Episodes
Tworzy film o parku narodowym, który miał być, ale ciągle jeszcze nie powstał- Anna Korczyńska współproducentka filmu "Nadzieja. Film o Turnickim" z The Climate Lab mówi, że to jej miejsce na ziemi. "Najdziksze miejsce w Polsce", "wrota Bieszczad", "druga Puszcza Białowieska” - tak mówi się o obszarze Pogórza Przemyskiego, na którego terenie od kilkudziesięciu lat nie może powstać Turnicki Park Narodowy. O tym miejscu powstaje właśnie film pt."Nadzieje.Film o Turnickim". Jeśli chcecie w...
Published 03/28/24
Published 03/28/24
Rośliny pachną, wabią, grają kolorem, czasem oszukują. Żeby "uprawiać seks", rośliny potrzebują motyli, muchówek, pszczół, ciem, chrząszczy, kolibrów - przenośników, czasem jednak w tej roli pojawia się wiatr.. Z biologiem, Profesorem Marcinem Zychem rozmawia Marta Hoppe.
Published 03/07/24
Wyprawy w teren z unikatową, dziką przyrodą, podglądanie zwierząt w ich naturalnym środowisku, także miejskim - to pasja podróżnika, ornitologa i przyrodnika Michała Adamowicza. Jego badania naukowe dotyczą populacji rzadkiego, ginącego gatunku ptaka – cietrzewia. Opowiedział nam m.in o akcji "Chronić Cię Trzeba”.
Published 03/04/24
Z jednej strony słyszymy, że Polska wysycha. Z drugiej docierają do nas informacje o zalanych wsiach, o Bugu, który wystąpił z koryta rzeki i jest bardzo niebezpieczny, o nadmiarze wody. Co to znaczy, że woda ucieka z naszego kraju w błyskawicznym tempie? Jak chronić nasze zasoby wodne? Czy susze i powodzie to już stała rzeczywistość w Polsce? Dlaczego w Polsce źle gospodarujemy wodą i co to znaczy? Z dr Alicją Pawelec z WWF Polska rozmawia Marta Hoppe.
Published 02/16/24
Zamiast na zakupy do sklepu, idź do lasu. Nie tylko wzbogacisz swoją dietę, ale też uwolnisz głowę. Każda pora roku jest dobra na wycieczkę do lasu i zbieranie darów natury - namawia Piotr Ciemny, bloger i autor książek "Dzikie zioła sezonowo" oraz "Chwasty od kuchni", z którym rozmawia Martyna Matwiejuk.
Published 02/14/24
Sarna w kąpieli błotnej, lis jedzący jabłka, czy wilczyca bez jednej nogi - takie sceny z życia dzikich zwierząt obserwuje Dawid Popończyk, znany jako Leśny Kawaler. Las to dla niego drugi dom a jego mieszkańców traktuje jak rodzinę. Swoje wyprawy i spotkania z dzikimi zwierzętami rejestruje i publikuje w internecie. Przy okazji dzieli się wiedzą na temat przyrody. Na spotkanie z Leśnym Kawalerem zaprasza Weronika Puszkar.
Published 02/07/24
To rozmowa o szacunku dla przyrody, o tym, czego możemy się od niej nauczyć i o tym, jak jak nasza krótka, bo 70 - 80 letnia perspektywa, zakłóca postrzeganie życia i procesów, które zachodzą w naturze. Z Człowiekiem z Puszczy, Adamem Zbyrytem rozmawiamy też o trudnej ale fascynującej sztuce obserwowania ptaków - zapraszam Piotr Firan.
Published 02/05/24
PFAS, znane jako „wieczne chemikalia”, zostały znalezione w kurtkach i ubraniach sportowych w kilkunastu krajach Europy, Ameryki, Azji i Afryki. Jednym słowem nosimy chemiczne ubrania, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Ale jak podkreśla Joanna Sawicka-Gajin z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie, nie tylko ubrania mogą te chemikalia zawierać, o czym rozmawia z Mateuszem Kulikiem.
