Episodes
20 lat w UE – jak dziś szukamy pracy w Europie? W 2004 roku rynek pracy otworzyły: Wielka Brytania, Irlandia i Szwecja. Jak ostatnie uczyniły to Austria i Niemcy w 2011 roku. Od tamtej pory wiele się zmieniło w poszukiwaniu pracy w Europie. W dzisiejszym odcinku kilka podpowiedzi.
Published 05/02/24
Pokolenie Z to najprawdopodobniej najczęściej analizowana generacja w dziejach ludzkości. W dzisiejszym odcinku słowo o tym, co młodzi ludzie chcieliby wiedzieć, przed dokonaniem wyboru pracodawcy.
Published 04/27/24
Published 04/27/24
Na stronie Kancelarii Premiera opublikowane zostały założenia Ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia, która stanowi jeden z elementów Krajowego Planu Odbudowy i musi wejść w życie do 30 września bieżącego roku. W dzisiejszym odcinku o tym, jakie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje rozwiązania.
Published 04/20/24
Pracodawcy oczekują od kandydatów umiejętności pracy w grupie. Niestety ciągle nie mamy dobrego pomysłu, jak rozwijać te zdolności w toku edukacji. Więcej na ten temat w dzisiejszym odcinku.
Published 04/11/24
W opublikowanym właśnie raporcie z badania jakościowego „Marketingowe kompetencje przyszłości” pojawiły się nowe oczekiwania pracodawców wobec kandydatów, to m. in. umiejętność skupienia uwagi. O pozostałych wymogach w dzisiejszym odcinku.
Published 04/05/24
14 marca w Instytucie Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej odbyła się ogólnopolska konferencja hybrydowa poświęcona zacieśnianiu współpracy uczelni z biznesem, w celu lepszego dopasowania profili absolwentów do rzeczywistych potrzeb firm.
Published 03/28/24
Ukazał się właśnie raport „Rynek pracy w Kielcach w opinii osób poszukujących zatrudnienia” opracowany przez zespół badawczy Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Kielcach i Miejski Urząd Pracy. Możemy czerpać z niego wiedzę m.in. na temat tego, skąd respondenci czerpią informacje na temat pracodawców, pozyskują oferty pracy i jak charakteryzują dobrą pracę.
Published 03/22/24
Wybór szkoły ponadpodstawowej to ważna decyzja, która może wpłynąć na dalszą ścieżkę kariery młodych ludzi. Potrzebują więc mądrego szkolnego poradnictwa zawodowego, znajomości lokalnej oferty edukacyjnej i perspektyw dla rynku pracy oraz wsparcia ze strony rodziców.
Published 03/14/24
Pozostawanie, zwłaszcza przez dłuższy okres, w rejestrze osób bezrobotnych może prowadzić nie tylko do utraty kontaktu z rynkiem pracy, ale również do wykluczenia społecznego. W Katalonii jednym z pomysłów na niwelowanie tego ryzyka jest ułatwianie osobom zarejestrowanym w urzędach pracy dostępu do dóbr kultury. O tym, czy w Polsce też istnieje taka potrzeba w dzisiejszym odcinku.
Published 03/07/24
W dzisiejszym odcinku przybliżamy formy czterodniowego tygodnia pracy. Rozważamy mocne strony tej koncepcji i zastanawiamy się, od kiedy może wejść w życie jako naturalna po wolnych sobotach zmiana na rynku pracy.
Published 02/29/24
Osoby, które zdecydowały się na samozatrudnienie, chwalą sobie niezależność, możliwość pracy dla kilku kontrahentów i możliwość osiągania wyższych dochodów. W dzisiejszym odcinku o pozostałych atutach, ale też o cieniach tej formy zawodowej aktywności.
Published 02/27/24
Żeby odblokować fundusze z Krajowego Planu Odbudowy Polska musi osiągnąć ustalone z Komisją Europejską kamienie milowe. Często zapomina się o tym, że to nie tylko kwestie tzw. praworządności, ale też na przykład nowa ustawa regulująca politykę rynku pracy, która zgodnie z ustaleniami powinna wejść w życie do 30 września 2024 roku.
Published 02/22/24
Zakończył się projekt Pillars, w którym przedstawiciele uczelni i instytutów badawczych z Europy, Ameryki Łacińskiej i Chin wspierani przez międzynarodowy zespół ekspertów pracowali nad wskazówkami dla włączającej polityki rynku pracy na miarę XXI wieku. Wypracowane rozwiązania dostępne są za darmo w Internecie. Powinni się z nimi zapoznać parlamentarzyści i samorządowcy oraz przedstawiciele MRiPS.
