Episodes
Dlaczego tak nam trudno z dziecięcą złością, frustracją, smutkiem? Czego nasze dzieci (lub nastolatki) najbardziej od nas w tych momentach potrzebują? Od czego zacząć oswajanie emocji? W tym odcinku wspominam: o kursie online "Ogarnij emocje" - wskocz na listę zainteresowanych majowym naborem do programu
Published 04/26/24
Published 04/26/24
Raczej nie lubimy krytyki i odrzucenia, ale jakoś sobie z nimi radzimy. Zdarza się jednak, że lęk przed podobnymi sytuacjami staje się tak duży, że zaczyna nas blokować w relacjach, kontroluje nasze zachowania i pogarsza samopoczucie. Widzimy to u dzieci. które reagują gwałtownie na najmniejszą oznakę dezaprobaty, widzimy u osób, które neutralne komunikaty odbierają jako odrzucające. Jak się tym zająć, jak wesprzeć swoich bliskich, jak pomóc sobie?
Published 04/12/24
Wywracają oczami, zmieniają zdanie, nie dotrzymują obietnic i często zachowują się w sposób, który wprawia nas, dorosłych, w osłupienie. Przecież to już prawie dorosły człowiek, czy nie rozumie, że to było niebezpieczne, nierozsądne, raniące?  Posłuchaj, dlaczego tak jest i jak się w tym odnaleźć. Plus nieśmiertelne pytanie: ufać czy kontrolować? Mam na nie swoją nieoczywistą odpowiedź. Do poczytania (o nastolatkach z naukowego punktu widzenia): Sarah Jayne Blakemore "Wynaleźć siebie....
Published 03/29/24
Zachowanie dziecka odbierane jest jako wizytówka rodziców. Czy słusznie? To jak sobie radzić z sytuacjami, w których nie dajemy rady - bo nie dopilnowaliśmy, nie przewidzieliśmy, nie umieliśmy... Bo przecież nie da się ich uniknąć. Ale jak rozpoznać te o niebagatelnym znaczeniu i przepracować tak, by nie szkodziły dziecku? W tym odcinku wspominam o: książce Daniela Siegla "Potęga obecności"
Published 03/15/24
Decyzja zapadła, rozstajecie się. Jak zadbać o dziecko/dzieci? Jak im to zakomunikować, czego można się spodziewać, jak ułatwić im przejście przez tę sytuację i co może być sygnałem, że dziecko i/lub rodzice potrzebują wsparcia z zewnątrz?
Published 03/01/24
Anita napisała: Bardzo dużo mówi się o tym, że po narodzinach dziecka to żona/partnerka zapomina o relacji z mężem/partnerem, zaniedbuje ją, bardziej „widzi" dziecko, jest ono ważniejsze niż mąż. U mnie jest odwrotnie – dla mojego męża ważniejsze jest dziecko, o mnie jakby zapomniał. (...) Czuję, że jestem na ostatnim miejscu w jego hierarchii. Jak poradzić sobie z taką sytuacją? Bierzemy więc maila pod lupę i przyglądamy się, co można w takiej sytuacji zrobić.
Published 02/17/24
Co dla mężczyzny zmieniają narodziny dziecka? Co to znaczy "ojcować"? Jakie są męskie oczekiwania odnośnie współpracy żoną/partnerką? Postawiłam Mikołajowi kilka pytań - na żadne nie odpowiedział tak, jak się spodziewałam. Mało tego, kiedy wydawało mi się, że łapiemy jakąś wspólną perspektywę, Mikołaj dorzucał coś, co różnicowało ten obraz. I bardzo, bardzo pokazywało, jak złożony może być męski punkt widzenia.
Published 02/10/24
Dzieci mamy wspólne, ale pomysły na ich wychowanie - nierzadko rozbieżne. Ale czy na pewno? Czy faktycznie ZUPEŁNIE inaczej podchodzimy do wychowania? Jak się porozumieć, gdy widzimy w tym obszarze znaczące różnice, od czego zacząć i - co najważniejsze - jak docenić to, co nas różni, zamiast próbować się tego pozbyć - mówię w tym odcinku, ale i napisałam o tym całą książkę: Bo tym im na wszystko pozwalasz!! - O tym, jak się porozumieć wspólnie wychowując dzieci.
Published 01/19/24
Na nowy rok, nowy początek, w zalewie motywacyjnych nawoływań o zmianach, rozwoju i parciu naprzód - mam inną propozycję, i nie jestem w niej odosobniona. W tym odcinku wpominam o: tekście Agi Kopczyńskiej, dietetyczki rysunku Marii Kaczorowskiej, psycholożki
Published 01/05/24
Czasem w relacjach wydarza się coś, co bardzo ją rani, oddala ukochane osoby od siebie, buduje między nimi mur. Coś, po czym trudno po prostu żyć tak, jak wcześniej. A jednak chce się być razem, mimo wszystko. Jak zacząć niejako od nowa? To pytanie zadała jedna ze słuchaczek podcastu i ten właśnie temat wieńczy całą serię. W tym odcinku wspominam o: odcinku dotyczącym pojednania Esther Perel, terapeutce par książce "Małżeństwo na wszystko albo nic" Eli Finker (niedostępna w języku polskim)
Published 12/29/23
Bywa, że związek zamienia się w regularne przepychanki lub pole walki. Widzimy wtedy jak na dłoni wady i uchybienia drugiej osoby, i czujemy rozżalenie, że nasze wysiłki naprawy sytuacji nie są dostrzegane. Warto wówczas zatrzymać się, zrobić krok w tył i postawić dwa pytania, które mogą zmienić dynamikę relacji między nami. W tym odcinku wspominam o: wpisach Laboratorium Psychoedukacji: Cytat z Ellen Wachtel Cytat z Gabora Mate Picturebooku Iwony Chmielewskiej "Dwoje ludzi"
Published 12/09/23
W tym odcinku na warsztat idą dwa maile: Ania pyta, jak sobie radzić z biciem dla "zabawy"? Jej 3,5 letni syn sięga po agresję fizyczną (rzucanie, uderzanie, szczypanie) bez widocznego powodu, nie ze złości, nieraz w trakcie spokojnych, przyjemnych aktywności. Agnieszka z kolei jest mamą 2,5letniego synka, który gwałtownie protestuje przeciw rozstaniom z mamą - Agnieszka ma świadomość, że to pewnie rozwojowe i minie, ale chciałaby wiedzieć, czy jako rodzice mogą jakoś ten etap złagodzić. W...