Published 02/02/24
Kompostownik w ogródku nikogo nie dziwi, ale okazuje się, że z powodzeniem nasze organiczne odpadki możemy kompostować też na balkonie, czy tarasie, a nawet w domu. Możemy wybrać tradycyjny sposób kompostowania, albo japoński. O szczegóły Kuba Jamrozek zapytał Joannę Baranowską, blogerkę z Organiczni.eu, autorkę książki „Jak kompostować? To proste!”
Published 02/02/24
Model gospodarki, który polega na dzieleniu się, pożyczaniu, ponownym użyciu, naprawie, odnawianiu i recyklingu istniejących materiałów jest coraz bardziej popularny na całym świecie. Czym jest i jak działa Gospodarka Obiegu Zamkniętego? Ile potrwać może zmiana gospodarki linearnej na cyrkularną? O tym z Piotrem Bruździakiem ze Stena Recykling rozmawia Mateusz Kulik.
Published 01/19/24
Można z nich zrobić np. słodzik i barwnik do dżinsów. Maciej Multan poddał winylowe rękawiczki recyklingowi i wydobył z nich kwas ftalowy. Otrzymał za to nagrodę w konkursie Talenty Jutra i zapowiada kontynuację badań. Z Maćkiem,  stypendystą "Queen Hedvig Scholarship" i  stażystą w Instytucie Chemii Organicznej rozmawia Weronika Puszkar.
Published 01/12/24
Zanim kupisz następny, wymarzony ciuch posłuchaj tego podcastu! Dlaczego niektóre ubrania są toksyczne? Co zła moda ma wspólnego z naszymi hormonami? Dlaczego Morze Aralskie wysycha? Czemu skóra ekologiczna to bardzo zły wybór? Czy skóry roślinne to nasza przyszłość? Odpowiada autorka bloga Świadomy konsument mody –Ola Włodarczyk, która była gościem Kamila Jasieńskiego.
Published 12/12/23
Każdy z nas – bez względu na miejsce zamieszkania  ma wpływ na to, co dzieje się w morzach i oceanach. To od naszych dzisiejszych decyzji zależy, czy ekosystemy morskie pozostaną zdrowe i tętniące życiem, a pysznymi rybami na świątecznym stole będą mogły się cieszyć także przyszłe pokolenia. Już dziś przeciętnie mieszkaniec Ziemi zjada 20,2 kg ryb i owoców morza rocznie, a przewiduje się, że do 2030 roku liczba ta wzrośnie do 21,4 kg. Nie trzeba być ekspertem, by wiedzieć, które ryby...
Published 12/08/23
Do tej pory rekordem chłodu w Polsce jest temperatura -41 st. C., która została odnotowana w 1940 roku w Siedlcach. Natomiast najchłodniejszą zimą była ta z 1963 roku. 28 lutego w Lubaczowie temperatura spadła aż do -38, 6 st., a dzień później wynosiła -34 st. To są wartości dawno niewidziane na termometrach w naszym kraju. Ostatnie zimy były cieplejsze, więc dla niektórych śnieżyce i mrozy to już historia – o czym Weronice Puszkar opowiada Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW.
Published 12/06/23
Tylko 1% zasobów wodnych na świecie to woda słodka użyteczna dla ludzi. Naukowcy alarmują, że jeśli nie zaczniemy szanować wody, to za kilkadziesiąt lat okresów z jej niedoborami będzie coraz więcej. Jak do tego nie dopuścić? Mamy dla Was kilka rad, jak poprzez dobrą zabawę, eksperymenty, czy rodzinne wyzwania uczyć się szacunku do wody. O tym w rozmowie z Oliwią Krettek Magda Derdończyk z Mamy Projekt.
Published 11/10/23
Książki, płyty, porcelana, meble, zdjęcia, antyki, ubrania z metkami, buty, paski, torby a nawet obrazy. To wszystko leży na śmietnikach  i czeka na nowych właścicieli.Marta Pęczak, autorka profilu- Klika ze śmietnika, jest jedną z wielu osób, które buszują po śmietnikach w poszukiwaniu wszystkiego.
