Episodes
Na Fakultě sociálních věd vyučuje kulturu mluveného projevu. Alex Röhrich působil také jako jazykový korektor v České televizi. Jak se nám mění čeština pod rukama třeba i působením reklamy a marketingu? A umí pojmenovat hranici chyby a přirozeného vývoje jazyka? Hostem víkendového Radiožurnálu byl Alex Röhrich, jazykovědec a vysokoškolský pedagog z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické na Technické univerzitě v Liberci.
Published 04/21/24
O pohybu a jeho souvislostech se nejvíc dověděl od profesora Pavla Koláře. Fyzioterapeut Tomáš Rychnovský se věnuje takzvanému celostnímu přístupu k pacientům. K čemu je vlastně dobrá bolest? Skutečně existuje bolest psychická? A jak se dobrat vnitřního klidu, abychom bolest ovládli? Hostem víkendového Radiožurnálu byl Tomáš Rychnovský.
Published 04/20/24
Published 04/20/24
Antibiotika patří k nejužitečnějším vědeckým objevům vůbec. Jak je používat i nadále racionálně a bezpečně? Kde nemohou pomoci a nemá smysl je ordinovat? A v čem je problém, když přestanou fungovat? „Bakterie jsou velice šikovné a nejspíš evolučním vývojem si dokážou vyvinout ‚štíty‘ nebo ‚ochranné mechanismy‘, kterými dokážou antibiotikum deaktivovat,“ vysvětluje infektolog Marek Štefan, který o využití antibiotik v klinické praxi napsal knihu. Moderuje Patricie Strouhalová.
Published 04/14/24
„Chvála kroků do neznáma.“ To má být chystaná Konference odvahy a dobrodružství. Jak důležité jsou pro budování vztahů společné zážitky? „Rádi říkáme, že dobrodružství spojuje. To, co spolu prožijeme v nějaké nepřízni, nás opravdu dokáže velmi posílit po vztahové stránce,“ popisuje jeden ze zakladatelů nadačního fondu Dobrodružné výchovy v přírodě a také prázdninové školy Lipnice, Aleš Pokorný.
Published 04/13/24
Archeologické památky neustále mizí, přesto přicházejí nové objevy. „Máme nové technologie, třeba skenování krajiny z letadla, které nám pomůže vidět nejemnější detaily, a třeba se objevují nová mohylová pohřebiště,“ vysvětluje vedoucí Ústavu archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity Jiří Macháček. K čemu všemu bude sloužit nová laboratoř archeogenetiky?
Published 04/07/24
Skladatelka a zpěvačka Markéta Irglová chystá desku s irským písničkářem Glenem Hansardem. Už loni spolu absolvovali turné v Severní Americe, a při té příležitosti složili po delší době společnou píseň. „Za ty roky, co jsem psala svoje desky, jsem se jako písničkářka hodně rozvíjela, o to víc mám co nabídnout, když jsme se teď znova spojili,“ vysvětluje skladatelka, která začala pracovat i na svém muzikálu.
Published 04/06/24
Gastronomická novinářka Jitka Rákosníková stála u zrodu Pražského kulinářského institutu, časopisů Apetit či Gurmet. Je také autorkou a překladatelkou kuchařek. Její studijní obor byl přitom gastronomii hodně vzdálený. Vystudovala filozofickou fakultu, obor španělština a dějepis. Dokáže si představit pečení bez vajec? Co na jejím velikonočním stole nesmí chybět? Jak správně uvařit vajíčko natvrdo? Ve víkendovém Radiožurnálu se jí ptala Patricie Strouhalová.
Published 03/31/24
Muzikant Ivan Hlas slaví 70. narozeniny a vyráží na turné nazvané podle jeho posledního alba Pramínek času. To bude křtít v Malostranské besedě. Už dvacet let hraje s Ivan Hlas Triem. Přitom to vypadalo, že kvůli problémům s hlasivkami nebude zpívat. Co se o sobě dozvěděl z filmu, který o něm natočila Alena Činčerová? Proč nechtěl slavit velkými koncerty? Ve víkendovém Radiožurnálu se ho ptal Vladimír Kroc.
