Episodes
Hladovky a detoxikačné kúry nemajú žiadny benefit pre zdravie. Skôr si môžete privodiť žlčové kamene, po ktorých asi nikto netúži. Vedeli ste, že alkohol je karcinogén prvej triedy? Platí to aj pre pivo, aj pre víno, a aj v malom množstve. Nárazové pitie väčšieho objemu alkoholu sa absolútne neodporúča a považuje sa za rakovinu uľahčujúce správanie. Čím viac alkoholu človek konzumuje, tým vyššie je riziko rakoviny. Pri rakovine prsníka, môže konzumácia čo i len malého množstva alkoholu zvýšiť...
Published 03/27/24
V rozhovore nám Ivona prezradila pikošky zo života profesionálnej biatlonistky aj zo života rekreačnej športovkyne, ktorá miluje pohyb. Aké triky používala, aby nezmrzla, keďže je riadna zmrzlina? Dozviete sa jej najobľúbenejšie skialpové trasy a na čo si dávať extrémny pozor pri tomto športe, aby neprišlo k úrazom. Započúvajte sa do nášho podcastu a inšpirujte sa jej energiou a vášňou pre pohyb a život.
Published 01/18/24
Published 01/18/24
Sú naozaj vaše pneumatiky fit na cesty a podľa čoho to zistíte? Čo znamená technika „follow your eyes“, v preklade „nasleduj svoje oči“? Uvedomili ste si niekedy, ako ďaleko pred seba pri šoférovaní pozeráte? Je to 50, 70 alebo 100 metrov pred autom? Prečo sa neoplatí šoférovať s rukou frajersky hore na volante? Akí sú slovenskí vodiči a vodiči v iných krajinách? A čo ženy za volantom? Toto a mnoho iných tipov a informácií sa dozviete v rozhovore s Richardom Gondom.
Published 11/09/23
Tráviš tento rok dovolenku na Slovensku? Inšpiratívnych nápadov na výlety či túry nie je nikdy dosť. Vypočuj si autentické rozprávanie o krásach našej krajiny a spoznaj množstvo tipov na menej známe miesta, ktoré stojí za to objaviť. O tom, že Slovensko nie sú len Vysoké Tatry, prečo nikdy nie je neskoro plniť si sny a ako to všetko súvisí s Ľudovítom Štúrom, nám do najnovšieho dielu Generali Balans prišiel porozprávať profesionálny cestovateľ Rado Hoppej.
Published 08/07/23
Rozhodnúť sa ísť z Bratislavy do Košíc na bicykli znie ako veľký výlet. Pre rekreačných cyklistov možno dokonca až príliš veľký. Pre Karola Voltemára to však jednoznačne nebolo ono. Rozhodol sa vydať na bicykli naprieč desiatkami krajín a cesta okolo sveta mu zabrala 3,5 roka. Ako sa pripravoval, koľko bicyklov vymenil, či počas cesty zarábal a ako podobný plán zrealizovať a prežiť v zdraví, nám Karol prišiel porozprávať do nového dielu podcastu Generali Balans.
Published 06/06/23
Život sa často nevyvíja podľa nášho plánu, čo sa môže stať aj v prípade rodiny. Detí s fyzickým, finančným aj sociálnym znevýhodnením je mnoho. Ich rodičia môžu na Slovensku dostať pomyselnú pomocnú ruku aj vďaka programu Učenie pre život. Okrem toho, že je hostka nášho najnovšieho podcastu, Lýdia Vencelová, líderkou v programe Učenie pre život, pôsobí taktiež na Základnej škole Bakomi v Banskej Štiavnici, ktorá sa pýši inovatívnym prístupom a postupmi vo vzdelávaní detí.
Published 05/17/23
V našom podcaste vyspovedal Števo Eisele našich kolegov Martina, riaditeľa vlastnej obchodnej siete Generali a Romana, dlhoročného obchodníka v Generali. Dozvieš sa, ako vyzerá bežný deň Romana a čo všetko jeho práca obnáša. Od Martina sa zas dozvieš, aké benefity ťa v Generali čakajú a kde to až môžeš dotiahnuť.
Published 04/12/23
Ako zistiť, že si dieťa buduje závislosť od technológií a ako ho pripraviť na nástrahy, ktoré naň môžu v online priestore číhať? Kedy dieťaťu kúpiť prvý vlastný smartfón a kde je hranica medzi ochranou a narušením súkromia? To všetko a omnoho viac nám prezradila odborníčka z platformy ksebe v novom diele podcastu Generali Balans.
