Episodes
Published 01/21/22
Slovensko má prvýkrát podpredsedu Európskeho parlamentu. Europoslanci zvolili spomedzi štrnástich podpredsedov aj Michala Šimečku. čo to pre neho a pre Slovensko znamená? Ako môže podpredseda europarlamentu pomáhať svojej rodnej krajine? A ako vyriešia europoslanci problém s právnym štátom, ktoré majú vlády v Budapešti a Varšave? Braňo Závodský sa rozprával s čerstvo zvoleným podpredsedom Európskeho parlamentu Michalom Šimečkom.
Published 01/21/22
Vlny pandémie a inflácie nám zdražujú život, ceny v obchodoch prudko stúpajú. Poliaci sa rozhodli ísť cenou dočasnej nulovej DPH na potraviny, Maďari ceny potravín regulujú. Nižšiu DPH pre gastro sľuboval aj minister financií vo svojej daňovej reforme. Akú DPH žiada covidom postihnuté gastro a potravinári? Aké možnosti má vláda a čo navrhuje opozícia? Braňo Závodský sa rozprával s Michalom Kičom z Asociácie hotelov a reštaurácií SR, šéfkou Potravinárskej komory Slovenska Janou Venhartovou a...
Published 01/20/22
Smer-SD žiada referendum o obrannej zmluve s Američanmi. Možno však budú chcieť referendum aj o predčasných voľbách. Čo a ako chce teda Smer-SD dostať do referenda? Prečo považuje obrannú zmluvu s USA za stratu našej suverenity? A aký má problém s reformami súdov či dôchodkov? Braňo Závodský sa rozprával s podpredsedom NR SR Jurajom Blanárom.
Published 01/19/22
Smer chce o obrannej dohode s Američanmi referendum. Ako sa k tomu postavia vládni poslanci? Načo zmluvu s USA vlastne potrebujeme a čo nám prinesie? Prečo opozícia hovorí o strate suverenity? Braňo Závodský sa rozprával s ministrom obrany Jaroslavom Naďom.
Published 01/18/22
Obranná dohoda s Američanmi vyvoláva vášne. Opozícia chystá mimoriadnu schôdzu parlamentu a kritici hovoria o strate suverenity, prenechaní našich vojenských letísk či dokonca jadrových zbraniach. Čo nám teda dohoda prinesie a oplatí sa ju podpísať? Hrozí nám zaťahovanie do vojnového konfliktu, ktorý nechceme? Braňo Závodský sa rozprával s ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom.
Published 01/17/22
Rodičovský bonus, dôchodková reforma. Mali by mať deti možnosť platiť priamo na dôchodky svojim rodičom? Prečo sa proti návrhu postavila nielen opozícia, ale aj koalícia či ekonómovia? Presadí minister práce svoje plány? A ako dopadnú návrhy súdnej reformy alebo obranná dohoda s USA? Braňo Závodský sa rozprával s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Milanom Krajniakom.
Published 01/14/22
NATO a Rusko si sadli za rokovací stôl. Rusko tvrdo odmieta rozširovanie Severoatlantickej aliancie na východ a Putin zhromažďuje vojsko na hraniciach s Ukrajinou. Ako rokovania vyzerajú? Môže celá situácia skončiť inváziou na Ukrajinu? A prečo je pre nás dôležité podpísať obrannú zmluvu s Američanmi? Braňo Závodský sa rozprával s analytikom Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexandrom Dulebom.
Published 01/13/22
Slovensko už má prvé desiatky potvrdených prípadov nového variantu Omikron. Čakáme kedy a ako prepukne. Čo všetko už o ňom vieme a čo môže spôsobiť? Ako budú fungovať vakcíny a protilátky? Braňo Závodský sa rozprával s členkou konzília odborníkov Elenou Prokopovou, matematikom Richardom Kollárom a imunológom Vladimírom Leksom.
Published 01/12/22
Najskôr len päťdesiat ľudí v hľadisku, teraz už viac. Umelci, herci, hudobníci či kreatívci čakajú na novú vyhlášku hygienikov. Koľko ľudí teda bude môcť ísť do divadla či kina? Ako budú vyzerať živé koncerty? A čo má znamenať rozdelenie podujatí na menej a viac rizikové? A aké majú požiadavky umelci? Braňo Závodský sa rozprával so štátnym tajomníkom ministerstva kultúry Radoslavom Kutašom a Pavlom Smolkom z iniciatívy Otvorme kultúru.