Published 11/24/23
Sporo się mówi o spektrum, ADHD i neuroróżnorodności. Coraz więcej wiedzy, świadomości i wsparcia. Ale jak żyć, gdy neuroróżnorodność utrudnia nam codzienne funkcjonowanie w parze, podziale obowiązków i zadań oraz rozumienie swojego wkładu we wspólne życie? O tym pięknie mówi Marta Cieśla, psycholożka i psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Profil Marty na Instagramie W tym odcinku wspomniane zostały książki: "Kaktus na walentynki czyli miłość aspergerowca" Peter Schmidt"Autentyczna w...
Published 11/10/23
Dlaczego pułapką może być to, że znamy się długo - i być może całkiem dobrze? Jak to się dzieje, że w trakcie jednej rozmowy prowadzone są równolegle dwie inne? Co zrobić, by zmniejszyć ryzyko nieporozumień w dialogu? W tym odcinku wspominam o: książce Daniela Kahnemana "Pułapki myślenia" książce Deborah Tannen "Ty nic nie rozumiesz!" Książce Sue Johnson "Siedem rozmów wzmacniających związek"
Published 10/27/23
W każdym związku zdarzają się trudne momenty, Pary ranią się, czasem nieświadomie. Naruszają swoje granice, niekoniecznie intencjonalnie. Wszystko to jest częścią relacji, dopóki zauważamy nasz wkład w trudne chwile i staramy się to zmieniać. Ale jest taki rodzaj relacji, dla której nadzieja na poprawę jest znikoma. Czasem żadna. To toksyczne relacje, nierzadko z powodu zaburzeń osobowości. Jak rozpoznać te mechanizmy, jak się obronić i zadbać o siebie, będąc w toksycznym związku? W tym...
Published 10/13/23
W tym odcinku pochylam się na dwoma mailami: Emilia pyta, co zrobić, gdy siedmioletni syn nie chce rozmawiać o tym, co dla niego trudne. Ewelina natomiast zastanawia się, jak sobie radzić z agresywnymi zachowaniami czteroipółletniego synka. W tym odcinku wspominam o: koncepcji Selfreg Stuarta Shankera cyklu książeczek Agnieszki Stążki-Gawrysiak "Self-regulation. Opowieści dla dzieci"
Published 09/29/23
Kiedy w związku pojawia się dziecko, nastaje nowy etap, piękny i trudny. Jednak gdy pojawia się dziecko z wyzwaniami rozwojowymi, relacja między rodzicami wystawiona bywa na próbę. Jak dbać o związek, gdy tyle energii i zaangażowania wymaga specyficzne rodzicielstwo? W tym odcinku wspominam o: Mojej książce: Bo ty im na wszystko pozwalasz!! O tym jak się porozumieć wspólnie wychowując dzieci
Published 09/22/23
Nasze konflikty, pozornie niegroźne, potrafią przybrać naprawdę gwałtowny obrót. Nasze reakcje, na pozornie błahe sytuacje, potrafią zaskakiwać intensywnością. Wszystko dlatego, że często nie kłócimy się tak naprawdę o to, o co się kłócimy - my walczymy o przetrwanie. W tym odcinku wspominam o: książce Sue Johnson "Siedem rozmów wzmacniających związek" książce „Partnerstwo bliskości. Jak teoria więzi pomoże ci stworzyć szczęśliwy związek”
Published 09/15/23
Kiedy tworzymy związki, w teorii wnosimy w nie mniej więcej podobny wkład. A co, jeśli nie? Jeśli z przyczyn obiektywnych (choroba) jedno musi wziąć na siebie więcej? Lub, gdy brak przyczyn obiektywnych, ale dynamika danego związku sprawia, że jedna osoba ciągle i ciągle bierze na siebie zadanie, którego nie lubi?
Published 09/08/23
Kiedy w związku źle się dzieje i pojawiają się myśli o rozstaniu, argumentem przeciw może być dobro dziecka (jeśli para ma dzieci). Niektórzy zdecydowanie twierdzą, że to nie powinien być wyznacznik, inni zaś przywiązują do niego ogromną wagę. Jak jest z tym dziecięcym dobrem? W tym odcinku wspominam o: książce R. Emery'ego "Dwa domy, jedno dzieciństwo"mojej książce "Bo ty im na wszystko pozwalasz!!"
Published 09/01/23
Sierpniowe WPJO to mail od Edyty, która zastanawia się, dlaczego jej dziesięcioletnia córka zachowuje się, jakby toczyła z mamą walkę: atakuje fizycznie, obraża, przerzuca się argumentami.
Published 08/25/23
Skąd mam wiedzieć, że to już się skończyło? Że nic z tej relacji nie będzie? Po czym mam poznać, że nie ma już "nas"? A kiedy jeszcze warto próbować i dokładać starań o utrzymanie związku?
Published 08/18/23