Published 03/23/23
Či kráčate po chodníku, jazdíte v aute, cestujete za prácou alebo chcete tráviť čas s rodinou, ste súčasťou mesta, dynamického a komplexného celku. Ako sa profil veľkých miest v našej krajine mení, čo je trend „zelených vdov“, ale aj to, či sú slovenské byty dostatočne veľké a ako prospieť životnému prostrediu, sme sa v novom diele podcastu Generali Balans porozprávali s urbanistkou a podpredsedníčkou Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Milotou Sidorovou.
Published 02/16/23
Kedy je čas na zmenu práce, ako pracovať na svojich zručnostiach, aby sme boli cennejšími na trhu práce, a ako zvládnuť pohovor s prehľadom? Akým spôsobom najlepšie komunikovať s nad-riadeným o zvýšení platu a čo môžeme spraviť preto, aby sme sa v práci vyhli nespokojnosti a vyhoreniu? To všetko a ešte oveľa viac sa dozviete v novej epizóde nášho podcastu s Nikolou Richterovou, PR manažérkou Profesie.
Published 01/27/23
Odkiaľ sa k nám dostal kapor a zemiakový šalát, ako vyzerala štedrá večera, ktorá pozostávala z dvanástich chodov, aj to, prečo boli mikulášske pochôdzky dňom očakávania nielen pre deti, ale aj mladé dievčatá, porozprávala v novom diele podcastu Generali Balans uznávaná etnologička.
Published 12/21/22
Slováci sú národ kritický a nielen voči druhým, prezradila psychologička. Štatistiky tiež ukazujú, že pri psychických problémoch ľudia čakajú s oslovením pomoci až neuveriteľných 14 mesiacov. Kedy by sa nám mal spustiť alarm, že máme problém? Ako v takom prípade postupovať, ale aj to, ako prežiť Vianoce v skutočnom pokoji a čo môže pomôcť ľuďom trpiacim úzkosťou, prezradila Ivana Čergeťová v novom diele podcastu Generali Balans, ktorý sme venovali téme duševného zdravia.
Published 12/09/22
Ako svoje peniaze ochrániť v náročných časoch, treba ich držať “v ponožke”, alebo treba krízu trpezlivo prečkať? O tom, ako si ustrážiť rodinný rozpočet, kedy a do čoho investovať, ale aj tom, aký finančný vankúš je potrebné vytvoriť si, sme sa porozprávali s analytikom Martinom Lindákom.
Published 11/24/22
Srdcovo-cievne ochorenia sú najčastejšou príčinou úmrtia Slovákov. O vysokom krvnom tlaku, ktorý postihuje veľa ľudí, no často o ňom spočiatku ani nevedia, sme sa v novom diele Generali Balans rozprávali s odborníkom z Ústavu patologickej fyziológie Lekárskej fakulty UK. Dozviete sa, ako odhaliť problém, či je možné hypertenziu vyliečiť úplne a čo sú jej najčastejšie spúšťače, ale aj to, prečo platí zlaté pravidlo „všetko s mierou” a akú paseku dokáže v našom tele narobiť tento neviditeľný...
Published 10/13/22
Obrovské displeje a možnosť kliknúť na čokoľvek. Alternatívne pohony aj umieračik pre spaľovanie motory. V novom diele Generali Balans nám známy hlas zo Zelenej vlny porozprával, ako vníma situáciu v doprave a jej možné napredovanie. Čoho sa pri implementácii pokročilých technológií obáva najviac? Je podľa neho vôbec v blízkej budúcnosti reálna? Na záver poskytol poslucháčom a čitateľom tri rady nad zlato, ktoré by ste ako vodič mali mať pri sadaní si za volant vždy na pamäti.
Published 09/05/22
Stať sa letuškou nebol jej sen, dokonca sa lietať bála. K práci letušky pre jednu z najznámejších leteckých spoločností sa dostala takpovediac náhodou. O tom, čím všetkým si musela prejsť počas prijímacieho procesu, aké príjemné aj nepríjemné zážitky si odniesla z práce letušky, ale aj to, aké destinácie odporúča navštíviť, porozpráva v podcaste bývalá letuška Liana Awadová.
Published 08/09/22
Mnohí ľudia čakajú, že bublina na trhu s nehnuteľnosťami praskne. Ceny rastú, zároveň stúpajú aj úrokové sadzby na hypotékach. Kedy si zobrať peniaze od banky, čo všetko pre takýto krok musíte spĺňať, ale aj to, či sú nehnuteľnosti dobrou investíciou, sme sa porozprávali v ďalšom diele podcastu Generali Balans s analytikom Martinom Lindákom, ktorý stojí za platformou Ekonómia ľudskou rečou.