Published 02/08/24
Ewaluacja zewnętrzna potwierdziła, że rozwiązania testowane w projekcie pilotażowym ZiP - Zatrudnienie i Przeszkolenie, czyli unikatowe połączenie subsydiowanego zatrudnienia i dofinansowania do kształcenia, mające na celu aktywizację grupy NEET, są skuteczne. Teraz propozycja Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach ma szansę znaleźć się w nowej ustawie regulującej politykę rynku pracy.
Published 02/01/24
Swoim dekretem z 27 stycznia 1919 roku naczelnik państwa Józef Piłsudski powołał do życia Państwowe Urzędy Pośrednictwa Pracy i Opieki nad Wychodźcami, a w rocznicę tego wydarzenia świętujemy Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia. W dzisiejszym odcinku szukamy odpowiedzi na pytanie o to, kiedy pojawiła się nazwa urząd pracy, i czy powinniśmy ją zmienić.
Published 01/29/24
Nim zaczniemy przygotowywać wniosek o dotację na własny biznes koniecznie powinniśmy zapoznać się z kryteriami. Sprawdźmy, co będzie oceniane i jak poszczególne elementy naszego biznesplanu będą punktowane. Więcej na ten temat w kolejnym odcinku podcastu „Chwila dobrej roboty”.
Published 01/18/24
Momenty zapisywania zobowiązań noworocznych i rozliczania się z nich to nieliczne chwile, w których możemy oddać się refleksji nad naszą karierą, rozwojem i celami zawodowymi. A nawet życiem w ogóle. W dzisiejszym odcinku więcej na temat samego planowania oraz przydatna statystyka dlaczego nie zawsze udaje nam się osiągnąć to, co było zamierzone.
Published 01/11/24
Styczeń to bardzo dobry miesiąc na to, by rozpocząć realizację zobowiązań noworocznych i zaplanować rozwój swój lub własnej firmy ze wsparciem ze strony urzędu pracy. Więcej na ten temat w dzisiejszym odcinku.
Published 01/03/24
Na stronie internetowej barometrzawodow.pl dostępne są już prognozy zapotrzebowania na pracowników w województwach i powiatach. Informacje te są przydatne zarówno dla firm, które rekrutują lub planują szkolenie swoich pracowników, jak i dla kandydatów. Więcej informacji w dzisiejszej Chwili dobrej roboty.
Published 12/29/23
Znane są już priorytety wydatkowania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2024 roku. Dzięki temu pracodawcy już mogą zacząć planować kształcenie ustawiczne swoich pracowników z wykorzystaniem wsparcia ze środków publicznych. Szczegóły w dzisiejszym odcinku.
Published 12/29/23
Sztuczna inteligencja zdominowała w tym roku rozmowy o rynku pracy przyszłości. Co ciekawe wpłynęła głównie na prognozy długookresowe. W krótkoterminowych jej obecność jest ledwie zauważalna. Na obecnym etapie należy rozmawiać nie tylko o normach, ale również o etyce wdrażania sztucznej inteligencji w biznesie. Szczegóły w dzisiejszym odcinku.
Published 12/20/23
Podczas zorganizowanego przez PARP webinarium, które odbyło się 4 grudnia, zaprezentowano wyniki scalenia rezultatów Branżowych Bilansów Kapitału Ludzkiego dla siedemnastu głównych sektorów gospodarki. Autorzy z Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego zidentyfikowali m.in. główne międzysektorowe stanowiska pracy. w dzisiejszym odcinku o tym, co to oznacza dla przyszłych rekrutacji.
Published 12/13/23
Wideo CV lub wideo resume powstało w latach osiemdziesiątych XX wieku. Sprawdzamy, czy dziś warto sięgać po to rozwiązanie, a jeśli tak, to jak przygotować materiał, żeby zrobić dobre wrażenie.
Published 11/30/23
Zgodnie z badaniami pracodawcy oczekują, że kandydat będzie umiał się zachować na poziomie również wypowiadając się w social mediach. W dzisiejszym odcinku o tym, czym jest netykieta i jakie znaczenie ma jej przestrzeganie dla budowania dobrych relacji.
Published 11/23/23