Episodes
Přijetí závazku bývá často spojeno se strachem, obavami. Obstojím? Mohu se vůbec k něčemu takovému zavázat? Z jaké pozice je možné nejrůznější závazky přijímat a dále rozvíjet, o tom je druhé setkání s psychologem Markem Macákem věnované závazku.
Published 05/10/24
Published 05/10/24
Závazek není něco, co by našemu uchu znělo příjemně – a přece závazek vytváří prostor ke svobodě. Jaké možnosti otevírá vztah, který stojí na závazku – i o tom mluví psycholog Marek Macák v první části série Smlouva a závazek. Čemu mohou pomoci uniformy a je vždycky potřeba říkat si o pomoc?
Published 05/03/24
Nakolik spolu souvisí tajemství a svět médií? Jak nakládat s obrazem, který o sobě chceme vytvářet před druhými? Voláním Vzhůru k realitě bude završeno poslední setkání série tajemství, kterou nabízí Uši k duši. O tajemství a médiích rozmlouvají Lucie Endlicherová a Marek Macák.
Published 04/26/24
Uši k duši: Tajemství (3/4): Tajemství a já. Host: Marek Macák. Moderuje: Lucie Endlicherová.
Published 04/19/24
Jsou chvíle, kdy je dobré stát před Bohem sám za sebe. Kdy je dobré zachovat tajemství. Právě do nich zve psycholog Marek Macák v pokračování seriálu o tajemství. Ježíš mluvil o světle, které – pokud se schová pod postel – nemůže plnit svou funkci. Jsou věci, které mají zůstat utajeny a jiné, které je dobré vynášet na světlo.
Published 04/12/24
Jaká je role tajemství v životě člověka? Jaký je rozdíl mezi tajemství a soukromím a co mají společného? Proč je tajemství důležité i dnes, v době sociálních sítí a nejrůznějších kontaktů? To jsou některé otázky, které se otevřou v seriálu o tajemství, který nabízí Uši k duši v průběhu dubna. První setkání se věnuje tajemství a soukromí jako takovému.
Published 04/05/24
V pocitu osamocení, odtrženosti od Boha, nás Bůh učí rozdílu mezi Bohem a námi. Pro každého je tato zkušenost velmi individuální, ale velmi formativní a důležitá. I k Ježíšovu volání "Bože můj, Bože můj, proč jsi mě opustil" nás zavede setkání s psychologem Markem Macákem, čtvrté - a poslední - věnované samotě.
Published 03/29/24
Osamělost a nedostatek vztahů je možné přičíst k negativním stránkám samoty. Ale i s těmi je možné pracovat. Proč je dobré mluvit o bolestech, hořkosti a opuštěnosti s Bohem i s lidmi? I o tom mluví psycholog Marek Macák ve třetím pokračování série o samotě, tentokrát o té, která bolí.
Published 03/22/24
Být sám se sebou, vstoupit do samoty má mnohé výhody. Za tu základní označují Lucie Endlicherová a Marek Macák prostor vnímat. Proč potřebují samotu všichni, extraverty nevyjímaje? A co všechno je možné v tichu samoty zaslechnout?
Published 03/15/24
Člověk byl stvořen jako bytost vztahová, není tím ovšem apriori myšlen vztah partnerský, ale vztahy jako takové, včetně vztahu s Bohem. To je místo, ve kterém je možné učit se vztahovým dovednostem, včetně správného pohledu na sebe sama, bez kterého se do ostatních vztahů vstupuje ztěžka. O samotě, osamocení a sobectví, o tom, jak mít rád sám sebe i druhé a jak vypadá „dobrá samota“ s psychologem Markem Macákem.
Published 03/08/24
Uši k duši: Čas (5/5): Čas Boží. Host: Marek Macák. Moderuje: Lucie Endlicherová.
Published 03/01/24
Za snahu zachránit se vlastní činností je možné označit přehnaný tlak na budoucnost, který můžeme pozorovat kolem sebe. Také o dichotomii života křesťana, který zároveň nemá právo plánovat život podle sebe, pokud ho vydal Bohu, a zároveň se nemusí stresovat budoucností, protože je v Božích rukou, mluví čtvrtá část seriálu o čase v podcastu Uši k duši.
Published 02/23/24
Přítomnost nám dává dobrý náhled na to, co se děje a pomáhá nám kotvit věci. Nejde o to, dívat se na věci z vlastní perspektivy a o uspokojování vlastních potřeb, ale o pozorování toho, jak se věci mají. "Tady a teď" tak, jak je vnímáno křesťany, nabízí možnost podívat se pravdivě na své touhy a pracovat s nimi. O přítomnosti v pokračování seriálu o čase v podcastu Uši k duši.
