik sağlığı psikolojik sağlığa zarar vermeden geliştirir. Bu sohbette bir diyetisyenin ve bir psikoloğun diyet yaklaşımlarını göreceksiniz. 
Published 10/20/20
Çocuklar evde. Ev okul değil. Bakalım Ayna Eğitim ve Psikolojik Danışma Merkezi uzmanlarından Ceyda YANAR ve Zeynep YETKİN bu konu hakkında neler konuşmuşlar. 
Published 10/13/20
Birkaç aydır çok tatlı sohbetler yapıyoruz Hayati ve Mevzular ile.  Bu sohbetlere olabildiğince hızlı ulaşın istediğimiz için artık "Özel Seri" Ayna'nın tüm sosyal medya kanallarında ! Nedir bu çektiğimiz duygulardan, düşüncelerden:) Hangisi duygu hangisi düşünce bilemiyoruz, "duyguyu düşününce düşünce mi oluyordu bir dakika" deyip duruyoruz. Oysa belki de bir alternatif vardır. Belki de durup bakabiliriz ve bakıp gördüğümüzü sahiplenebiliriz. Her gün zıpkın gibi olmak...
Published 10/07/20
Klinik Psikolog Funda Tekelioğlu ve Çiğdem Özavcı dirençli epilepsisi olan çocukların ebeveynleri için özellikle bu dönemde yaşadıkları kaybetme korkuları ve kaygıları hakkında konuştular.
Published 09/30/20
Biz AYNA uzmanları olarak bir araya geldik ve yaşadığımız bu farklı ve zor günlerde çocuklarla olan terapi süreçlerine online olarak nasıl devam edeceğimiz ve yeni süreçlere nasıl başlayacağımız konusunda yol haritamızı belirledik.   Yaşadığımız bu sürecin geçmesi zaman alacağa benziyor.  Evde olmanın yarattığı hislerin, virüs kaygısı ile baş etmenin yanı sıra, böyle günlerde duygusal olarak esnekliği hem ebeveyn hem çocukta artırmanın önemine inanıyoruz. Bundan ötürü seanslarımızda, online...
Published 09/28/20
Yemekle nasıl ilişki kurduğumuz aslında anne karnına düştüğümüz andan itibaren başlar. Çocuklukta bu ilişkinin nasıl yapılandırıldığı yetişkinlikteki yeme davranışlarını etkiler ve bu kısımda ailelerin rolleri çok büyüktür. Çocuğunuzun yemekle sağlıklı bir ilişki kurmasını ebeveynleri olarak siz sağlayabilirsiniz.  Yeme tutumu; kişilerin yeme ve beslenme ile ilgili duygularını, düşüncelerini ve davranışlarını oluşturan ve yeme bozukluklarının oluşumuna zemin hazırlayan bir davranıştır...
Published 09/21/20
Çocukların motor gelişim becerilerini kullanarak öğrenmelerine ve büyümelerine yardımcı olacak önerileri videolarımız aracılığıyla takip edebilirsiniz.   Bu videolarla birlikte çocuklarla oynarken ne oynadığınızı bilme şansı elde edebilirsiniz.  Böylece çocuğunuzun aktivitelerden en iyi şekilde yararlanabilmesi için nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebileceksiniz.
Published 09/14/20
Duygular çeşitlidir. Duruma, kişiye, yere ve zamana göre değişkenlik gösterebilir. Bu dönemlerde kendinizi kaygılı hissediyor olabilirsiniz. Bu videoyu hem kendinizi hem verdiğiniz tepkileri tanıyabilin istediğimiz için paylaştık.  
Published 08/24/20
Çocuk beslenmesi ailenin beslenme tarzından, çevresel faktörlerden ve ailenin çocuğa karşı tutumdan etkilenir. Beslenme alışkanlığı, küçük yaşlarda gelişip, ömür boyu devam eder.  Çocukluk döneminde edinilmiş alışkanlıkları, yetişkin yaşlarda değiştirmek epeyce zorlaşır. Bu bağlamda hayat boyu devam eden sağlıklı beslenme alışkanlığının kazanılmasını teşvik edecek kazanımların çerçevelenmesi için gıda alımını etkileyen nedenlerin belirlenmesi ilk adım olmalıdır.
Published 08/17/20
Üniversite tercih sürecindeyiz.   Peki bu konuda dikkat edilmesi gerekenler neler?  Her şeyden önce yapacağınız işin karakterinize uygun olup olmadığını kendinize sorun, değerlendirin.  Yapmayı düşündüğünüz mesleği her yönüyle araştırın,mesleğinize faal olarak başlamadan önce onu bütün bedeninizle tartın ve bir ömür boyu yaşamaya çalışın...    Merkezimiz uzmanlarından Psikolojik Danışman Şule Acar'ın tercih dönemi ile ilgili paylaştığı bilgileri keyifle dinlemeniz dileğiyle...
Published 08/10/20
Published 08/10/20