Published 03/30/24
Historička Kateřina Portmann z katedry historie Technické univerzity v Liberci se zabývá problematikou československých dějin ve 20. století a světovými dějinami v československém kontextu. Střídavě žije v Česku a v Rakousku. Co pro ni znamená terénní výzkum? Proč ráda chodí na hřbitov? A jak se dostala k obřadu kladení stolpersteinů? Ve víkendovém Radiožurnálu se jí zeptala Patricie Strouhalová.
Published 03/24/24
Farmaceut Stanislav Havlíček se právě vrátil ze své již sedmé mise Lékařů bez hranic, tentokrát z Pásma Gazy. Jak složité bylo se do Gazy dostat? Co místním lidem chybí nejvíce? Hrozí v zemi hladomor? A jak to aktuálně vypadá v Rafáhu?
Published 03/23/24
Kočky vnímá jako velmi specifická, pesimistická stvoření. Přesto se na ně veterinářka Martina Načeradská zaměřuje především. Skutečně si kočka myslí, že hlavním zájmem všeho a všech je chytit ji a zabít? A jak se smířit s tím, že kočka se člověku nikdy úplně nepodřídí? To vysvětlila ve vysílání víkendového Radiožurnálu Martina Načeradská.
Published 03/17/24
Zdraví našich střev je klíčové pro celkový stav těla. Gastroenterolog Milan Lukáš má v tomto oboru velké mezinárodní zkušenosti. Kdy se vlastně důležitost dění ve střevech dostala do popředí zájmu lékařů? Jak staré je téma probiotik? A čím může mikrobiom ovlivňovat naši psychiku? V pořadu Host Radiožurnálu vysvětluje Milan Lukáš.
Published 03/16/24
Stává se, že piloti letadel usínají v kokpitu? Kdy je v kabině důležitý humor? A jak se dají zkušenosti kapitána dopravního letadla využít jako inspirace pro týmové lídry? „Létání je disciplína, která má samozřejmě určitou atraktivitu, ale v podstatě je to řemeslo ne až tak odlišné od jiných,“ vysvětluje bývalý pilot Stanislav Vojtíšek. Moderuje Patricie Strouhalová.
Published 03/10/24
Proč musí fyzioterapeuté nejčastěji řešit důsledky psychické zátěže na fyzické úrovni? A je možné subjektivně si umanout, že nás tělo nebolí? „Pokud budu vnímat impulzy mnohem intenzivněji, potom něco, co bych v jiné situaci nevnímala jako bolest, mě najednou může bolet. Je to otázka vlastní ochoty, lenosti a otázka schopnosti duševně pracovat,“ vysvětluje doktorka Šárka Hanušová z centra fyzioterapie v Praze na Zličíně. Moderuje Vladimír Kroc.
Published 03/09/24
Papučka hopová, staropramenka opojná nebo broušenka novoborská. To se jmenují plastiky sochařky Veroniky Richterové vyrobené z PET lahví, které jsou aktuálně k vidění třeba na výstavě Nová PET Tropicana v pražské Botanické zahradě. „Lahve se musí umýt, odstranit etikety, vysušit, pak si je ukládám do archivu. Pro svou tvorbu musím mít velké zásoby,“ říká sochařka. K čemu všemu se ještě PET lahve dají využít v umělecké tvorbě?
Published 03/03/24
Obecně prospěšná společnost Osvětová beseda se zabývá zejména vzděláváním a podporou vyučujících ve všech typech českých škol. Její ředitelkou je Zuzana Labudová, která si o moderních vzdělávacích systémech povídala s moderátorem Vladimírem Krocem. „Jezdím hodně po českých školách, ale snažíme se jezdit co nejvíce do zahraničí pro inspiraci,“ popisuje. Proč české děti nerady chodí do školy?
