Episodes
Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření připomenou zapomenutou tradici zábav zvaných Cecilka a přidají recept na koláče se sladkým zelím.
Published 11/22/24
Co jíst, když se chceme co nejdřív uzdravit? Prospívá tělu nižší příjem? Je k něčemu nadopovat se vitaminem C? Hraje roli stravitelnost jídla? Mění se nějak při nemoci fungování organizmu? A co vydatný vývar? Jak je to při redukci hmotnosti? Tereza Bebarová se ptá nutriční poradkyně Veroniky Pourové.
Published 11/22/24
Hořické trubičky zná asi každý, ale víte, kde je jejich původ? Nejen to, ale i jak trubičky upéct, prozradí Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření.
Published 11/21/24
Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření připomenou slípánky. Tak se říkalo kulatým lázeňský oplatkám, které se pekly třeba v Lomnici nad Popelkou.
Published 11/20/24
Mezi nejoblíbenější české zákusky patřily a dodnes patří rakvičky. Dozvíme se něco o jejic historii a přidáme jeden z prověřených receptů z počátku 20. století.
Published 11/19/24
Několik starodávných receptů na šumavské pochoutky nabídne v Kuchařském čarování Petr Stupka. Poté vzpomene na svou cestu do Japonska, odkud si samozřejmě přivezl spoustu kulinářské inspirace.
Published 11/19/24
V dobách před 100 a více lety vznikla nejen řada rodinných receptů, ale i dodnes oblíbených a rozšířených dobrot. Třeba lentilky a pralinky, kterým se dříve říkalo praliny.
Published 11/18/24
Recept poroty: Švestkový koláč z jogurtového těsta podle Nadi Konvalinkové. Jak správně otevřít lahev vína a co o vínu prozrazuje korek, radí Ladislav Špaček. O majonéze.
Published 11/17/24
Tento kelímkový koláč z jogurtového těsta peče Naďa Konvalinková velmi ráda. Je totiž vláčný, rychlý a švestky v něm můžete zaměnit za jiné sezónní ovoce. Navíc nic nevážíte a máte rychlý dezert i pro návštěvu. Je to kelímková klasika, ale výborná!
Published 11/17/24
Při slavnostních příležitostech se hodí otevřít lahev vína. Jak na to, abychom víno neznehodnotili a poradili si s korkem, radí náš odborník na etiketu Ladislav Špaček.
Published 11/17/24
Věděli jste, že jsme naprostými favority v pojídání tatarské omáčky? V Evropě nemáme konkurenci. Z průzkumu AC Nielsen vyplynulo, že v České republice sníme skoro devět a půl tuny tatarské omáčky ročně.
Published 11/17/24
Ve svátek příloha k masu v dny všední i samostatný pokrm. To byly v dobách našich babiček pečené knedlíky. Zkuste je podle starého receptu.
Published 11/15/24
Co jsou to vlastně probiotika? Jaké mají benefity? Jsou potraviny, které probiotika v našem těle ničí? Jak poznáme, že nám v organizmu chybí? Které probiotické potraviny se doporučují? Co třeba kombucha? Lze doporučit domácí fermentování potravin? Tereza Bebarová se ptá nutriční terapeutky Andrey Jakešové.
Published 11/15/24
Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření připomenou vaření v páře. Už před více než sto lety tak hospodyně připravovaly třeba špekové knedlíky a nepotřebovaly k tomu dnes oblíbený parní hrnec.
Published 11/14/24
V průběhu let se změnily názory odborníků na spoustu potravin. Některé dříve doporučované jsou dnes diskutabilní a naopak. S vědeckým výzkumem se také zpřesnily hodnoty zastoupení vitamínů a minerálů v různých potravinách. Ovšem jedním z mála jídel, které dříve i dnes vévodí zdravému jídelníčku, zůstávají polévky.
Published 11/13/24
Důležitou surovinou domácností našich babiček bylo kvašené zelí. To se nakládalo do kameninových hrnců. Jak na to, poradí Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření.
Published 11/13/24
Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření připomenou význam pranostik, které sedláci sledovali místo dnešní předpovědi počasí. A inspirací pro některý z honosnějších obědů budiž kachna na švestkách.
Published 11/12/24
Svatomartinské posvícení je hlavním tématem Kuchařského čarování. Kulinář Petr Stupka vysvětlí, co je konfitování a jestli je pomalé pečení lepší než klasické. Připraví zelí na čtyři způsoby a nabídne recept na lokše. Pak ještě prozradí, jaké menu dostanete v poledne k obědu v Japonsku.
Published 11/12/24
Svatomartinské recepty našich babiček věnujeme přípravám husích dobrot v jiných zemích. S Vladimírou Jakouběovou a Jaroslavem Hořením pak připravíme něco českého, koláče zvané roháče.
Published 11/11/24
Recept poroty: Poctivý tatarák podle Romana Pauluse. Jak jíst jablko v nóbl restauraci poradí mistr etikety Ladislav Špaček. Jak péct svatomartinskou husu.
Published 11/10/24
K podzimu patří i jablka. Jak jíst jablko, když nám přistane na stole v míse nebo na talířku v nóbl restauraci?
Published 11/10/24
Husy se u nás chovají už přes 40 let. Probíhala sice i krizová období, kdy o husy nebyl absolutně zájem, ale posledních pět, šest let je úplně jiných. V období svatého Martina mnozí farmáři nestíhají plnit poptávku. Tento zájem o husy nastartovala mimo jiné i renesance svatomartinských vín. Lidé chtějí hodovat.
Published 11/10/24
Zajeli jsme domů do kuchyně šéfkuchaře a našeho porotce Pochoutkového roku Romana Pauluse. Tenhle tatarák dělá často svým hostům. Teď takový můžete pro své hosty udělat i vy!
Published 11/10/24
Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření připravili něco dobrého na zahřátí z kuchyní našich babiček, třeba na víkendový výlet. Jeřabinku. A také povídání o měchu a jeho následnici, placatce.
Published 11/08/24