Published 10/23/23
Na naszych oczach zmienia się rola motoryzacji. Kiedyś samochód był symbolem statusu materialnego, dzisiaj pokolenie Z przesiada się na hulajnogi, korzysta z rozwiązań carsharingowych, usług taksówkowych i komunikacji miejskiej. Czy zrezygnujemy z samochodów prywatnych? Z Martą Żakowską, autorka książki "Autoholizm, jak odstawić samochód w polskim mieście" rozmawia Kamil Jasieński.
Published 10/18/23
Czy ziemia uniwersalna jest dobra dla każdej rośliny? Jaki kwiat wybrać, by zobaczyć najszybsze efekty rozrostu? Co zrobić, kiedy nasza roślina zachoruje? Plantswapp to ludzie, którzy pomogą, doradzą, zaopiekują się naszymi, zielonymi zdobyczami. O wirtualnym targu roślinnym Marta Hoppe rozmawia z Bartkiem Klukaczewskim z plantswapp.
Published 10/04/23
Potem mikrocząsteczki plastiku zjadają ryby, a następnym ogniwem jesteśmy my- ludzie. Dlaczego produkujemy tony śmieci? Jakie błędy popełniamy segregując odpady? Jaka jest druga strona kosza? Co dzieje się z odpadami, gdy od nas odjadą? Gdzie zgłosić nielegalne wysypisko śmieci? Czym są PSZOKI? O tym, co dobre dla naszej planety Jakubowi Jamrozkowi opowiada Monika Michalska, Pani od odpadów.
Published 09/30/23
Dawniej leśnicy mieszkali w lasach i każdego dnia monitorowali je, doglądali, po prosu tam byli. Dziś, żeby obejrzeć las od środka i sprawdzić, co dzieje się z drzewami korzystać można z teledetekcji, czujników hiperspektralnych, czy dronów, które docierają do miejsc dla człowieka niedostępnych. Do lasów coraz śmielej wkracza także sztuczna inteligencja. A leśnik bywa w lesie tylko czasami. O lasach przyszłości z prof. Krzysztofem Sterańczykiem - Zastępcą Dyrektora ds. Naukowo-Badawczych...
Published 09/29/23
Ubrania z ropy i wykorzystywanie dzieci w przemyśle odzieżowym. Wiskoza i bawełna, których produkcja niszczy lasy i pochłania ogrom zasobów wody. Certyfikaty ekologiczne, na które warto zwracać uwagę i utylizacja zużytych ubrań. Joanna Studzińska Kolektywu "Mamy Projekt" opowiada o tym wszystkim Oliwii Krettek, Zaprasza też do ciekawego miejsca na mapie Warszawy, jakim jest  "Punkt zwrotny" EkoCentrum z pokojami zagadek o przemyśle odzieżowym.
Published 09/26/23
Utopione telefony, kamerki sportowe, hulajnogi, a nawet sejfy- takie "skarby" nurkowie znajdują sprzątając polskie wody. Co dzieje się z tymi rzeczami, na czym polegała akcja sprzątania podwarszawskich akwenów? O Deepspocie i tym, dlaczego warto szukać targów nurkowych Matusz Kulik rozmawiał z  Kubą Cieslakiem z nurkolog.pl oraz Michałem Kosutem z Deepspotu.
Published 09/24/23
Czy wiesz jaką drogę pokonuje informacja zanim dotrze do naszego telefonu i komputera? Ile zużywamy energii, ile produkujemy dwutlenku węgla korzystając z internetu? Dziennie potrzeba kilku drzew, by to zrównoważyć! O moim i Twoim śladzie węglowym związanym z internetem, bez którego nie umiemy już żyć rozmawiają Oliwia Krettek i Magda Derdończyk z Mamy Projekt
Published 09/21/23
Scrollowanie, które szkodzi planecie. Zakupy w internecie mniej ekologiczne, niż te w sklepie robione na żywo.Higiena internetowa, która może pomóc w walce z nadmierną emisją  CO 2. O naszym śladzie węglowym z  Magdą Derdończyk z Eko Eksperymentarium rozmawia Weronika Puszkar.
Published 09/14/23