Published 03/02/24
Premiérový film Mocný zvuk, který se natáčel v hořovické nemocnici, dokumentuje práci zdravotních klaunů. Jak účinná je jejich přítomnost u nemocných dětí? Proč z jejich práce benefitují i lékaři a sestřičky? A co všechno muzikoterapie v léčbě dokáže? „Hudba zlepšuje nejenom psychiku malých pacientů, ale má vliv i na jejich vegetativní systém. Oblíbený je třeba šamanský buben,“ popisují klaunka Martina Rousová a primář oddělení následné intenzivní péče pro děti Daniel Blažek.
Published 02/25/24
Jiří Peňás je redaktorem týdeníku Echo. Aktuálně mu vychází pátá z jeho knižních výprav, věnovaná Karlu Schwarzenbergovi. Jak nápad na literární výpravy vznikl? Kolik míst společně stihli navštívit? Čím byl kníže i celý jeho rod jedinečný? A proč výpravy nepíše jenom pro čtenáře, ale i sám pro sebe?
Published 02/24/24
Dokáže vyhrát mistrovství světa, i když na hladině je ledová krusta. Nikola Kopecká je mistryní světa v zimním a dálkovém plavání. Jak začít využívat léčivé síly ledové vody? A jak přepnout svoji hlavu, aby takovou představu nechtěla vytěsnit a zahnat? Nikola Kopecká je hostem víkendového Radiožurnálu.
Published 02/18/24
Pro Pražský komorní balet nastudoval celovečerní příběh La Strada. Tanečník Jiří Bubeníček je také choreograf a pustil se do zpracování strhujícího příběhu o lásce a krutosti z cirkusového prostředí na motivy stejnojmenného filmu Federica Felliniho. Kde všude vlastně Jiří Bubeníček získával zkušenosti? A liší se nějak atmosféra v baletu velkého italského nebo velkého německého divadla? Odpovídá ve víkendovém Radiožurnálu.
Published 02/17/24
Na jednu stranu jsou sochy stabilní a neměnné, na druhou střídají tváře podle osvětlení v různých obdobích roku. Nejen je zachycuje fotograf Petr Hecht ve své nové knize, archivu vzpomínek na 50 let tvorby. „Na výstavu člověk zapomene. Sice udělá radost na nějakou dobu, ale pak se na to zapomene. Knížka je trvalejší hodnoty,“ vysvětluje dvorní fotograf Divadla Járy Cimrmana pohnutky za jejím vydáním. Co do ní vepsal Miloň Čepelka? Jaký typ fotografie probouzí jeho fantazii?
Published 02/11/24
Ve vztahu k zákazníkům patří Česko mezi germánské kultury, kde pragmatický přístup převažuje nad vítáním a úsměvy. Také vstřícnost obsluhy sledují a hodnotí tzv. mystery shoppeři. „Řekněme po takových třech, pěti minutách by měla toho zákazníka aktivně oslovit s nabídkou pomoci,“ doporučuje Václav Šojdel, prezident obchodní organizace MSPA. Kde se mystery shopping uplatňuje a proč by jeho výstupy neměly sloužit jako důvod k propouštění?
Published 02/10/24
Máte jasno v tom, co jsou to éčka nebo betaglukany? Hana Střítecká je ředitelkou spolku FÉR potravina a zná naše jídlo z pohledu chemie. Abychom ale jedli zdravě, tak hned nemusíme být odborníci. „Člověk nemusí být chemik na to, aby pochopil, že potřebuju-li růst svaly, tak potřebuju bílkovinu,“ vysvětluje. Neměli bychom se na talíř dívat také z pohledu chemické továrny, kterou je naše tělo? Jak může pomoci znalost chemie ve zdravé výživě?
Published 02/04/24
Krédo reportážní fotografie je maximální autentičnost, nemanipulovat a neinscenovat scény. Říká to fotoreportér ČTK a vítěz soutěže Czech Press Photo Roman Vondrouš. Ten zachytil desítky lidí, kteří přišli 26. července 2023 k Obvodnímu soudu pro Prahu 8 podpořit obviněné. „Měl jsem sekvenci 10 obrázků za vteřinu, což bylo zrovna pro tuto situaci strašně důležité, odehrálo během jedené a půl vteřiny,“ popisuje.
Published 02/03/24