Published 02/16/24
O trénování realistického postoje k minulosti mluví psycholog Marek Macák ve druhém zastavení věnovaném času. Je dobré uvědomit si a připustit si, že vzpomínky jsou ovlivnitelné. A zde se otevírá téma vděčnosti, výčitek svědomí a dalších přístupů, se kterými se obracíme do minulostí.
Published 02/09/24
O čase chronos a kairos především, ale také celkově o tom, jak s časem nakládáme a stavíme se k němu. Je důležité umět se vyrovnat s minulostí a žít dobře v přítomnosti, abychom v budoucnosti nevařili z vody. O všem zmíněném v prvním setkání Lucie Endlicherové a psychologa Marka Macáka na téma Čas.
Published 02/02/24
V okamžiku, kdy zakoušíme potřebu schovat se, ukrýt se, objeví se něco, za co se stydíme, něco není v pořádku. Je dobré podívat se pravdě do očí a uvidět, co to způsobuje. Jak důležitý je v takové chvíli kontakt s Bohem, i o tom je závěrečná část série Stud podcastu Uši k duši.
Published 01/26/24
Místo pro přiznání vlastní viny se vytváří přijetím, které formuje prostor, ve kterém se člověk nestydí udělat chybu. Pak přichází možnost postavit se na pravdu a nenechat se stále potvrzovat vlastními pocity. I tyto skutečnosti připomíná třetí zastavení u tématu studu v Uších k duši.
Published 01/19/24
Stud je třeba (zdravě) rozvíjet. Pro tento rozvoj je důležité rodinné prostředí - a přitom právě rodina nás často vede k tomu, že se stydíme, že nejsme takoví, jací bychom měli být. Podobně působí i tlaky v církvi, zákonická očekávaní. Místo, kde se můžeme nestydět a zůstáváme sami sebou, je to důležité a potřebné proto, aby se člověk zdravě posouval.
Published 01/12/24
Stud patří k životu, a tak je na nás, abychom se s ním vyrovnali. Stud a vina jsou dvě rozdílné věci a je dobré umět je rozlišit a dobře s nimi nakládat. V církvi se člověk - mimo jiné - učí dobře stydět. Jak? První zastavení u studu, konkrétně u studu a viny, napoví více.
Published 01/05/24
Pokoj není něco, co by si člověk mohl vyrobit. Ale je možné ho přijmout. Proč je dárcem pokoje Bůh a jak tedy přijímat pokoj, který nabízí? A jak se mění parametry pokoje tím, že se Bůh stal člověkem? Více psycholog Marek Macák v závěrečné části série o pokoji.
Published 12/29/23
Lidský a Boží pokoj jsou dvě odlišné věci. Umět svůj pokoj načerpat u Boha a pak ho nést dál je jistě ideál, otázkou zůstává, jak se "to dělá". Že věta "mám v tom pokoj" není zhusta odpovědí na to, co je a co není správné, i o tom mluví psycholog Marek Macák ve čtvrtém pokračování série věnované pokoji.
Published 12/22/23
Budování pokoje ve společnosti, v širokém okolí každého člověka, se věnuje třetí setkání Uší k duši věnované pokoji. Psycholog Marek Macák doporučuje vděčnost a schopnost dívat se na věci s nadhledem, odstup od událostí, které právě probíhají, i schopnost ohlížet se do minulosti či vyhlížet do budoucnosti. Doslechnete se také, jak se může proměnit modlitba toho, kdo prosí o pokoj.
Published 12/15/23
Jak spolu souvisí klid a pokoj, který nosíme v sobě, s (ne)pokojem, který zažíváme kolem sebe? Psycholog Marek Macák mluví o důležitosti dobrého vyvážení citlivosti k sobě a případné přehnané přecitlivělosti, o umění říkat ne i o situacích, kdy prostě není možné odmítnout. Klíč je ve zkoumání toho, zda jsme na místě, na které nás postavil Bůh. Druhé Uši k duši o pokoj na téma Pokoj kolem sebe.
Published 12/08/23
O pokoji, tedy o klidu, spočinutí, z hlediska tělesného. Dýchání, klidný tep, odpočinek, jak se nestresovat, které modlitby mohou uvádět do pokoje a tedy do Boží přítomnosti - o tom všem mluví psycholog Marek Macák. Při poslechu dojde i na seznámení například s modlitbou ticha a Ježíšovou modlitbou a nebo zamyšlení nad smyslem vděčnosti i důležitosti vnímání vlastního těla.
Published 12/01/23