Published 06/10/22
Každého v živote stretnú náročné situácie, ktorým musí čeliť. Naša individualita nás predurčuje k rozdielnym schopnostiam spracúvania záťaže, strachu a rôznych nástrah života. Ako zvládať presýtenosť správami a neustály tlak z pandémie a aktuálneho vojnového konfliktu u našich východných susedov? Čo môže spustiť úzkostné stavy či panické ataky a ako si pri nich pomôcť? Kedy vyhľadať odborníka a ako sa rozprávať o náročných témach s deťmi? Aj tieto a mnohé ďalšie otázky sme zodpovedali v...
Published 05/18/22
Jesť, či nejsť? Zdravá strava sa do popredia prediera čoraz viac a na niektoré jednoduché otázky sa ľuďom naskytujú len zložité odpovede. Mnohí sa s úmyslom pomôcť svojmu telu chopia vegetariánstva či vegánstva. Iní držia dlhé pôsty. Ako podobné činy pôsobia na ľudské telo, keby môžu pomôcť, kedy uškodiť a ako je to s nebezpečným cukrom, sa dozviete v ďalšom diele podcastu. “Ľudia by sa nemali báť stravovať zdravo. Veľa ľudí má strach, že skončia len na šalátoch, budú sa musieť príliš...
Published 04/28/22
V ďalšom diele podcastu sme sa spoločne s pediatrom Ondrejom Alchusom porozprávali o nástrahách, ktoré na rodičov číhajú hneď po narodení dieťaťa. Kedy má rodič spozornieť, čo znamená syndróm náhleho úmrtia dojčaťa, ale aj o najčastejších typoch úrazov pacientov na detskom urgentnom príjme. Narodenie dieťaťa je pre každého rodiča obrovská vec, no s ňou sa starosti a povinnosti iba začínajú. Množstvo rodičov, hlavne tých s prvým potomkom, môže upadnúť do zmätku. V rozhovore sa dozviete, čo...
Published 03/14/22
Začať so sporením na svoj dôchodok treba čím skôr. Viete však, aký je rozdiel medzi prvým, druhým a tretím pilierom, aké sú výhody sporenia v druhom pilieri, či ako si zvoliť investičnú stratégiu? V špeciálnej epizóde nášho podcastu nám tieto a mnoho ďalších otázok zodpovedal Peter Závodský z dôchodkovej správcovskej spoločnosti VÚB Generali. Na dôchodkové sporenie je potrebné myslieť už ideálne pri nástupe do prvého zamestnania. V tejto epizóde nášho podcastu vám prezradíme, prečo je to...
Published 03/11/22
V ďalšom diele podcastu sme sa spoločne s profesorkou Barbarou Ukropcovou z Biomedicínskeho centra SAV a doktorom Igorom Riečanským z Centra experimentálnej medicíny SAV porozprávali o mozgu, jeho záhadných zákutiach a o tom, ako ho ovplyvňuje náš každodenný život. Niektorí vedci považujú mozog za dokonalý. Napriek tomu o ňom ani svetové kapacity nevedia zďaleka všetko. Využívame 2, 5, či 10 % kapacity tohto fascinujúceho orgánu? Nuž, na túto otázku je moderná veda stále prikrátka. Avšak...
Published 02/28/22
Z regálov lekární aj klasických obchodov na nás pozerajú prípravky, ktoré sľubujú schudnutie za krátky čas, vybudovanie imunity, zníženie úzkostných stavov, ale aj pomoc pri nachladnutí či stimuláciu organizmu. O rozdieloch medzi výživovými doplnkami a liekmi, o ich nástrahách a regulácii sme sa rozprávali s doktorom Jaroslavom Tóthom, ktorý pôsobí ako odborný asistent na Katedre farmakognózie a botaniky Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského. Výživové doplnky sú vnímané ako potraviny,...
Published 02/14/22
Prípravy na sviatky sú v plnom prúde a preto sme sa v najnovšej epizóde nášho podcastu rozprávali s psychologičkou Romanou Mrázovou o tom, ako prežiť sviatky v pohode a ako sa zamerať na ich pravú podstatu. V rámci prípravy na sviatky máme rituály, pri ktorých sa cítime dobre a navádzame si príjemnú atmosféru. Ak to však preženieme, efekt bude opačný. Rozprávali sme sa preto o tom, ako si určiť hranice a naplánovať si sviatky tak, aby sme si ich vychutnali. Prebrali sme aj to, ako sa...
Published 12/16/21