Published 01/11/22
Pandémia, vynútená zmena predsedu vlády a ministerstva zdravotníctva. Vládna koalícia, ktorá si rozumie iba výnimočne a opozícia, ktorá celú situáciu využíva na lepšie čísla v prieskumoch. A vyšetrovanie ťažkých káuz štátnej korupcie, ktoré sa tento rok dostanú pred súdy. Čo nám dal rok 2021? Čo pre nás znamená do nového roka a bude rok 2022 lepší? Braňo Závodský sa rozprával so šéfredaktorom časopisu .týždeň a politickým komentátorom Štefanom Hríbom.
Published 01/10/22
Aj vianoce strávi veľa detí v nemocniciach. Niektoré len chvíľku, niektoré musia zostať dlhšie. Situáciu im však spríjemňujú Červené nosy. Čo všetko majú zdravotnícki klauni na starosti? Ako si svoje scénky chystajú, ako si vymýšľajú mená a čo na to potom hovoria deti a ich rodičia? Braňo Závodský sa rozprával s umeleckým riaditeľom Červených nosov Pavlom Mihaľákom, sestričkou Bodkou a doktorom Žinčicom. Červené nosy môžete podporiť na ich stránke a poslať tak radosť a smiech deťom a...
Published 12/23/21
Na prelome rokov čelí Slovensko aj svet novým krízam. Ďalší rok sa učíme žiť s Covidom. Ako to zvláda Európska únia? Pomáha centrálny nákup vakcín či miliardy pre členské krajiny z Fondu obnovy? Rok končí aj v znamení konfliktov. Na hraniciach nášho suseda zhromažďuje Kremeľ vojsko a žiada späť sféry svojho bývalého vplyvu. Dokáže to vyriešiť diplomacia? Braňo Závodský sa rozprával s poslancami Európskeho parlamentu Vladimírom Bilčíkom a Robertom Hajšelom.
Published 12/22/21
Aj tohtoročné Vianoce budú s Covidom. Európou postupuje Omicron. Odborníci varujú, že v najbližších týždňoch sa môžeme infikovať všetci, vrátane zaočkovaných a prekonaných. Konzílium odborníkov ponúka sedem odporúčaní pre pokojné Vianoce. Čo nám teda odborníci odporúčajú? Ako funguje vakcína proti mutácii Omicron? Čo nás čaká na Nový rok? Braňo Závodský sa rozprával s epidemiologičkou Zuzanou Krištúfkovou a matematikom Richardom Kollárom.
Published 12/21/21
Majitelia reštaurácii či hotelov sa blížia do hlavného mesta. Na vládu chcú pritlačiť a skúšajú protest v autách. Vláde hrozia, že ak sa opatrenia nezmenia sú pripravení sami otvoriť svoje prevádzky v režime OP. Čo všetko teda ľudia v gastre a cestovnom ruchu od štátu chcú? Prečo im nestačí pomoc s nájmami, alebo pomoc s výplatami pre zamestnancov? A čo hovoria zdravotníci na to, že im vláda po proteste záchranárov schválila vianočný bonus? Braňo Závodský sa rozprával s predsedom...
Published 12/20/21
Zavlečenie syna prezidenta Kováča môže ísť pred súd. Rozhodol tak Európsky súdny dvor. Obžalovaných je trinásť ľudí. Medzi nimi aj Mečiarov šéf tajnej služby Ivan Lexa. Čo teda bude nasledovať? Začne sa po dlhých rokoch hlavné pojednávanie vo veci, ktoré už neskomplikujú Mečiarove amnestie? Braňo Závodský sa rozprával s advokátom Petrom Kubinom.
Published 12/17/21
Reforma národných parkov prešla parlamentom. Podobne ako reformu nemocníc ju chcel spolu s opozíciou zablokovať Boris Kollár. Čo schválený prechod štátnych pozemkov, zatiaľ v štvrtom a piatom stupni ochrany, na ministerstvo životného prostredia znamená? Prečo má toľko odporcov medzi poľovníkmi, súkromnými lesníkmi, ale aj extrémistami? A ako bude vyzerať zálohovanie plastových fliaš a plechoviek? Čo si od toho štát sľubuje? Braňo Závodský sa rozprával s ministrom životného prostredia Jánom...
