Episodes
Nebylo to často, ale občas se v kuchyních místo babičky objevil dědeček. Tak to asi docházela pálenka. Jaké uměli dědečkové, ale i babičky v chalupách připravit, poví Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření. Recept na jednu z nich samozřejmě nechybí.
Published 04/26/24
Kterým surovinám se vyhnout, když se snažíme zhubnout? Jak je nahradit? Stačí se inspirovat středomořskou kuchyní? Pomůže, když nahradíme cukr medem? Je vhodné vynechávat maso? Co když rádi pečeme? Je potřeba jídelníček odlehčovat, i když nepotřebujeme hubnout? Tereza Bebarová se ptá nutriční terapeutky Veroniky Pourové.
Published 04/26/24
Každý svatý měl v dobách našich babiček nějaký patronát. A svatý Marek toho měl na starosti hodně, jak prozradí Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření. A přidají recept na něco na zub.
Published 04/25/24
O svatém Jiří jste asi většinou slyšeli. Tentokrát se dozvíte, že to byl svátek spojený nejen s hady štíry, ale třeba i s kachnou v kyselým zelišti. Jak ji připravit, poradí Jaroslav Hoření a Vladimíra Jakouběová.
Published 04/24/24
V dobách našich babiček lidé slavili i svátky světců, mezi ty nejvýznamnější patřil svatý Vojtěch. Jeho význam připomenou Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření a přidají recept na cukrkand, který prodával na poutích.
Published 04/23/24
Celé z rýže je tentokrát Kuchařské čarování Petra Stupky. Připravil deset rýžových proměn, například rýži kokosovou, zlatou nebo kimči. Chybět nebude pravé milánské rizoto ani bulharský pilav či smažená rýže až z Indonésie. Nakonec vyčaruje něco sladského z pudinkové rýže.
Published 04/23/24
V receptech našich babiček si připomene některé jarní úkony a rituály a také významné svátky. To vše ovlivňovalo dění v kuchyni, kde se nejen vařilo, ale i léčilo. Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření přidají recept na odvar z kůry z dubu.
Published 04/22/24
Už po prvním soustu vám tento dezert rozproudí krev. Zároveň cítíte nádech Vánoc. Je kyprý a vláčný, upečený korpus chutná jako brownies. Do opitého Izidora se pustila Zdenka Trávníčková z Vyškova, aby potěšila posluchače i porotu Pochoutkového roku.
Published 04/21/24
Po dobrém jídle zbyde na stole spousta nádobí. Kdo sklízí talíře? A můžeme je na sebe štosovat? Jiné je to doma, jiné v restauraci. Radí Ladislav Špaček.
Published 04/21/24
Soutěžní recept: Opitý Izidor od Zdenky Trávníčkové. Rada z etikety: Doma sklízí talíře hostitel, v restauraci personál. Anglická slanina je opravdu z Anglie.
Published 04/21/24
V dobách našich babiček nebylo koření z exotických zemí až tak mimořádné, jak se může zdát, a s citrusy to bylo podobně. Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření mají recept na citrónový koláč.
Published 04/19/24
Je možné jíst zdravě a pravidelně v restauraci či jídelně? Má smysl nahrazovat knedlíky rýží? Co je nejčastějším problémem jídla v restauraci? Je nějaká kuchyně, která je zdravější? Jsou zdravé dezerty, například ty bez lepku? Na co si dát pozor při výběru nápojů? Tereza Bebarová se ptá nutriční terapeutky Andrey Jakešové.
Published 04/19/24
I když je pro mnohé přelom 19. a 20. století pravěkem, už tehdy městské hospodyně znaly mnohé cizokrajné koření, třeba jako kurkumu. Nejen o jejím původu, ale také o využití při vaření povypráví Jaroslav Hoření a Vladimíra Jakouběová.
Published 04/18/24
Hlíva ústřičná, to je zázrak přírodní medicíny. Jde o dřevokaznou houbu, rostoucí převážně na listnatých stromech, z nichž si bere živiny, které prospívají i našemu organismu. Příznivé účinky, které má hlíva ústřičná, znali již před staletími staří Číňané.
Published 04/17/24
S Vladimírou Jakouběovou a Jaroslavem Hořením nahlížíme do kořenek v městských kuchyních a nacházíme tam různé exotické koření. Například kardamom využijeme při přípravě pepřenek.
Published 04/17/24
Ve čtvrtek 18. dubna vysíláme dopoledne od 9:00 do 12:00 hodin z kulinářského festivalu Gastro v Hradci Králové. Zdena Kabourková spolu s Jitkou Slezákovou vám veškeré dění přiblíží, a pokud bude potřeba, tak za vás samozřejmě i ochutnají. A že toho bude!
Published 04/17/24
Víte, že už v 19. století znaly hospodyně vývary v kostce? Potvrzují Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření a přidají recept na silnou polévku podle Rettigové.
Published 04/16/24
Hlavní surovinou pro Kuchařské čarování Petra Stupky bude sýr, především pak sýr přírodní, tedy tvaroh, riccota, mozarella a další. Bude nadívat kuřecí prsíčka, zapeče sýr ve slaném i sladkém koláči a vykouzlí i pěknou řádku pomazánkových variací.
Published 04/16/24
V receptech našich babiček nahlížíme nejen do receptářů a starých kuchařek, ale i do dobového tisku. Tentokrát do Lidových novin z roku 1907. Tehdejší moudra Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření doplní receptem na kuřata na paprice.
Published 04/15/24
Jestli jste milovníci španělského ptáčka, tento recept vás nadchne. Dančí závitky připravil Václav Ségl z Praskoles. Dančí maso je jemnější a krásně jím prostoupí všechny chutě, které jsou schované uvnitř. Maso se vám přímo rozplyne na jazyku.
Published 04/14/24
Tradičně se o ženu v restauraci stará muž. Muž vchází jako první do restaurace, aby ženu uvedl. Muž jí odsunuje židli, usazuje ji, pak teprve usedá on sám.
Published 04/14/24
Každá hospodyňka ví, že do koláčů, buchet či na nudle je nejlepší čerstvě namletý mák. Možná už máte doma moderní přístroj, elektrický mlýnek, ale jistě se shodneme na tom, že jeho předchůdce, poctivý litinový mlýnek, který používaly naše babičky, je prostě nesmrtelný.
Published 04/14/24
Soutěžní recept: Dančí závitky od Václava Ségla. Rada z etikety Ladislava Špačka: Jak si v restauraci objednává žena. Mlýnky na mák.
Published 04/14/24
Česká kuchyně má řadu skutečně původních pokrmů, Vladimíra Jakouběová s Jaroslavem Hořením některé připomenou a přidají recept na vepřovou na divoko.
Published 04/12/24