Published 12/16/21
Vláda si urobila predčasné Vianoce. Zrušila viaceré protipandemické zákazy, na sviatky môžeme ísť za rodinou a aj do obchodu bez vakcíny. Parlamentom zas aj bez podpory Kollára a jeho poslancov prešla reforma nemocníc a národných parkov. Prečo sú ale nespokojní učitelia? Prečo na nich koalícia nenašla viac peňazí? A nie je na rušenie opatrení a zvyšovanie mobility skoro? Braňo Závodský sa rozrpával s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom.
Published 12/15/21
Lengvarského reforma nemocníc je opäť v parlamente. Po tlaku samospráv minister sľúbil, že ešte pred nemocnicami zreformuje ambulancie všeobecných lekárov. Koľko nám na Slovensku chýba všeobecných lekárova špecialistov? Čo hovoria na reformu? A ako zvládajú tretiu vlnu pandémie? Očkuje sa aj v ambulanciách? Braňo Závodský sa rozprával s prezidentkou Zväzu ambulantných poskytovateľov Jaroslavou Orosovou, Viceprezidentkou Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva Michaelou...
Published 12/14/21
Omicron je už na Slovensku. Robert Fico chce ísť za rodičmi na bežkách. Vláda musí opäť meniť vlastné covid pravidlá. Budeme teda môcť ísť na sviatky k rodinám? Bude koalícia rokovať o povinnom očkovaní? Ako dopadne reforma zdravotníctva? Braňo Závodský sa rozprával s predsedníčkou strany Za ľudí Veronikou Remišovou.
Published 12/13/21
Kritika využívania paragrafu 363, prepustenie Haščáka či Pčolinského, nedokončená kauza uneseného Vietnamca, takmer žiadna komunikácia s novinármi. Presne pred rokom vymenovala prezidentka republiky nového generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Ako svoj prvý rok v úrade zvládol a aké kauzy riešil? O čom je jeho spor so špeciálnym prokurátorom a prečo ho Najvyšší súd či politici kritizujú za využívanie paragrafu 363? Braňo Závodský sa rozprával so šéfom investigatívneho tímu portálu...
Published 12/10/21
Rusko mobilizuje na svojich hraniciach s Ukrajinou vojsko. Svet sa obáva, čo z toho celého môže vzniknúť. Hrozí Európe Ďalší ozbrojený konflikt? Chystajú sa Rusi na inváziu na Ukrajinu? Čo by to znamenalo pre Slovensko a Európsku úniu? Braňo Závodský sa rozprával s poslancom parlamentu Tomášom Valáškom a analytikom Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Karlom Hirmanom.
Published 12/09/21
V ďalšej verzii lockdownu budú mať očkovaní a prekonaní ľudia otvorené všetky obchody. Čierneho Petra dostali deti, druhý stupeň a stredné školy sa zatvárajú. Do MHD sa dostanú neočkovaní ľudia len z negatívnym testom. Čo na to zatvorené podniky? Pomôže im sľubované otváranie od Vianoc? A ako celú situáciu skomplikuje mutácia Omicron? Braňo Závodský sa rozprával s imunológom SAV Vladimírom Leksom, šéfom Inštitútu zdravotníckych analýz Matejom Mišíkom a prezidentom Zväzu cestovného ruchu a...
Published 12/08/21
Najskôpr tvrdý lockdown do 16. decembra, potom s výnimkami pre očkovaných a deň po Vianociach aj s výnimkami pre cestovný ruch, no so zatvorenými obchodmi a s režimom OTP vo vlakoch a diaľkových autobusoch. Odklepne vláda trojfázový lockdown ministra Lengvarského? Budeme sa v tom vôbec vedieť vyznať? Aké výhody budú mať očkovaní a prečo chce Sme Rodina výhody aj pre neočkovaných? A čo hovoria na premiéra Hegera, podľa ktorého je cestou z pandémie povinné očkovanie seniorov? Braňo Závodský sa...
Published 12/07/21
O ďalších sedem dní dlhší lockdown, prísnejšie kontroly zákazu vychádzania, režim OTP aj vo vlakoch a diaľkových autobusoch. Vypočuje vláda názory odborníkov? Prečo musíme opäť predlžovať lockdown a skončí sa vôbec do Vianoc? Prejdú parlamentom 500 eurové poukazy? A bude na Slovensku očkovanie seniorov povinné? Braňo Závodský sa rozprával s poslancami parlamentu Marekom Krajčím a Richardom Rašim.
Published 12/06/21